Тиждень зі смаком. Передвиборчий треш, комунальний футбол і розпродаж підвалів

Цього тижня депутати проголосували за низку дійсно цікавих рішень.

Сесія Харківської міської ради 21 квітня виявилася доволі насиченою. І справа не лише у як завжди експресивному виступі Євгена Комаровського, котрий був присутній на засіданні в якості "запрошеної зірки" чи у кволих словесних перепалках Ігоря Терехова з деякими "критично налаштованими" до нього депутатами. І навіть не у традиційних пікетах мерії і зірваних провокаціях (про що йтиметься нижче).

21 квітня депутати проголосували за низку дійсно цікавих, хоча й анонсованих рішень. Міськрада підтримала звернення до Харківської облдержадміністрації із проханням безкоштовно передати в к комунальну власність міста майно футбольного клубу "Металіст". Зараз воно належить державі і перебуває в управлінні ОДА. До найважливіших активів належать тренувальна база у Високому і підтрибунні приміщення стадіону "Металіст". А от футбольне поле – це уже власність обласної ради, якій належить КП "Металіст".

Очевидно, що КП із схожою назвою з’явиться й у міста. Крім того, мерія проситиме Кабінет міністрів передати права на керування корпоративними правами, конфіскованими у ТОВ "Металіст-Холдинг" і ПАТ "ФК Металіст", що досі належить Сергієві Курченку, якого вважали "гаманцем Януковича". Після позитивного вирішення питання міськрада зможе розпоряджатися майновими правами інтелектуальної власності  "Металіста" на знаки для товарів і послуг та на промисловий зразок, тобто символікою клуба.

Також депутати надали дозвіл КП "Салтівське трамвайне депо" придбати у виробника 150 турецьких автобусів Karsan. Восьми- і шестиместрові автобуси з низькою підлогою курсуватимуть маршрутами на Салтівці, Основі, Олексіївці, у центральній та інших частинах міста. Усього вони мають покрити чотири десятки маршрутів. Обслуговуватимуть турецькі автобуси силами "Салтівського трамвайного депо". Можна сподіватися, що КП не стикатиметься із нестачею запчастин, і транспортні засоби відпрацюють заявлений виробником ресурс.

До потенційно неприємних для мешканців міста новин  можна віднести виставлення на аукціон майже 70 підвалів у житлових будинках. Це не перше подібне рішення міськради, і навіть не харківське ноу-хау. Підвальні приміщення використовуються з комерційною метою десятками років, що неодноразово ставало причиною конфліктів між мешканцями, підприємцями і чиновниками. Є навіть прецеденти відновлення мешканцями багатоквартирних будинків їхнього права власності на підвали та інші технічні приміщення. Якщо при цьому сам будинок не належить комунальному чи якомусь іншому підприємству.

Нетеплий прийом незваних гостей 

Рано-вранці 21 квітня поліцейські й СБУшники зупинили на в’їзді до Харківської області три автобуси з пасажирами спортивної статури. Гості з Дніпропетровщини, Лугащини і Полтавщини, за оперативники даними, прямували до Харкова, щоб "вчиняти провокації", "дестабілізувати ситуацію" й "створювати картинку" для російського пропагандистського телебачення на замовлення "проросійської політичної сили".

Назву цієї політичної сили уточнювати не стали. Згодом стало відомо, що йдеться про "Патріотів – За життя" – силове крило "ОПЗЖ", що курує народний депутат Ілля Кива.

56 чоловіків, наймолодшому з яких 20, а найстаршому – 58, до вечора протримали у відділках поліції. І, переписавши дані та провівши профілактичні бесіди щодо неприпустимості вчинення правопорушень, відпустили. Адже суто формально хлопці нічого не порушили: жоден кодекс не забороняє громадянам пересуватися територією України. Навіть групами і навіть на замовлення проросійських партій, котрі теж абсолютно легально діють  в Україні. Щоправда, в одного з візитерів вилучили телескопічну палицю і якийсь ніж і внесли до ЄРДР відомості про «незаконне поводження зі зброєю». Чи є вилучені предмети зброєю, ще має встановити експертиза: якщо ні, то справу просто закриють.

А от із завданням у рамках оперативно-профілатичних заходів правоохоронці впоралися: потенційну загрозу було нейтралізовано, і вірогідні сценарії дестабілізації у день проведення сесії Харківської міськради було зірвано. Це поки що перший медійно висвітлений результат навчань СБУ, що розпочалися на Харківщині минулого тижня.

Можна лише сподіватися, що, у першу чергу, для СБУ події серпня минулого року стали уроком. Тоді на трасі "Київ - Харків" бійці Нацкорпусу розтрощили автобус із "патріотами" Киви і декому з них надавали стусанів. Тепер учасникам акції прямої дії з «нейтралізації "тітушок" інкримінують хуліганство, їм навіть довелося певний час провести в СІЗО і побути під підозрою у замаху на вбивство.

Спалені автівки та інший передвиборчий треш

У ніч на 21 квітня у Харкові згоріли два автомобілі: на вулиці Борткевича в районі Гідропарку спалахнула старенька Subaru Legаcy, а на вулиці Дача  №55 – Toyota Corolla 2008 року. Обидві належать співробітникам редакції передвиборчої газети "Время Добкина". У штабі кандидата в мери уточнили, що власники автівок відповідають за адміністративні питання і дистрибуцію.

Підпали навіть не намагалися замаскувати під «спонтанне займання»: палії принесли власникам автівок жалобні вінки з написами «Сепаратизм шкодить здоров’ю», цей же напис продублювали на стіні будинку, де мешкає власниця спаленої "Тойоти". Поліція з’ясувала, що автомобілі належать 31-річній та 42-річній жінкам і кваліфікувала злочин як умисне знищення майна. Якщо паліїв встановлять, їм загрожуватиме від 3 до 10 років позбавлення волі.

