Банкрутство "Жилкомсервісу": що буде з підприємством і як сплачувати квартплату?
Комунальному підприємству "Жилкомсервіс" загрожує банкрутство. КП не розплатилося з підрядником за ремонт будинків і той подав до суду. KHARKIV Today з'ясував, які наслідки це матиме для споживачів послуг та інших кредиторів підприємства.
"Жилкомсервіс" заборгував за ремонт двох багатоповерхівок на проспекті Героїв Сталінграда 1,4 мільйона гривень, підрядник звернувся до суду. Господарський суд Харківської області ухвалив провадження про банкрутство та визнав борг. Тепер підприємством фактично керуватиме не призначений міськрадою директор, а арбітражний керуючий. Процедура банкрутства або санації підприємства може тривати роками, увесь цей час комунальне підприємство зможе працювати.
Послуги будуть, квартплату не скасували
Новина про ймовірне банкрутство комунального підприємства неабияк схвилювала харків'ян. Адже майже всі багатоповерхівки міста — а це 6000 багатоквартирних будинків — знаходяться на балансі "Жилкомсервісу", який відповідає за утримання дому та прибудинкової території в належному стані та збирає квартплату у харків'ян. Жителі міста непокояться: кому платити, якщо "Жилкомсервіс" збанкрутує.
Міський голова Ігор Терехов спробував заспокоїти харків'ян. За його словами, ніяких змін в роботі підприємства вони не відчують.
"Для міста нічого це не означає. Хочу заспокоїти всіх. Є цивілізована процедура, яка потребує певних кроків. Так що ні для людей, ні для робітників, ні для міста нічого не змінилося. Зовсім", — сказав мер.
Процедура банкрутства тільки розпочалася і може тривати досить довгий час. Судовий процес зовсім не означає, що "Жилкомсервіс" визнають банкрутом. Суддя може ухвалити й інше рішення — розпочати процедуру санації, тобто, відновлення підприємства. Розгляд справи може тривати роками, і увесь цей час комунальне підприємство працюватиме, як і раніше.
"Зараз підприємство не буде сплачувати борги, але має право сплачувати зарплату своїм працівникам і збирати кошти, тобто квартплату. У короткостроковій перспективі на отримувачах послуг це не позначиться. У середньостроковій перспективі труднощі можуть виникнути", — пояснив KHARKIV Today юрист "Харківського антикорупційного центру" Володимир Рисенко.
Подальша доля квартплати та комунального підприємства, що її збирає, залежатиме від того, яким шляхом розвиватимуться події. Для початку арбітражний керуючий повинен зібрати всі вимоги кредиторів та сформувати реєстр. Сворюється комітет кредиторів, який або лишає працювати нинішнього управляючого, або обирає нового. Далі робиться оцінка майна підприємства, його активів та пасивів. Керуючий має вирішити на основі цих даний, чи вистачить у підприємства спроможності у майбутньому розплатитися з боргами. Він робить звіт про це, подає його до суду, і вже суд вирішує, почати процедуру ліквідації або процедуру санації.
"Наприклад, якщо це буде процедура санації, то з кредиторами домовляються, що три роки гроші свої вони не забирають, а після трьох років ми їм гроші віддаємо, і таким чином відновимо платоспроможність. Якщо ми ліквідуємо підприємство — то припиняється господарська діяльність і розпродається, все що є", — каже Рисенко.
Кредитори можуть нічого не отримати
Споживачі послуг підприємства навряд чи постраждають у випадку його банкрутства. Імовірно, міськрада створить нове КП для обслуговування будинків. А ось підрядники, які надавали послуги, і яким "Жилкомсервіс" заборгував, можуть втратити гроші.
Щоб потрапити до реєстру кредиторів, потрібно заявити про свої вимоги протягом місяця після початку провадження у справі про банкрутство. У випадку "Жилкомсервісу" — до 24 квітня. Такими кредиторами, які поки що не отримали плати за свої послуги, можуть бути звичайні приватні підприємці, які переїхали в інший регіон або виїхали за кордон чи навіть мобілізувалися до ЗСУ. Якщо вони самі не дізнаються про судове провадження та не звернуться до арбітражного керуючого, то більше ніколи не зможуть повернути свої гроші.
Борги визнають не всі
Аналогічна ситуація і з іншим комунальним підприємством — КП “Міськелектротранссервіс”. У цих двох проваджень дуже багато спільного. У них — один і той же ініціатор, ФОП Шевцов Олег Станіславович. Причому, якщо у випадку "Жилкомсервісу" комунальники дійсно заборгували йому гроші за роботу, то борг транспортного підприємства він купив у підприємства "Енерго X", яке ремонтувало трамвайну колію на замовлення КП і не отримало від нього 909 460 гривень за роботу. Шевцов одночасно подав у суд на обидва КП, причому не на стягнення боргу, а відразу на банкрутство. Обидва комунальні підприємства цей борг визнали і погодилися на запропонованого Шевцовим управляючого — Юрія Артюха з адвокатського об'єднання “Шкребець і партнери”. Артюх — не чужа людина для міськради. Це об’єднання, за даними "Харківського антикорупційного центру", протягом 2016 — 2023 років отримало від комунальних підприємств Харківської міськради близько 33 млн. грн. Зараз він фактично очолив два комунальні підприємства міста.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків вирішив продовжити реконструкцію зоопарку попри війну
Що ж стосується "Харківського зоопарку", який теж став фігурантом справи про банкрутство, то ситуація там — геть інша. На банкрутстві наполягає не ФОП Шевцов, а "Харківобленерго". А головна відмінність у тому, що зоопарк свій борг не визнає.
"Зважаючи на складну ситуацію, у зоопарку утворилася заборгованість за спожиту електроенергію перед АТ "Харківобленерго". Заборгованість було погашено! Та попри всі домовленості, АТ "Харківобленерго" ініціювало банкрутство Харківського зоопарку, що викликало повне нерозуміння такого вчинку", — заявили у пресслужбі зоопарку.
Зоологічний сад, за даними пресслужби, працює у звичному режимі. Судове засідання у справі призначене на 12 квітня. Є всі шанси, що суд стане на бік зоопарку, вимог кредитора не визнає і процедура банкрутства не розпочнеться взагалі.