Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок Олександра Попова по Рибній вулиці
Сучасна Кооперативна вулиця, відома нам в минулому як Сінна і Рибна, розвивалася як місце, де розташовувалися великі дворові місця з заїжджими дворами.
Але на початку 1840-х років заїжджі двори були виведені за межі міста, і двори викуповували представники місцевого купецтва, рідко — чиновники і дворяни. Після деяких заїжджих дворів залишалося буквально голе місце, огороджене з усіх боків дерев'яними парканами, оскільки колишній власник вивозив всі дерев'яні будівлі на нове місце. Одне з таких дворових місць купила дружина ротмістра і спадкового дворянина Дмитра Попова — Марія Попова.
Першим капітальним будинком в садибі Попових став дерев'яний одноповерховий будинок на кам'яному фундаменті, побудований в 1847 році. На час вступу до спадку колезького реєстратора Олександра Дмитровича Попова тут уже стояли кам'яний двоповерховий будинок на високому цокольному поверсі, кам'яний двоповерховий флігель, різного роду службові будівлі: кам'яні і дерев'яні флігелі, дерев'яні служби. До 1874 року, коли нумерація по Рибній вулиці йшла від Харківського мосту і закінчення Московської вулиці, домоволодіння Попова значилося під № 7.
Широта дворового місця Попова могла б послужити будівництву дохідних будинків, однак не все так просто. У минулому на цій території розташовувалися стариці річки Харків, і хоча ці озера до кінця XIX століття вже не існували, заболоченість залишилася, і будівництво великих будівель практично було неможливим. У дні ярмарків двір здавали в оренду для розміщення підвод і фур, різного роду вантажів під навісами. Садибний двоповерховий будинок здавали також в оренду, кожен поверх був окремою квартирою. В одній з них проживав з 1874 генерал-майор Олександр Михайлович Батезатул.
У 1870-і роки флігель, що виходить фасадом на Рибну вулицю, також служив солідним джерелом доходів Попова. Тут був магазин письмового приладдя харківського тимчасового купця 2-ї гільдії підданого Пруссії Адольфа Карловича Дарре. Незабаром він відкрив в одному з дворових флігелів Олександра Попова палітурну майстерню, а в 1883 році — друкарню, яка приступила до роботи 7 липня. Після того, як Адольф Дарре переводить свою друкарню, палітурну майстерню і магазин у власний будинок на Московській вулиці, Попов вирішує продати свою садибу.
Новим власником міської садиби по вулиці Рибна, 28 став генерал-майор у відставці Олександр Михайлович Батезатул, який служив начальником штабу при військах Харківського військового округу. Бувши сином відставного підполковника і землевласника Вовчанського повіту Михайла Івановича Батезатула, він вступив на службу в 1841 році в чині прапорщика. Олександр Батезатул закінчив Миколаївську Академію Генерального штабу і в 1866 році отримав чин генерал-майора, був нагороджений орденами св. Володимира II і IV ступеня, св. Анни I, II і III ступенів, св. Станіслава I і II ступеня.
Однак пожив генерал Батезатул в цій садибі недовго: вже в 1895 році ми бачимо власницею його невістку, Олександру Львівну Батезатул, уроджену Жеденову. Вона займалася капітальним ремонтом садибного будинку і перебудовою двоповерхового флігеля. У наступні роки вона значиться вдовою штабс-капітана Григорія Батезатула. Відомо, що вона проживала з дітьми Михайлом, Ганною і Катериною в Мироносицькому приході, здаючи садибу на Рибній вулиці торговцям і ремісникам.
У 1920 році колишнє домоволодіння Попова націоналізували більшовики, а доля власників залишилася невідома. На сьогоднішній день колишній садибний будинок Попових-Батезатул по вулиці Кооперативна, 24 знаходиться в аварійному стані, не дивлячись на те, що є пам'ятником архітектури. На жаль, подальша його доля є очевидною ...
Флигель в усадьбе Поповых по ул. Кооперативная 24, фото А. Парамонова
Усадебный дом Поповых по ул. Кооперативная 24, вид со двора, фото Вячеслава Горбоносова
Флигель Поповых во дворе по ул. Кооперативная 24, фото Вячеслава Горбоносова