ЗНО карантинного періоду: як і коли харківські випускники писатимуть тести?

Абітурієнти 2020 го року складатимуть ЗНО в незвичайних умовах.

У Харкові і області в цьому році буде більше учасників зовнішнього незалежного тестування, ніж в минулому. Громадська рада при Міносвіти пропонує скасувати тестування для деяких учасників, але в Центрах незалежного оцінювання знань пручаються цієї ідеї.

Маски на обличчях, окремий час візиту до центру тестування для кожного і можливе перенесення ЗНО на серпень. Випускники шкіл і ПТУ раніше ніколи не готувалися до оцінювання знань в такому стресі, більш того — за три тижні до першого тесту час і правила процедури ще можуть поміняти.

Переносити вже нікуди

Якби не коронавірус і карантин, тестування зараз було б в самому розпалі. Але перший тест з математики здобувачі середньої освіти писатимуть тільки 25 червня. Правила безпеки безпрецедентні. Четвертого червня ті, хто зареєструвався на тест, отримали особисте запрошення, в якому вказано, в який саме час їм слід прибути на пункт. Якщо раніше випускників запускали в аудиторії одночасно, то зараз вони будуть заходити за особливим графіком — з 10 ранку до 10:50.

На ЗНО потрібно приходити в масках, але є нюанс: після того, як учасник віддасть своє посвідчення особи і запрошення черговому на пункті, йому потрібно буде зняти маску і показати обличчя для того, щоб він переконався, що на оцінювання прийшов той чоловік, який зареєструвався, а потім надіти її назад. Всім виміряють температуру, вона не повинна бути більше 37,2. У приміщеннях повинні бути засоби дезінфекції.

Нещодавно випускників в черговий раз налякали. Заступник директора Українського центру оцінювання якості знань Тетяна Вакуленко заявила в ефірі програми "Сніданок з 1 + 1", що в тих областях, які не готові до наступного етапу адаптивного карантину, оцінювання можуть перенести на серпень.

Харківські абітурієнти не дуже задоволені цією перспективою. Випускниця 66-ї школи Каріна Шапіна останні кілька місяців провела за підручниками з математики. Вона готується вступати до університету радіоелектроніки і мріє, щоб цей складний період скоріше закінчився.

"У тому, що ЗНО переноситься, є дві сторони медалі. З одного боку, можна краще підготуватися, більше вивчити, з іншого — наростає напруга, хочеться скоріше з себе це все скинути і відпочити", —розповіла Каріна KHARKIV Today.

Проти того, щоб переносити тестування ще раз, виступає і Громадська рада при Міністерстві освіти. У цьому випадку видача сертифікатів і вступ до вузів може затягнутися до середини осені.
"Серпень — це песимістичний варіант, якщо раптом буде посилено карантин. Розглядається питання про те, щоб провести ЗНО окремо для областей, де високий рівень захворюваності. В цьому випадку середній бал по Україні ми не зможемо встановити до тих пір, поки не здасть остання область", — пояснив KHARKIV Today голова Громадської ради Микита Андрєєв.

У Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти кажуть, що у них все готово до проведення ЗНО: підготували 107 пунктів на базі шкіл та університетів, а також 4,5 тисячі співробітників, які будуть чергувати і стежити за порядком. Тому з дуже великою часткою ймовірності переносити процедуру вже не будуть:

  • з 25 червня до 17 липня пройде зовнішнє незалежне оцінювання
  • 1 серпня розпочнеться вступна кампанія
  • з 1 по 12 серпня проходитимуть творчі конкурси.

Середня освіта — не для всіх?

З термінами розібралися, але на шляху у спрагнених отримати сертифікати ЗНО може виникнути ще одна перешкода. Громадська рада при МОН рекомендує міністерству скоротити кількість учасників тестування. Для цього тим випускникам, які не збираються вступати до університетів, члени Ради пропонують видати атестат про повну загальну середню освіту без тестування. Їх бентежить, що відстань між учасниками ЗНО буде лише 1 метр 20 сантиметрів.

"Зараз студенти-медики здають іспит — КРОК, там відстань між ними визначили в 1,5 метра. Ця цифра 1 метр 20 сантиметрів — зі стелі, я ніде не бачив її в рекомендаціях, які МОЗ встановлює на період карантину", — говорить Микита Андрєєв.

Голова Ради вважає, що якщо допускати до ЗНО лише майбутніх абітурієнтів, то кількість бажаючих складати тести зменшиться на 20%, а значить, відстань між ними в приміщенні можна буде збільшити до півтора метра.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жителі тимчасово окупованих територій можуть поступити в кілька харківських вузів без ЗНО

Ідею підтримав столичний міський голова Віталій Кличко, а ось в Харкові її зустріли з обуренням.

"Це авантюризм! У нас це питання навіть не розглядається. Для цього немає ніяких нормативно-правових підстав. Вони грають долями дітей: якщо когось не пустять на ЗНО, ці діти не отримають атестат про повну загальну середню освіту", — заявив KHARKIV Today директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександр Сидоренко.

В цьому році в Харківській області на ЗНО зареєструвалися 22 тисячі 710 учасників, на тисячу більше, ніж в минулому році. Лише трохи більше 13 тисяч з них —11-класники, яким сертифікат потрібен для вступу до вищих навчальних закладів. Решта, не рахуючи випускників минулих років, це учні училищ і коледжів, які поступили туди після 9-го класу. І якщо три роки тому вони могли отримати атестат про повну загальну середню освіту, склавши іспити в своєму навчальному закладі, то зараз шлях до повної середньої освіти для них лежить тільки через ЗНО.

Олександр Сидоренко каже, що з кожним роком відсоток таких учасників серед тих, хто зареєструвався для здачі ЗНО, стає більшим.

Автор: Олена Павленко