Від варіоляції до вакцинації

24 апреля 14:28
И.о. министра здравоохранения Украины

Штучне зараження хворобами задля набуття імунітету робили ще в Китаї у 9 сторіччі нашої ери. Такий процес називався варіоляція. Його використовували для протидії натуральній віспі. Тоді людині вводили вміст віспяних бульбашок хворого, тому симптоми хвороби проявлялися в значно легшому вигляді. В результаті за кілька тижнів симптоми зникали, а людина отримувала пожиттєвий імунітет від хвороби.

На самому початку 18 століття про техніку варіоляції дізналися європейці. А саме англійська аристократка, дружина посла Британії в Туреччині Леді Мері Монтаґю. Вона сама в юності перехворіла на віспу. У Туреччині Леді Монтаґю звернула увагу на варіоляцію людей від віспи — практику, поширену по всьому Близькому Сходу та Північній Африці. Одному із її синів зробили варіоляцію в Туреччині, а згодом іншому у Британії. Леді Монтаґю писала другові: “Я досить патріотична, аби прагнути всіма силами принести цю корисну моду в Англію. Я зроблю все, аби донести це до багатьох лікарів”. https://bit.ly/2ICPVYu.

Поступово варіоляцію стали застосовувати в Англії та Америці, хоча не завжди вдало. З 1777 року всіх солдатів американської армії піддали обов’язковій варіоляції.

У 1796 році британський лікар Едвард Дженнер робить не варіоляцію, а справжнє щеплення від віспи — він вводить збудника коров’ячої віспи синові свого садівника, і в того успішно формується імунітет. Слово вакцина походить від латинської назви корови — vacca.

І вже на початку 19 сторіччя в Італії починають виробляти вакцини у промислових масштабах, а США відкриває Управління з вакцинації. У середині 19 сторіччя вакцинація від віспи стає обов’язковою та безкоштовною в Англії.

Далі були відкриття збудників туберкульозу, дифтерії, кашлюку, сказу, розробка вакцин та сироваток для лікування. Протягом 20 століття науковці та лікарі шукали способи запобігання інфекційним хворобам, а політики підтримували вакцинацію на державному рівні та вкладали кошти в розвиток науки.

З того часу розроблено багато якісних та перевірених вакцин проти небезпечних хвороб, в країнах розроблені Календарі профілактичних щеплень, за якими вакцинуватися можна всім та безоплатно, проведено сотні досліджень різних аспектів стосовно вакцин. Висновок один:

Вакцини працюють.
Вони врятували мільйони життів, і це — доведено.

Одна з речей, яку можна робити постійно і не втомлюватися — розповідати про важливість вакцинації. До речі, відсьогодні розпочинається Світовий тиждень вакцинації.

Не втратимо можливості нагадати, що зробити щеплення — єдина можливість захиститися від небезпечних хвороб.

Натомість сьогодні ми досі боремося з недовірою до вакцин. Люди свідомо відмовляються від щеплень, коли в доступі є якісні вакцини. При цьому ми маємо беззаперечні докази їхньої ефективності. Глобальний парадокс😏

Це відбувається попри те, що усвідомлення важливості та користі вакцин виникло ще століттями тому. Люди зрозуміли, що вакцини можуть врятувати нас від серйозних хвороб. І навіть всіляко намагалися поширити практику вакцинації та зробити її модною.

Оригінал: Facebook / Уляна Супрун

Комментариев: 0
Мова без псевдопатріотичного «борщу» Вспышка кори в Украине - что делать пациентам?
Перейти на главную страницу 2day.kh.ua Перейти на 2day Блог