Де прогулятися в Харкові? Топ-10 садів і парків

Сезон прогулянок алеями відкритий.

Циклон в Харкові розбушувався ненадовго. Вже на наступному тижні містян чекають сонячні дні і прогулянки в садах і парках.

Цього року через коронавірус ресторани закриті, а далекі мандри майже недоступні, але нам залишається проста і безкоштовна розвага — прогулянки.

1. Сад Шевченка

Найочевидніше місце для прогулянок алеями. Розташований в центрі міста, обладнаний фонтанами, альтанками, садовими скульптурами і музичними мавпами.

Особливих розваг там немає, він призначений для спокійного відпочинку. Зайняти себе можна годуванням садових білок, які час від часу вибігають на газони і спогляданням сакур і магнолій, які ростуть уздовж Сумської і починають розквітати. На території саду є кілька кафе, які зараз працюють на винос.

Обережно, злі охоронці! Сад патрулюють суворі чоловіки в коричневій уніформі. У охорони і відвідувачів саду  не раз виникали конфлікти, їх останні звинувачували перших в побитті. Взимку міськрада після численних скарг поміняла охоронну фірму, але, про всяк випадок, не варто втрачати пильність.

Адреса: вул. Сумська, 35.

2.Парк Горького

З дітьми найкраще погуляти в парку Горького. Атракціони зараз не працюють, але для найменших  відкриті дитячі ігрові майданчики зі всілякими гойдалками-каруселями. З дітьми старшого віку можна навідатися в пункт прокату та орендувати велосипед, самокат, гіроборд або сигвей. Прокат працює щодня з 13:00 до 22:00, ціни стартують від 60 грн за годину прокату велосипеда.

Канатна дорога, яка з'єднує парк з Саржиним яром, закрита на карантин, як і інші атракціони, але на Павлове поле можна потрапити новою велосипедно-пішохідною дорогою, яка з'єднує два зелених масиви.

Адреса: вул. Сумська, 81.

3. Саржин яр

Найбільш незвичайний парк Харкова. Ландшафтний дизайн Саржиного яру нагадує пагорби казкової Хоббітаніі з "Володаря кілець". Тут багато місць для відпочинку, де можна посидіти і навіть полежати, нікого не ганяють за дотик до газонів. З давніх-давен Саржин яр облюбували прихильники моржування, адже температура води в джерелі і взимку, і влітку стабільна — 9 градусів.

В останні роки парк славиться своїми спортивними майданчиками. Тут є турніки, тенісні столи та багато вуличних тренажерів. Діти можуть пограти на дитячих майданчиках, які зроблені з природних матеріалів.

Кафетерію на території Саржиного яру немає, але є кіоск, де продають каву і морозиво, до нього завжди стоїть черга, тому їжу краще брати з собою, а воду можна набрати прямо на місці.

Адреса: пр. Науки, 42

4. Лісопарк

Улюблене місце для фанатів довгих піших і велосипедних прогулянок. Незважаючи на те, що в останні роки рекреаційна зона активно забудовується любителями "кооперативних схем", там ще є, де погуляти і подивитися на липи, ялини і дуби, багато з яких ростуть більше 300 років.

Лісопарк особливо люблять велосипедисти, тому що вздовж нього від повороту на вулицю Дерев'янка до П'ятихаток йде єдина в Харкові велодоріжка. Велосипед можна взяти напрокат біля автостанції №4. Ціни стартують від 50 гривень за годину катання.

Адреса: Білгородське шосе.

5. Молодіжний парк

Ще один центральний парк розташувався між вулицями Пушкінською і Алчевських. Обійти його можна всього за кілька хвилин. Після реконструкції 2019 року тут з'явилися футбольний та баскетбольний майданчики, скейт-зона, дитячі та спортивні майданчики. Фішка парку — найбільший в Харкові майданчик для вигулу собак. Тут найзручніше готувати вихованця до міжнародних змагань.

Адреса: вул. Пушкінська, 100

6. Парк Машинобудівників

Чим далі від центру — тим більше дикими виглядають парки. Любителям ретро-атмосфери сподобається в колишньому парку Артема. У диких і зарослих алеях тут і там причаїлися фігурки казкових персонажів, над усім цим піднімається радянське колесо огляду.

Атракціони, як і в інших зелених зонах, зараз не працюють. Зате відкритий найбільший в місті мотузковий парк. Ціни стартують від 70 гривень в будні дні і 120 грн у вихідні (для найменших). Також тут є скеледром (від 70 грн), Можна постріляти з луків та арбалетів (від 50 грн) і пострибати на батуті (від 60 грн за годину).

Адреса: вул. Плеханівська, 134.

7. Парк Перемоги

Центр паркового життя на Салтівці знаходиться на проспекті Тракторобудівників. Свого часу сюди перевезли кілька атракціонів з парку Горького, включаючи Колесо огляду. Зараз вони, як і всюди, закриті на карантин, тому крім прогулянок, зайнятися в парку особливо нічим. У минулому році на Центральній алеї провели реконструкцію: розбили газони, встановили три фонтани і нові лавочки, так що гуляти тут стало приємніше.

Адреса: пр. Тракторобудівників, 55

8. Зелений гай

Ще один пустельний і занедбаний харківський парк на околиці. Знаходиться він на ХТЗ, недалеко від станції метро "Індустріальна". Найдикіша харківська зелена зона. Атракціони звідси прибрали ще в 2018 році, тому що вони повністю занепали і могли в будь-який момент впасти на голови відвідувачам. У минулому році там почали реконструкцію, поставили дитячий та спортивний майданчики. Але якщо піти подалі від входу, можна потрапити в справжній ліс з білками і зайцями.

Адреса: вул. Біблика, 48.

9. Карпівський сад

Загадкове і романтичне місце, один із найстаріших харківських парків. Ще на початку XIX століття тут чинно прогулювалися дами з парасольками і кавалери в казанках. З тих пір багато що змінилося, в саду панує мальовниче запустіння.

На території парку є футбольне поле і поле для гри в городки. З нього можна вийти прямо до пам'ятника-паровоза.

Адреса: між вулицями Великою Гончарівською і Семінарською.

10. Дендрологічний парк

Незвіданий, але від цього не менш прекрасний парк Харкова — Дендрологічний. Територіально він розташований вже за межами міста, в навчальному містечку аграрного університету ім. Докучаєва. Доїхати туди можна маршруткою від станції метро "Індустріальна".

Дендропарк — ідеальне місце для любителів ботаніки та фотосесій. Тут росте близько 900 видів дерев і кущів, зокрема рідкісні карельська береза, японська модрина і гінкго. Тут є декоративний ставок і кипарисова алея. Вхід вільний, але пікніки тут влаштовувати не можна — це заповідна територія.

Адреса: Докучаєвське, навчальне містечко ХНАУ.