Нацбанк України скасував фіксований обмінний курс

Уведений режим керованої гнучкості обмінного курсу.

Нацбанк запевняє, що не допустить значного послаблення або суттєвого зміцнення гривні.

Із 3 жовтня Національний банк України скасував фіксований курс і перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу. Тепер офіційний курс будуть установлювати на основі курсу за операціями на міжбанківському ринку, а не як раніше, від початку повномасштабного вторгнення, це робив директивно Нацбанк.

При цьому, у Нацбанку обіцяють надалі здійснювати контроль над ситуацією на міжбанківському валютному ринку та постійно проводити компенсацію структурного дефіциту іноземної валюти на ринку, який матиме місце через особливості української економіки.

"Завдяки компенсуванню структурного дефіциту курс на міжбанківському ринку зможе як зростати, так і знижуватися, реагуючи відповідним чином на зміни в балансі попиту та пропозиції на валютному ринку. Крім того, Національний банк суттєво обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення", — пояснили у Нацбанку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк випустив пам'ятну медаль "Місто героїв — Харків"

Курс продажу та купівлі валюти у готівці та формування карткового курсу банків не змінюють. Щодо готівкового сегменту, до його курс установлюватимуть, як і зараз, ураховуючи попит і пропозицію. Такий підхід використовують майже півтора роки. Під час нього готівковий курс і зростав, і знижувався. Цього літа гривня зміциналася до 37,2 гривні / долар. Нацбанк обіцяє мінімізувати різницю між курсом на готівковому ринку та офіційним курсом. У разі потреби будуть пом'якшені обмеження для того, щоб задовольнити попит на готівковому ринку та збільшити пропозиції валюти для українців і у готівці, і у безготівковій формі.

У Нацбанку кажуть, що введення режиму керованої гнучкості обмінного курсу допоможе зберегти стійкість економіки та фінансової системи під час війни. Довгостроковою метою Нацбанку є повернення до інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням.

"Перехід до керованої гнучкості курсу став можливим завдяки виконанню макроекономічних передумов та ґрунтовній підготовчій роботі. Це дає змогу забезпечити контрольованість переходу та мінімізувати ризики для фінансового ринку, економіки та громадян, — пояснили у Нацбанку. — Керована гнучкість офіційного курсу стане механізмом для адаптації економіки до зміни внутрішніх і зовнішніх умов, а також важливою передумовою для повернення до інфляційного таргетування в майбутньому".

Що буде з курсом гривні?

Змін до роботи готівкового ринку у Нацбанку не робили. Він працюватиме так само як і раніше.

"За такого режиму готівковий валютний ринок працює вже майже півтора року, упродовж яких готівковий курс коливався в обидва боки – як зростав, так і знижувався. Зокрема, влітку цього року гривня зміцнилася до 37,2 грн/дол. Формування банками карткового курсу також відбуватиметься за тими ж правилами, що й раніше", – додають в НБУ.

Ймовірно, готівковий ринок відреагує на скасування фіксованого курсу стрибком вартості долара на табло, пише "Економічна правда". Це й не дивно, адже у пам’яті мільйонів людей ще живуть спогади про попередні рази, коли в Україні переходили від фіксованого до нефіксованого курсу. І ці спогади навряд чи можна назвати приємними.

"Раніше в нашій економічній історії перехід від фіксованого курсу відбувався вимушено. Це і 2008 рік, і 2014-2015 роки, коли у Національного банку просто закінчувалися резерви і він відпускав курс, який "летів" доти, доки не долітав до межі, коли вже ніхто не хотів купувати валюту. Зараз Національний банк буде переходити до гнучкості з позиції сили", – пояснював голова Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський.

В Нацбанку обіцяють робити усе можливе, аби надалі мінімізовувати різницю між готівковим та офіційним курсами.