Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

500 гривень за 100 метрів їзди: що відбувається на Гоптівці

Люди приїжджають на кордон о 4 ранку, але проходження російської сторони затягується.

Проходження українсько-російського кордону в пункті пропуску "Гоптівка" і в докарантинні часи могло зайняти не одну годину через безліч автобусів і черг на пішохідному переході, але під час пандемії коронавірусу все тільки ускладнилося.

Особливо після закриття пішохідного переходу на українській стороні. KHARKIV Today з'ясовував, як зараз функціонує "Гоптівка".

Таксі до "нейтралки"

Близькість кордону вгадується задовго до того, як обриси пункту пропуску виникають на горизонті — через нескінчену низку фур. Таксист "засікає" кілометраж і каже, що фури розтягнулися на відстань в 4 кілометри.

Метрів за п'ятдесят до в'їзду на пункт пропуску — десятки машин таксі і стільки ж людей, які групуються в тіні, ховаючись від сонця. Хтось спить, присівши і опустивши голову на сумки. Майже всі з масками, але — зі спущеними на підборіддя. Серед натовпу виділяються "знавці", які охоче інструктують новоприбулих, що ті повинні запитати, хто крайній — виявляється, це не просто натовп, а така хаотична черга на безкоштовний автобус. Такий автобус, крім особистого автомобіля, єдиний спосіб перетнути кордон, враховуючи, що на українській стороні піший перехід закритий. Людей збирають в автобус, оформляють на українській території, після чого підвозять на нейтральну, звідки вони вже пішки перетинають російський прикордонний пункт.

"Але автобус ходить жахливо рідко, — каже Олександр, що простояв в "черзі" дві години. — А потім туди набивається по сімдесят чоловік, всі, як оселедці в бочці".
Альтернатива безкоштовному автобусу є, але не кожному вона по кишені.

"Таксі до нейтралки, таксі", — раз у раз лунає навколо. Таксисти підходять до кожного, хто приїхав на Гоптівку.
"Скільки?"
"500 гривень. З людини".
"За сто метрів поїздки?"
"Ну, не хочете, стійте, чекайте".

Хтось лається, хтось знайомиться

За словами старшого офіцера сектора з питань взаємодії із засобами масової інформації Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України Юрія Трубачова, рішення про відкриття або закриття пішохідного переходу на кордонах — не компетенція прикордонної служби, має бути прийняте відповідне рішення Кабміну. Коли відкриють піший прохід на Гоптівці, навіть гадати поки не доводиться.

В очікуванні автобуса люди жваво обговорюють, чи зможуть вони пройти кордон.

"Я з часів карантину вже не перший раз їду, потрібно до Білгорода, ділиться Тетяна Анісімова. Щоб пустили, потрібно надати адресу, за якою ти перебуватимеш 14 днів самоізоляції, тому що якщо ніде, то направлять до обсерваційного центру".

"А якщо мені тільки на 14 днів і треба?" — резонно цікавиться одна жінка.
Тетяна знизує плечима.

Незабаром автобус все ж з'являється, тільки з іншого боку — він висаджує людей, які повернулися з Росії. Пасажири кажуть, що чекали автобус на нейтралці майже три години. Деякі приїхали до кордону ще о 4 ранку, але проходження російської сторони затягнулося, бо були проблеми з роботою програми на комп'ютерах.

За словами пасажирів, температуру їм ніде не вимірювали, а в автобус набилося чоловік сімдесят.

"Хтось лаявся і кричав, а деякі, навпаки, за цей час, поки чекали, перезнайомилися і подружилися, сміється Ольга з Полтавської області. До речі, не знаєте, як з Харкова найшвидше дістатися до Миргорода?".

Маски надягають одиниці

"Я не чекав автобуса, нейтралку проїхав на таксі. 500 гривень, а що робити? — говорить Костянтин Бабич — харків'янин з українським паспортом, але видом на проживання в Росії. — А ось на особистих авто зараз проходять кордон дуже швидко, буквально за півгодини. Зі мною в таксі їхало троє росіян, від них зажадали встановити додаток "Дій вдома" для самоізоляції. Якщо є родичі в Україні, у яких людина буде зупинятися, бажано мати копії їх паспортів. І ще повинна бути страховка від коронавірусу".

Для громадян України, які повертаються з Росії, така страховка не потрібна.
Одна жінка з Краматорська розповідає, що поїздка з Москви стала для неї взагалі "золотою", тому що вона їхала зі столиці РФ ... на таксі. Заплатила 8 тисяч гривень.

Тих, хто повернувся в Україну, також швидко беруть в оборот таксисти. У мікроавтобусі можна доїхати до Південного вокзалу в Харкові за 200 гривень з людини. Поміщається в бусик чоловік десять. Маски надягають одиниці ...

Українська сторона оформляє одну людину за дві хвилини

"В середньому за добу кордон на Гоптівці перетинає близько 800 чоловік, до карантину ця цифра була в середньому 7000, — розповідає KHARKIV Today представник Харківського прикордонного загону Максим Бояр. — В середньому на оформлення людини з нашого боку витрачається приблизно дві хвилини. Ці безкоштовні автобуси курсують постійно, але деякі люди просто не хочуть нас почути і не дотримуються тієї кількості людей в салоні, яке повинно бути. До того ж, їдуть, в основному, "заробітчани", у багатьох великі сумки, що уповільнює і митний огляд. Так і виходить, що в автобус набивається до сімдесяти чоловік, і оформлення одного автобуса займає години дві".

Крім того, до карантину за правилами на території пункту пропуску могло одночасно перебувати не більше 25 автомобілів, зараз дозволяють більше.

В'їхати додому з РФ може будь-який громадянин України, іноземці — тільки з уже згаданим додатком "Дій вдома" і медстраховкою від COVID-19.

"Якщо ми говоримо про виїзд до Росії, ми випускаємо всіх. Це вже на тій стороні можуть прийняти рішення, впускати чи не впускати, у них свої правила. Але ми випускаємо всіх", — додає Максим Бояр.

Що стосується цих "своїх правил", то в Росії 25 червня голова уряду підписав розпорядження, за яким іноземні фахівці, що мають дозвіл на роботу в Росії, зможуть в'їхати до країни. Раніше обмеження були зняті також для тих, кому необхідно подбати про хворих близьких родичів.

Можливо, відкриття пішохідного переходу насправді виправило б ситуацію в кращу сторону, адже в цьому "коридорі" під відкритим небом легко зробити розмітку на асфальті, щоб люди дотримувалися дистанції. Ось тільки чи будуть ...

Раніше KHARKIV Today писав, що Зеленського просять дозволити перетинати "Гоптівку" пішки.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.