Куди йде годинник? Кабмін планує скасувати перехід на літній час вже цього тижня
28 березня вперше в історії України годинник можуть не перевести на годину вперед. Хоч парламентарії і не знайшли голоси для скасування літнього часу, це за них готові зробити члени Кабміну на засіданні в четвер 25 березня. Поспішна відмова від традиції призведе до транспортного колапсу.
Щороку в останню неділю березня Україна переходить на літній час, переводячи годинник на годину вперед. В останню неділю жовтня годинники переводять на годину назад — і країна повертається до зимового часу.
Шкода здоров'ю без користі економіці
Традиція крутити стрілки з'явилася ще в 1981 році в Радянському Союзі, дати переводу змінювалися, але принцип був один: влітку відсунути світлу частину дня до вечора і заощадити електроенергію. Світлими літніми вечорами люди не вмикають світло, повертаючись з роботи додому.
З тих пір економіка змінилася, і домашні лампи розжарювання займають далеко не перше місце в структурі енергоспоживання. А ось щорічне переведення стрілок на годину вперед забирає у людей цілу годину сну і погіршує здоров'я. У цьому впевнені вчені фінського університету в місті Турку. У 2016 році вони провели дослідження і встановили, що в перші два тижні переведення стрілок на літній час частота ішемічних інсультів зростає на 8%, а серед онкохворих — на 25%.
Це та інші дослідження про негативний вплив переведення стрілок на здоров'я змусили політиків замислитися над тим, щоб традицію скасувати. Парламент Євросоюзу схвалив перехід на літній час ще в 2019 році. Щоправда, країни ЄС досі не дійшли єдиної думки про те, який же час кращий — літній чи зимовий.
В Україні було кілька законопроєктів про скасування то літнього, то зимового часу. Останню спробу зробив віцеспікер парламенту Руслан Стефанчук. Наприкінці 2020 року він зареєстрував законопроєкт №4201 "Про обчислення часу в Україні".
"Щорічний перехід на літній час і повернення на поясний негативно впливає на здоров'я людей: погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних хвороб", — написав тоді політик у себе в Facebook.
Проєкт закону прихильно прийняли в профільному комітеті.
"Комітет економічного розвитку проти переведення годинників", — заявила Роксолана Підласа, заступниця голови парламентського Комітету з питань економічного розвитку.
У першому читанні депутати проголосували "за", а от у другому 19 березня не вистачило 14 голосів.
Транспортний колапс забезпечений
І у зимового, і у літнього часу є свої шанувальники. Про аргументи прихильників зимового часу ми писали вище. Ті, хто вважав за краще б залишитися на літньому часі, пояснюють свій вибір особливостями світанків в східній частині України, до якої відноситься і Харків. Зараз в кінці червня в Харківській області сонце сходить приблизно о 4:30. Якщо переведення стрілок скасувати, то світанок настане вже о 3:30, а о 3 годині ночі на вулиці буде світло.
Прихильники літнього часу навіть зареєстрували петицію на сайті президента.
"З огляду на те, що більшість працюючого населення закінчує щоденну роботу о 18:00, важливо відзначити, що за зимовим часом сонце сідатиме ще до закінчення робочого дня з 20 вересня по 12 березня. Тобто, майже 6 місяців в році. Схід сонця за зимовим часом в період з 20 березня по 1 жовтня проходитиме раніше 6 ранку, отже, денне світло марнується більшу частину року", — пояснює свою вимогу автор петиції Владислав Лісовий.
Вона поки набрала тільки 143 голоси з необхідних 25 000.
У Комітеті з питань економічного розвитку водночас наполегливо намагаються скасувати переведення стрілок — якщо не через парламент, то через уряд.
"У нас залишається постанова Кабміну 1996 року, яка фактично є підставою для переведення стрілок. Рішення за Денисом Шмигалем", — написала в Facebook Роксолана Підласа.
Постанова, про яку говорила заступниця голови Комітету, встановлює київський час на всій території України і регламентує переведення часу на зимовий в жовтні і на літній в березні.
"Вони можуть внести зміни до старої постанови, а можуть і прийняти нову. За великим рахунком, все, що прийме Кабмін, буде мати юридичну силу з моменту публікації постанови і до тих пір, поки інше не скаже суд", — пояснив ситуацію KHARKIV Today юрист Харківського антикорупційного центру Володимир Рисенко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Комітет виніс на розгляд Верховної Ради питання про вибори в Харкові
За його словами, така різке скасування переведення стрілок призведе до транспортного колапсу. Всі авіарейси, залізничні та автобусні маршрути вже складені з урахуванням того, що 28 березня стрілки годинника в Україні переведуть на годину вперед.
"Уявіть, що літак Київ — Варшава вилітає за зимовим часом, а в аеропорту Варшави його чекають на годину пізніше. Де ж він повинен пробути цю годину, в небі?", — описує можливу ситуацію юрист.
Зараз годинник, в основному, вже не заводять вручну. Сучасні комп'ютери і гаджети переводять час автоматично, і це теж може створити раптову проблему. Тому, на думку Володимира Рисенка, потрібно вчинити за прикладом Євросоюзу і відкласти скасування переведення стрілок, щоб з'ясувати, який же час краще залишити.
Автор: Олена Павленко