ДТП із Миколою Харківським: мати боїться приїжджати до Харкова, кров у підозрюваного взяти проблематично

Загрози надходили рідним підозрюваного у ДТП та його адвокату.

У поліції відкрили кримінальне провадження за фактом погроз адвокату підозрюваного у смертельній ДТП Миколи Харківського, сторона захисту не стала оскаржувати запобіжний захід для підлітка — на 60 днів слідства він залишиться у СІЗО.

П'ятого листопада у поліції відкрили кримінальне провадження за фактом погроз Інні Даниловій. Адвокат каже, що погрози надходили упродовж 29-31 жовтня, потім "прокляття" надсилали кілька разів у соціальних мережах. У поліції тривалий час не відкривали кримінального провадження.

"Я визнана потерпілою за кримінальним провадженням і допитана як потерпіла. Погрози були упродовж чотирьох днів, з моменту, як моє ім'я озвучили по телебаченню, навіть під час судового засідання. Була перешкода у розгляді моєї заяви — ми подали заяву про відкриття кримінального провадження у зв'язку з погрозами, я зробила оголошення в Інтернеті, і мені ніхто не хотів відкривати його. Я спочатку подала заяву на ім'я начальника слідчого відділу Головного управління Національної поліції Сергія Чижа. Він разом із заявою про надання мені державного захисту як учасника процесу заяви перенаправив до відділу ДТП тих слідчих, які розслідують кримінальну справу стосовно мого підзахисного. А ті перенаправили мою заяву до Київського райвідділу, і вони вже відкрили. Ніхто мені охорони не надав", — розповіла адвокат KHARKIV Today.

Подавати апеляцію на запобіжний захід для 16-річного Миколи Харківського сторона захисту не стала. Підозрюваний, за словами адвоката, співпрацює зі слідством, але жодних слідчих дій із ним не проводили. Кров у підозрюваного у ДТП поки що не брали і не зовсім зрозуміло, чи зможуть слідчі зробити це. За законом всі дії щодо неповнолітніх мають відбуватися у присутності адвоката та когось із батьків. Але мати Миколи поки що боїться повертатися в Україну.

"Змінилися умови відвідування СІЗО. Складність у чому — тато не вакцинований. Рішення ж ухвалили, але як це робитиметься, я, чесно кажучи, не уявляю. А без тата ми не проведемо слідчу дію. Тому татові чи треба зробити ПЛР- тест.... Мама не приїхала, мама боїться приїжджати. Вона телефонує, але боїться приїжджати. Каже: "Я таких погроз у своєму житті...". Людина просто шокована", — сказала Інна Данилова.

Нагадаємо, ДТП на перетині проспекту Гагаріна та вулиці Одеської сталася 26 жовтня. Автомобіль Infiniti під керуванням 16-річного Миколи Харківського вилетів на перехрестя та "протаранив" Chevrolet. Внаслідок аварії загинув водій іншої іномарки, а також постраждали троє пасажирів Харківського. Водій не мав права керувати автомобілем, оскільки не мав прав. Машину було зареєстровано на його матір, Марину Дегтяр, яка на той момент перебувала у Німеччині.

Київський суд обрав Харківському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб, адвокати просили домашній арешт. Відомо, що у 2019 році Микола Харківський уже потрапляв у поле зору поліції: у супермаркеті на проспекті Гагаріна він вистрілив в обличчя гумовими кулями жінці. Під час суду нібито покаявся, за що одержав термін один рік умовно у липні 2021 року. На момент скоєння ДТП "випробувальний" термін ще не минув.

Адвокати постраждалих — родини Антона Носова — впевнені, що понести покарання за ДТП має не тільки Микола, а й його батьки. У Кримінальному кодексі є стаття 166, але вона застосовується здебільшого у тих випадках, коли з вини батьків з їхньою дитиною відбуваються трагічні події.

"За 166 статтею в аналогічних ДТП така практика в Україні мені не зустрічалася, але це можливо в принципі. Можливо застосувати її і у тому випадку, коли дитина чинить тяжкий злочин і є прямий причинно-наслідковий зв'язок між ним та невиконанням батьками своїх обов'язків. Це досить важкий для доведення склад злочину. Все буде залежати від того, чи зможе слідство зібрати достатньо доказів про умови виховання дитини, яких заходів батьки вживали", — заявив адвокат Ігор Черняк.