Штаб Добкіна прогнозовано звинувачує у провокації свого головного конкурента – секретаря міськради Ігоря Терехова, а також намагається в публічному полі прив’язати до цієї історії якихось пов’язаних із Тереховим «вуличних націоналістів». Тактика та сама, що й у випадку з обливанням зеленкою агітаторів, котрі роздавали перший номер згаданої газети біля станції метро "Держпром".

Більше того, у день сесії вінки принесли під стіни міськради, щоб там вони потрапили на очі людям і в об’єктиви журналістів. У стороннього спостерігача мало скластися враження, що це ті самі вінки, які просто «повернули власнику». Але справа в тому, що з місця злочину їх мали б забрати поліцейські в якості речового доказу.

Підпали машин і цвинтарна атрибутика – це, з одного боку, відверто кримінальний інструмент залякування, з іншого – така сама стара брудна передвиборча технологія, як і імітація замаху на кандидата. 

Не можна не розглядати в контексті передвиборчих перегонів візиту народного депутата Олександра Куницького і депутатки міськради (і за сумісництвом помічниці Куницького) Аліни Мустафаєвої. Формальною підставою для зустрічі були звернення громадян про незадовільний стан доріг і навчальних закладів у 169-му окрузі. Але конструктивного діалогу не вийшло, та й мети такої, схоже.ю не було. Під час розмови із секретарем міськради Куницький, також відомий як блогер ZP-Саньок, активно використав досвід спілкування з українськими патрульними, відео з "виховуванням" яких і здобув популярність у мережі. Інколи він навіть був близький до того, щоб вивести секретаря міськради зі стану рівноваги – і нарізки з цього відео уже активно використовуються в чорнушних "антитереховських" роликах.

Передвиборчий інфопривід створили цього тижня і ті самі націоналісти, борцем з якими і жертвою яких намагається виглядати Добкін. Голова харківського Нацкорпусу Костянтин Немічев скерував до міськради звернення з вимогою позбавити Добкіна статусу почесного харків’янина. Звернення оформлене від імені Громадської ради при Харківській облдержадміністрації, яку (громраду, а не ОДА) очолює Немічев.
Добкін із відповіддю не забарився: мовляв, які ще докази співпраці Терехова зі "страшними націоналістами" потрібні? І взагалі, хто почесний харків’янин, а хто ні, не маргіналам з Нацкорпусу вирішувати, і мешканці міста самі дадуть оцінки.

Щоправда, про довічну стипендію у 30 тисяч гривень на місяць, яку почесний харків’янин Добкін регулярно отримує з міського бюджету, згадувати не став.

Відведення російських військ і нові санкції РНБО

Фактично увесь квітень і більшу частину березня Україна залишалася топ-темою міжнародної політики. Скупчення російських військ уздовж україно-російського кордону, 270 км якого припадає на Харківську область. На цьому тлі були оголошені навчання СБУ, територіальної оборони, у режим підвищеної готовності було переведено прикордонний загін, частини Нацгвардії, ДСНС тощо. Небайдужі громадяни і місцеві  посадовці перевірили стан бомбосховищ: задовільним його назвати важко. 

Президент Володимир Зеленський присвятив загрозі російського вторгнення своє чергове звернення до громадян. Заявивши, що Україна готова дати відсіч, але боротиметься за мир усіма можливими дипломатичними методами. 

22 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про початок відведення особового складу до місць постійної дислокації, Росія подала сигнал до зняття напруги. Але лише часткового: військова техніка з обслуговуючими підрозділами залишається на кордоні, під приводом запланованих на вересень масштабних військових навчань "Захід-2021". Україна й міжнародні партнери нібито поки що видихнули, але заяви НАТО і Пентагону свідчать про те, що говорити про усунення загрози ескалації чи навіть нового вторгнення ще зарано. Навчання СБУ із оперативно-профілактичними заходами, нагадаємо, триватимуть  в області ще як мінімум місяць. Триватимуть і вишколи тероборони.

Днями президент Зеленський увів у дію рішення РНБО, ухвалене ще 15 квітня, про накладення санкцій на чергову партію "королів контрабанди". Потрапили до них і харків’яни: бізнесмен Олександр Черепинський і з десяток зареєстрованих у Харкові й області транспортних, торговельних, виробничих фірм і навіть одна рекламна агенція. Чим саме вони завинили перед державою, не повідомляється. Матеріали СБУ, на підставі яких накладаються обмеження (найжорсткіші з передбачених законом про санкції, до речі), РНБО не оприлюднює. Джерела в апараті РНБО повідомляли, що цього разу під роздачу потраплять організації, причетні не лише до контрабанди, а й до "обналу".

Контрабанда є дійсно серйозною проблемою для України. За підрахунками Державної митної служби, у "тіні" працюють чи не 90% усіх імпортерів, і через це бюджет недоотримує близько 100 млрд  гривень щороку. Не говорячи вже про те, що "сірий" і "чорний" імпорт б’є по конкурентоспроможності  бізнесу, що працює "вбілу".
Після введення санкцій Зеленський ініціював відновлення кримінальної відповідальності за товарну контрабанду. Невідкладний президентський законопроект уже зареєстрували у Верховній Раді. У 2012 році контрабанду в Україні було декриміналізовано. З відповідної статті Кримінального кодексу прибрали згадки про все, крім зброї, боєприпасів, радіоактивних матеріалів, наркотиків, витворів мистецтва тощо.