Будинок Сковороди на Харківщині консервують
На реставрацію будинку Сковороди планують спрямувати 8 509 640,40 гривні.
26 жовтня Харківський обласний комунальний заклад "Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди" оголосив тендер щодо закупівлі послуги проведення реставрації будинку, в якому жив та помер Сковорода. Про це повідомили у Харківському антикорупційному центрі з посиланням на систему публічних закупівель ProZorro.
Будинок є об'єктом культурної спадщини національного значення. Знаходиться у селі Сковородинівка Золочівської громади (Богодухівський район) по вулиці Приозерній, 3. У будинку потрібно виконати протиаварійні та консерваційні роботи.
Аукціон має відбутися у п'ятницю 3 листопада. Завершити реставрацію будинку фірма, яка виграє тендер, має до 30 травня 2024 року.
Зазначимо, у тендерній документації вказано 60 найменувань робіт. Зокрема, підрядник улаштує декоративну фасадну сітку, виготовить арматурні каркаси, ґратчасті конструкції, драбини, зв'язки, кронштейни, гальмові конструкції, монорейки та балки. Також у списку є монтаж колон одноповерхових і багатоповерхових будівель і кранових естакад, улаштування лат, пароізоляції, очищення металевих конструкцій від корозії, фарбування ґрунтованих поверхонь емаллю, навішування водостічних труб, колін, відливів і лійок та улаштування підвісних жолобів.
Нагадаємо, російські окупанти обстріляли музей Григорія Сковороди у Сковородинівці в ніч на 7 травня 2022 року. Внаслідок обстрілу сталася пожежа, будівля повністю згоріла. Там знищено дах, віконні та дверні рами, почорніли стіни, згоріли речі, які не встигли вивезти з музею. Частину колекції сховали у надійне місце ще на початку війни. З-під попелу дістали статую поета, яка стояла в одній з кімнат.
Наприкінці 2022 року Харківська облрада виділила понад 90 мільйонів гривень на реставрацію музею Сковороди. Реставрацію було заплановано провести до кінця 2023 року. Більшу частину суми мало піти саме на будинок поміщика А. Ковалівського, де Сковорода жив в останній період свого життя — із 1790 по 1794 роки. Проте після ухвалення рішення тендер так і не оголошували.
"Однак до проведення тендерів та реального виділення коштів справа не доходила. Лише зараз музей оголосив перший тендер на консерваційні роботи", — пояснили у ХАЦі.