Вступна кампанія-2021: умови, дати і нововведення

Приймальні комісії почнуть приймати заяви з 14 липня.

Цього року правила вступу до вишів змінилися. Для абітурієнтів обмежили кількість заяв на контракт, скасували додаткові бали за олімпіади і поміняли деякі обов'язкові предмети для популярних спеціальностей.

30 червня будуть відомі результати основної сесії ЗНО, а вже  наступного дня, 1 липня, абітурієнти почнуть створювати електронні кабінети і подавати заяви на вступ до університетів.

Вступ за датами

Випускникам, які хочуть вступити до вишу, залишилося написати тести з двох предметів. 10 червня вони пройдуть оцінювання з біології, а 15 — з географії. У цьому році у Харківській області на ЗНО зареєструвалося трохи більше 23 тисяч чоловік. Судячи з усього, конкуренція за місця в аудиторіях буде вища, ніж у попередні два роки. У порівнянні з 2020-м тести здають на тисячу чоловік більше, порівняно з 2019-м — на 2 тисячі.

Крім випускників цього року, вступати будуть і ті, хто отримав сертифікати ЗНО у попередні роки, починаючи з 2018, тому не можна точно сказати, скільки саме людей у цьому році подадуть заяви. Зате з етапами вступної кампанії у Міністерстві освіти і науки вже визначилися.

Тим, хто хоче подати документи на бакалавра, необхідно:

з 1 липня зареєструвати електронний кабінет на спеціальному сайті і подати заяву на обрані спеціальності;

з 14 липня до 23 липня — віднести документи до приймальної комісії обраного університету;

з 1 по 13 липня пройдуть творчі конкурси на деякі спеціальності;

28 липня — знайти своє ім'я у рейтинговому списку;

до 2 серпня — подати оригінали документів на бюджет;

9 серпня — дізнатися про зарахування на бюджет;

Списки про зарахування на контрактну форму навчання університети оприлюднять трохи пізніше, з 11 серпня до 30 вересня. Що стосується абітурієнтів пільгових категорій, то для них замість ЗНО передбачені іспити або співбесіди. Іспити пройдуть з 1 по 13 липня, співбесіди — з 17 по 30 липня. Детальніше про це можна почитати на сайті Міністерства освіти і науки.

Старі і нові правила

Правила вступу зараз практично не відрізняються від торішніх. У Міністерстві внесли зовсім незначні зміни.

На бюджет, як і в минулому році, можна подати до 5 заяв. У кожній з них треба вказати пріоритетну спеціальність. Змінювати пріоритети не можна, але можна скасувати одну із спеціальностей. Кількість заяв на контракт у цьому році обмежили до 30.

Ще одне нововведення чиновників від освіти — два тести з української мови: просто українська мова і українська мова та література. Перший нарівні з математикою обов'язковий для всіх, другий писали випускники, які збираються вступати на філологію, журналістику, право, міжнародні відносини, архітектуру, спеціальності сфери культури і мистецтва (всього їх 43).

Видозмінився і тест з математики, який мав два рівня складності. Перший, базовий, здавали ті, хто вибрали спеціальності, що не вимагають високих балів з математики. Другий поглиблений тест писали абітурієнти, що вступають на фізико-математичні та технічні спеціальності, а також до медичних університетів. З цього року математика для майбутніх лікарів обов'язкова замість хімії, а хімія поряд з біологією і фізикою — третій тест на вибір.

Раніше переможці олімпіад могли додати собі бал при вступі. Цього року через епідемію коронавірусу олімпіади скасували, тому додаткових балів у випускників 2021-го не буде.

Прохідний бал заздалегідь знати не можна, але абітурієнтам, які набрали менше 125 балів на ЗНО, бюджетні місця не світять. На спеціальності "Право", "Публічне управління" і "Міжнародні відносини" потрібно набрати не менше 140 балів, а медикам потрібно не менше 175 балів за основними конкурсними предметами (українська мова та математика).

Що робити абітурієнтам з окупованих територій?

Як і в минулому році, для випускників з Криму і окупованих територій Донецької і Луганської областей діють особливі правила. Вони можуть вступати як за результатами ЗНО, так і здавши іспит або пройшовши співбесіду.

Вступна кампанія для них триватиме з 7 червня по 24 вересня. Щоб записатися на іспит або співбесіду, потрібно звернутися в освітні центри "Донбас-Україна" і "Крим-Україна". У Харківській області працює 21 такий центр, їх адреси та телефони можна дізнатися на сайті "Доступна освіта". Тим, хто претендує на бюджетне місце, потрібно до 20 липня (до 20 вересня для контрактників) подати документи у ці центри особисто. Далі на базі обраного центру абітурієнти з Криму і "ОРДЛО" повинні скласти іспити з української мови та історії України, а також профільний іспит за обраним фахом.

З питаннями про всі нюанси вступу можна звернутися не тільки в обраний центр, а й на контактну лінію Міністерства освіти і науки:

+ 38 098 079 69 73 — Viber, Whatsapp, Telegram;

+38 095 200 85 73 — для людей з порушеннями слуху Viber, Whatsapp, Telegram.

"В основному звернення йдуть з Донецької області і з Києва від тимчасово переміщених осіб, багато дзвінків від родичів дітей, які там проживають. З Луганської області телефонують рідше. Як правило, запитують, як можна перейти лінію розмежування, щоб потрапити до центрів і здати іспити", — розповіла на пресконференції директор урядового контактного центру Ольга Холомєєва.

У цьому році для абітурієнтів з "ОРДЛО" відкрили підготовчі курси при 24 українських університетах. До цього списку потрапили і два харківських ВНЗ: НТУ "ХПІ" та "Харківський авіаційний інститут". Навчання триватиме з 29 червня по 31 серпня. У цей час абітурієнта розмістять у гуртожитку безкоштовно і будуть платити стипендію — 4 500 гривень. За підсумком навчання вони складуть іспит і отримають свідоцтво про проходження курсів, яке стане бонусом при вступі.