Мільйонери з прифронтових зон. Скільки заробляють керівники громад на Харківщині?

Найбільші зарплати задекларували голови прифронтових міст та селища.

За рік заробітні плати керівників громад Харківської області суттєво збільшилися. Двоє з них задекларували понад 2 млн грн доходу за рік. При цьому найбільші доходи показав не очільник найбільшого населеного пункту — Ігор Терехов опинився на другому місці. 

За 2024 рік доходи зросли у всіх керівників територіальних громад та місцевих районних адміністрацій, але нерівномірно — хтось за підсумками 12 місяців став заробляти всього на кілька десятків тисяч більше, інші ж збільшили заробіток на 200 тисяч гривень. 

Найбільші зарплати — біля лінії фронту

Міський голова Харкова Ігор Терехов цьогоріч задекларував найвищу заробітну плату серед керівників обласних центрів. Очільник міста за 2024-й заробив 2 001 327 грн, випередивши інших топ-мерів за рівнем статків — керівника Черкаської міськради Анатолія Бондаренка та столичного очільника Віталія Кличка, чиї зарплати не дотягнули до 2 млн. грн.

А от у Харківські області Терехов виявився не найбагатшим. На першому місці за рівнем доходів — голова Курилівської сільської військової адміністрації Олександр Баулін, який заробив 2 154 601 грн за рік. Його стаж на цій посаді — один з найменших серед інших керівників, начальник СВА очолив її лише наприкінці 2023 року. Курилівська громада зараз майже повністю перебуває в зоні бойових дій на лівому березі Осколу, такі села, як  Глушківка та Колісниківка чи не щоденно потрапляють у зведення Генштабу. У цій громаді практично не лишилося жителів — вони евакуювалися до безпечніших населених пунктів. 

На третьому місці за рівнем доходів — голова такої ж небезпечної Куп'янської міської військової адміністрації Андрій Беседін із зарплатою 1 719 228 грн.

Загалом ТОП-10 найвищих зарплат керівників громад в Харківській області виглядає так:

  1. Олександр Баулін, Курилівська СВА — 2 154 601 грн,
  2. Ігор Терехов, Харків — 2 001 327 грн,
  3. Андрій Беседін, Куп'янська МВА — 1 719 228 грн,
  4. Ольга Козирєва, Петропавлівська СВА — 1 596 495 грн,
  5. Анатолій Ноздрачов, Донецька громада —  1 503 254 грн,
  6. Олександр Тертишний, Борівська СВА — 1 439 527 грн,
  7. Галина Турбаба, Дворічанська СВА —  1 432 773 грн,
  8. Сергій Костюков, Кіндрашівська громада — 1 387 135 грн,
  9. Галина Мінаєва, Чугуївська МВА — 1 379 413 грн,
  10. Олена Слабінська, Новопокровська громада — 1 346 370 грн.

Серед керівників громад із найвищими заробітками більше всього тих, які керують військовими адміністраціями. На відміну від своїх колег з інших громад, їхні оклади регулює не депутатський корпус, а особлива постанова Кабміну. Вона дає право держслужбовцям, що працюють в наближених до лінії фронту громадах, додавати коєфіцієнт 3 до посадового окладу — тобто, помножувати зарплату на три. 

Все залежить від надбавки

Що стосується умовно тилових громад, які знаходяться досить далеко від зони бойових дій або ж тих, де військові адміністрації не були утворені, попри наближеність до фронту (наприклад, у Печенігах), заробітна плата керівника формується за зовсім іншим принципом. Наприкінці року її затверджує на сесії депутатський корпус громади, який голосує за питання про умови праці голови на наступний рік. 

"Є посадовий оклад, він незмінний, а є друга частина: надбавки, премії та різноманітні виплати. Це може бути десяток пунктів: надбавка за вислугу років, за наукове звання, за високі досягнення, окремо йде щомісячне преміювання, матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і навіть преміювання до Дня місцевого самоврядування. Якась рада голосує за премію у розмірі 50% від посадового окладу голови, а інша громада може додати нуль та видати премію у розмірі 500% від окладу. Тому ми й бачимо у деклараціях такі різні цифри", — розповів KHARKIV Today політолог, кандидат наук Антон Авксентьєв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яка громада найбільше допомагає військовим 

Зарплата міського голови в такому випадку може залежати і від доходів громади, і від того, чи є у мера або сільського голови більшість в місцевому "парламенті". Бо як ні — опозиційні депутати просто не проголосують за збільшену премію. 

Серед голів, чию зарплату затверджують депутати, найбагатший — мер Харкова Ігор Терехов, що цілком логічно, адже Харків — найбільше місто області, до того ж, голова має лояльну більшість у раді. За рік зарплата очільника збільшилася на 284 000 гривень. Понад мільйон гривень за рік отримали також керівники інших великих міст: Богодухова, Ізюма, Лозової, Змієва, Берестина. Але і деякі селища змогли собі дозволити виплатити керівникам високу зарплату: голови Валківської, Кегичівської, Близнюківської громад теж заробили понад 1 млн грн за 2024 рік. 

Найменші зарплати отримують:

  1. Олександр Гусаров, Печенізька громада — 344 336 грн,
  2. Всеволод Біліченко, Південноміська громада — 454 476 грн,
  3. Сергій Мовчан, Куньєвська громада — 466 404 грн,
  4. Микола Бакшеєв, Златопільська громада — 510 134 грн,
  5. Микола Кузьмінов, Безлюдівська громада — 546 460 грн. 

У всіх голів громад у 2024 році зарплати виросли у порівнянні з 2023-м у середньому на 100 000 гривень за рік.