Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

9 місяців без грошей. Тисячі жителів звільненої Харківщини не можуть отримати пенсії

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Більше 10 тисяч пенсіонерів області під час окупації не отримували гроші.

Пенсіонери з 363 населених пунктів Харківської області не отримували пенсії більше ніж пів року. Виплати їм поновили лише в листопаді, та й то далеко не всім. Досі є десятки сіл на кордоні з Росією та у Куп'янському районі поблизу лінії фронту, куди не їде "Укрпошта".

Із визволення окупованих територій Харківської області минуло вже два місяці, але в багатьох містах та селах досі не виплачують пенсії. До більшості населених пунктів неможливо доїхати — мости зірвані, а ліси заміновані.

Пошта не має доступу

За законом, якщо пенсіонер отримує свої виплати через "Укрпошту" і шість місяців не забирав гроші, то ці виплати автоматично заморозили. Як повідомили в Харківській обласній державній адміністрації, у вересні 2022 року таких пенсіонерів в області було більше 13 тисяч. Більшість із них — 10,5 тисяч — опинилися на окупованій території Ізюмського, Куп’янського, Харківського та Чугуївського районів.

Зараз майже всі села та селища області звільнені.  За два місяці, що минули з деокупації, "Укрпошта" знову відкрила більш ніж половину своїх відділень у звільнених містах та селах. Пенсії у відділеннях можна отримати в Балаклії, Ізюмі, Куп'янську, Боровій, Савинцях. Жителі східного прикордоння тим часом опинились в більш скрутних обставинах, адже там досі йдуть обстріли, а пенсії везуть до громади лише тоді, коли це повністю безпечно. 

"Це пов'язано з організацією безпеки видачі пенсій. "Укрпошта" формує списки населених пунктів, куди хоче заїхати, списки подаються на ХОВА і ми спільно з військовими визначаємо, чи можна туди їхати. Як тільки військові дозволять — всі будуть забезпечені", — розповів KHARKIV Today  директор Департаменту соціального захисту населення ХОВА Юрій Шпарага.

пошта
"Укрпошта" запрацювала у 61% деокупованих населених пунктів. Фото: ХОВА

Одне з таких сіл, куди мобільні відділення "Укрпошти" ще не доїхали, — Стариця, що у Вовчанській громаді. До російського кордону звідти — менше 8 кілометрів, з першого дня війни і до середини вересня село було під російською окупацією. Зараз там стоять українські війська, Стариця майже кожного дня потрапляє до зведення Генштабу через обстріли. Нещодавно в селі відновили електрику, а от пенсій досі немає. До війни там жили понад 300 чоловік, зараз лишилося менше 200, в основному пенсіонери, які не захотіли їхати з дому. Гуманітарну допомогу — ліки та деякі продукти — у населений пункт завезли відразу після деокупації. Місцеві пенсіонери сподівалися, що можна буде поїхати за пенсіями в Харків, але село закрите на в'їзд та виїзд, це пов'язано з питаннями безпеки та фільтраційними заходами. Людям похилого віку допомагають військові, є соціальна працівниця. Схожа ситуація склалася у всіх навколишніх селах Вовчанської громади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Видачу гуманітарної допомоги від президента поновлюють на Харківщині

"За Вовчанськ на північно-східний напрямок є дорога, куди ми ще не маємо доступу", — прокоментував ситуацію директор Харківської дирекції АТ "Укрпошта" Юрій Савченко. 

Не отримали виплати і пенсіонери у самому Вовчанську, який теж потерпає від обстрілів. В "Укрпошті" обіцяють поновити роботу стаціонарного відділення цього тижня. Банки в місті ще не працюють, тож зняти пенсійні виплати з карток теж немає можливості. 

Під наглядом військових

Нещодавно "Укрпошта" повідомила обласну військову адміністрацію, що знову може доставляти пенсії та грошову допомогу у 363 населені пункти Харківської області. Але навіть у тих громадах, куди може проїхати пересувне поштове відділення, зробити це непросто. За місяці, коли пенсії не платили, накопичилася заборгованість. Наприклад, лише у листопаді на деокупованих територіях потрібно виплатити 700 мільйонів гривен. За один раз у автомобілі "Укрпошти" цю суму не довезеш, та й виїзди плануються заздалегідь і лише у супроводі військових.

"Укрпошта" телефонує нам, кажуть, що можуть виїхати. Ми узгоджуємо маршрут, визначаємо день та місця, де будуть видавати гроші. Далі автомобіль виїжджає у супроводі тероборони, і тероборона охороняє їх по усьому маршруту", — розповів KHARKIV Today голова  Дергачівської міської військової адміністрації В'ячеслав Задоренко.

За його словами, у найближчі час таким чином гроші повезуть у Проходи та Кочубеївку, що майже на кордоні з Росією.

пошта
Мобільні відділення возять лише у супроводі військових. Фото: Укрпошта"

Так само, точковим методом, як це називають у районній військовій адміністрації, возять пенсії в села та селища Куп'янського району. Голова району каже — багато залежить від голів громад, які вчасно надають інформацію про пенсіонерів.

"Сьогодні по Шевченківській громаді в Старовірівку поїхав Пенсійний фонд, в саме Шевченкове. Там сама громада надала їм машину, і вони поїхали розвозити. Таким чином, точково відпрацьовуємо, де є можливість, де відпрацювали старости, і ми розуміємо кількість людей, що не отримували пенсії", — повідомив KHARKIV Today начальник Куп'янської районної адміністрації Андрій Канашевич.

Тим часом у громадах вважають, що Пенсійний фонд та "Укрпошта" могли б жвавіше готувати списки, бо пенсії видають надто повільно.

"Хотілося б, щоб і "Укрпошта", і Пенсійний фонд активізувалися. Близько 50% наших пенсіонерів не отримали пенсії, 8 місяців вони не мають змоги отримати пенсії", — розповів голова Великобурлуцької громади  Віктор Терещенко "Суспільному".

На думку Андрія Канашевича, протягом місяця проблема владнається і там, де вже немає обстрілів, пенсіонери отримають гроші. Щодо прифронтових сіл і селищ — прогнозувати ніхто не береться.

"Вільхуватська, Велобурлуцька, Дворічанська, Петропавлівська громади — це, фактично, зона бойових дій", — каже голова району. І доки вони тривають, пенсії у прифронтові села не везтимуть.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.