Де у Харкові навчитися керувати коптерами і зупиняти кров

Надавати першу допомогу можна навчитися за одне заняття.

У Харкові проходять тренінги, де кожен може навчитися рятувати життя при пораненнях, розпізнавати мінну небезпеку або управляти коптером. Військові навички можуть стати у нагоді і в цивільному житті.

Популярними такі курси стали рік тому, коли Україна жила в очікуванні повномасштабного вторгнення. У перші місяці війни місто активно обстрілювали, тому було не до масових заходів, але вже з осені 2022 року військові та парамедики знову почали тренувати цивільних.

Військові інструктори та довільний внесок

З листопада минулого року в Харкові працює "Центр готовності цивільних". Проект започаткував Фонд Сергія Притули. Спочатку такий центр з'явився у Полтаві, зараз їх вже 19 по всій Україні. 

Заняття проводять переважно у вихідні, але трапляються тренінги й по буднях, бо все залежить від того, коли інструкторів відпустять на ротацію.

"Ми дуже прив'язані до вільного часу інструкторів, як правило, вони військові, тому проводять навчання у вільний час, коли приїжджають до Харкова на ротацію", — розповіла KHARKIV Today координаторка Центру Наталія Коваленко.

"Центр" проводив заняття з аеророзвідки — теоретичні в приміщенні та практичні на виїзді, з протимінної безпеки, де вчили слухачів розпізнавати вибухонебезпечні предмети, але найпопулярніші курси — медичні. Їх проводять різні команди, є курс із тактичної медицини, а є тренінг з надання першої допомоги. На ці заняття приходить найбільше заявок, одного разу було більше 100, у той час як одночасно можна навчати людей у групі, де не більше 25-30 чоловік. У такому випадку інструктори проводять додаткове заняття. Медичні тренінги користуються популярністю як у жінок, так і у чоловіків, тоді як на заняття з аеророзвідки чи протимінної безпеки приходять переважно чоловіки. Є й постійні відвідувачі, що реєструються на кожне заняття.

Тренінги безкоштовні, але за донати. Аби потрапити на заняття, треба внести довільну суму у Фонд. Зараз волонтери збирають гроші на купівлю розвідувального безпілотного комплексу Shark для ЗСУ. У середньому харків'яни донатять близько 300 гривень, але є як менші, так і набагато більші внески. 

Місце проведення занять організатори не розголошують. Їх повідомляють після реєстрації. Люди, що хочуть потрапити на тренінг, повинні заповнити анкету.

"Вони вводять дані соціальних мереж, вказують адресу проживання, а ми проводимо мінімальну перевірку. Ми можемо відмовити, але поки що таких випадків не було. Із тих людей, які реєструвалися, всі були з проукраїнською позицією", — пояснює Наталія Коваленко.

Організатори кажуть, що хотіли б проводити тренінги частіше, але у військових інструкторів не так багато часу. Невдовзі в "Центрі" стартують нові заняття. Відвідувачів вчитимуть поводитись із стрілецькою зброєю — навчать, як збирати та розбирати автомат і правильно його тримати. У подальших планах — провести практичні заняття на базі стрілецького клубу.

Слідкувати за анонсами тренінгів можна на сторінці  "Центру готовності цивільних" у Facebook.

Відвідувач курсів врятував життя під час ДТП

Один із найпопулярніших тренінгів у "Центрі" проводять інструктори проєкту TacMed Kharkiv.  Бойові медики навчають цивільних перш за все зупиняти кровотечі, а також робити серцево-легеневу реанімацію, боротися з пневмотораксом (скупчення газів у грудній порожнині, часто буває під час поранень). На думку інструкторів, такі навички потрібні кожному не лише на полі бою, а й в глибокому тилу.

"Критична кровотеча — найчастіша причина смерті не лише на полі бою, а й в надзвичайних ситуаціях цивільного життя. Це можуть бути уламкові поранення від ракети, ДТП, побутові травми — наприклад, мені колись ніж впав на ногу. За дві хвилини від критичної кровотечі людина помре, бо відбувається масивний сильний витік крові з судин. Якщо за цей час не встигнути надати першу допомогу, це призведе до смерті", — розповів KHARKIV Today парамедик та інструктор Даніїл Жмуйдов.

За його словами, вистачить одного тренінгу для того, щоб опанувати найпростіші способи зупинки кровотечі, для яких навіть не знадобляться спеціальні засоби, такі як турнікети. Але пару турнікетів парамедики радять завжди мати з собою. Нещодавно один чоловік, що відвідав тренінг восени, написав інструкторам лист подяки та розповів, як знання стали йому в нагоді.

"Він став свідком ДТП, підбіг, виявив у постраждалого критичну кровотечу, наклав турнікет та викликав "швидку". Медики "швидкої" сказали: якби не турнікет, людина померла б", — розповідає Даніїл.

Під час тренінгів викладачі, закохані у такмед, моделюють стресові ситуації, за сценарієм, для учнів "починається обстріл" або "поранена кінцівка", а також навчають розмовляти з медиками швидкої допомоги.

"У транспорті, коли людині стає погано, з'являєтсья багато помічників на словах, а тих, хто може надати швидку і якісну допомогу, дуже мало. Плюс багато людей досі думають, що можна надавати допомогу за радянськими методичками, засовуючи ложку до рота або приколюючи язик до щоки. Ми вчимо діяти за протоколами MARCH і передавати інформацію швидкій допомозі, бути на зв'язку з лікарями і правильно вести людину до їхнього приїду", - розповідає інструктор Ян Чекмарьов. 

Усім мешканцям Харкова, які залишаються в місті, викладачі тактичної медицини рекомендують не зволікати пройти навчання, а також мати в домашній аптечці першої допомоги рукавички, турнікет CAT або "Січ", бинти звичайні і гемостатичні (кровоспинні), а також назофарингеальну трубку (використовується для забезпечення доступу кисня у дихальні шляхи). 

Окрім занять в  "Центрі готовності цивільних", парамедики проєкту TacMed Kharkiv проводять заняття і для військових, і для волонтерів. Вони започаткували тренінги ще в квітні минулого року. Ці заняття відрізняються від тих знань, які парамедики передають цивільним, насамперед, тим, що у військових умовах людина без медичної освіти має право застосовувати медикаменти та ін'єкції для надання допомоги, а в цивільному житті лише медики можуть давати потерпілому ліки та робити уколи в критичній ситуації. Волонтерів, що їздять в зону бойових дій та військових навчають також тактичним навичкам — наприклад, як знайти укриття під час обстрілу чи викликати евакуацію. TacMed Kharkiv проводить тренінги і на запрошення великих колективів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гріють навіть у танку. Харківський архітектор робить окопні свічки для ЗСУ

Наприклад, нещодавно інструктори вчили надавати першу допомогу працівників Прикордонної служби та робітників заводу "Світло шахтаря". Різні курси розраховані на різний рівень підготовки, а тому тривають від одного до семи занять. Часто на них приходять цілими родинами, зокрема з дітьми. На думку Даніїла, такі уроки потрібно робити обов'язковими в школі.

TacMed Kharkiv проводить тренінги не регулярно, тож розкладу немає. Щоб дізнатися, коли буде наступний, треба слідкувати за оголошеннями на сторінці TacMed Kharkiv в Instagram або Telegram