Для військовозобов'язаних, які незаконно виїхали з України, буде покарання
В Україні розроблять законопроєкт, який передбачатиме покарання для чоловіків, які утекли з України під час війни.
Для військовозобов'язаних, які незаконно виїхали з України під час воєнного стану, та захочуть повернутися, не передбачена відповідальність. Однак Кабінет міністрів України та Верховна Рада планують підготувати відповідний законопроєкт. Про це повідомив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко в інтерв'ю "РБК-Україна".
"На сьогоднішній день таких правил і обмежень не встановлено, але я думаю, що по закінченню війни держава зробить все для того, щоб кожному громадянину нагадати, що він робив під час війни. Маю на увазі тих, хто нелегально перейшов кордон. Я думаю, це буде закон. Я думаю, це буде спільна ініціатива Кабінету міністрів і депутатів Верховної Ради", — сказав Ігор Клименко.
Зараз Міністерство вивчає міжнародний досвід у питанні поводження із громадянами, які незаконно перетнули кордон під час війни. На його думку, вони повинні понести відповідальність та бути обмеженими у подальшому пересуванні "як мінімум за кордон".
Сьогодні правоохоронці щодня затримують людей, які намагаються виїхати за межі України за фейковими документами, серед них є ті, що "супроводжують" людей з інвалідністю. Міністерство внутрішніх справ планує обладнати кордон так, щоб через нього неможливо було незаконно пройти. Зокрема, по всій лінії кордону хочуть установити теплові пастки та відеокамери. Допомагатимуть у цьому міжнародні партнери. Ще одна проблема — корупція, якою користуються порушники, аби незаконно виїхати з України.
"Що стосується корупції – говорити, що її немає, це буде неправильно. Говорити, що вона така загальна, ми теж не можемо, ми боремось – і внутрішня безпека прикордонної служби, і Служба безпеки України роблять все для того, щоб таких випадків було менше. Але після того, як ми закрили кордон, з'явилася інша ніша – система "Шлях". Зараз закрили систему "Шлях", з'являються якісь відрядження чи обласних військових адміністрацій, чи інших суб'єктів господарювання. Тобто люди будуть шукати завжди шляхи для того, щоб порушити закон і втекти. І тут у нас уже працює система обміну інформацією між органами державної влади, правоохоронними органами для того, щоб мінімізувати такі можливості в перетині кордону. Однозначно можна сказати, що в перші місяці випадків порушення перетину кордону було набагато більше ніж зараз. Але ще раз хочу сказати – технічне оснащення кордону є пріоритетним", — сказав Клименко.
Нагадаємо, "Шлях" — це система, за допомогою якої чоловіки-водії (волонтери) можуть законно перетнути кордон України під час війни. Її створили для того, щоб усунути корупційні ризики під час видачі дозволів, а також спростити саму процедуру.
Як писав KHARKIV Today, станом на 1 квітня 2023 року за програмою "Шлях" із Харківської області виїхали до Європи 4500 чоловіків.