Жителі Харківської області вийшли на пікет: вимагають припинити видобуток піску
Влітку 2020 року корпорація "Криниця" спробувала почати роботу на кар'єрі в одному з сіл Вільхівської ОТГ (Харківський район, близько 30 кілометрів від міста). Тоді громада зупинила процес. Корпорація почала збирати екологічні документи, місцеві жителі сьогодні привезли свої зауваження до департаменту екології.
8 лютого біля будівлі департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації (знаходиться в Держпромі) зібралися близько тридцяти жителів Вільхівської об'єднаної територіальної громади — з сіл Сороківка, Верхня Роганка, Вільхівка і Мала Рогань. Вони вимагали припинити видобуток піску в ОТГ і передали до департаменту екології свої зауваження. Про це повідомила KHARKIV Today одна з протестувальниць, мешканка Сороківки, Наталія Шибаєва.
У 2019 фірма "Харківнерудпром" розпочала роботу на кар'єрі в Сороківці, через рік місце сподобалося і корпорації "Криниця". Однак у неї не виявилося необхідних екологічних документів. Місцеві жителі протестували проти роботи фірм, щодо "Криниці" поліція відкрила провадження. Тоді фірма вирішила почати збирати документи.
Зокрема, висновок з оцінки впливу на навколишнє середовище. У ньому враховуються зауваження, які жителі можуть надсилати протягом двадцяти днів з дня опублікування фірмою оголошення на сайті департаменту екології про намір розробляти кар'єр.
"Зараз корпорація "Криниця" вирішила піти умовно законним шляхом і отримувати ці екологічні документи. Ця процедура досить тривала. Суб'єкт господарювання розміщує оголошення на сайті департаменту екології, що вони планують якусь діяльність. Охочі мають право протягом 20 робочих днів внести пропозиції, зауваження — що саме вони хотіли, щоб підприємство відобразило в своєму звіті з оцінки впливу на навколишнє середовище", — пояснила Шибаєва.
Сьогодні жителі Ольхівській ОТГ віднесли до канцелярії департаменту екології понад сімдесят пропозицій, завтра — останній день їх прийняття. Після цього зауваження і пропозиції направлять корпорації "Криниця". Вона повинна буде їх врахувати або відхилити, але з аргументацією.
"Далі ці пропозиції передаються суб'єкту господарювання, тобто корпорації "Криниця" для того, щоб ці пропозиції були або враховані, або мотивовано відхилені в звіті. Звіт — це документ сторінок на двісті. Крім обов'язкових пунктів, в звіті повинні бути враховані пропозиції громадськості. Тут різні варіанти. Вони можуть врахувати. Але в Україні є випадки, коли отримавши велику кількість зауважень, суб'єкт господарювання просто зупиняється, тому що це досить складно врахувати", — зазначила мешканка Сороківки.
Серед пропозицій жителів Вільхівської ОТГ — розробка альтернативних шляхів транспортування піску, оскільки вантажівки розбивають місцеві дороги. Інша основна проблема — знищення здобувачами піску рідкісних рослин в Лавровій балці. Жителі хочуть зберегти навколишнє середовище і розвивати село, тому виступають проти видобутку піску.
"У нас є і такі зауваження — як розробити альтернативні шляхи транспортування. Крім того, Лаврова балка, де планується кар'єр, це — красиве місце. Там ростуть рослини з Червоної книги. Частину розкурочили, частину залишили. Для наших сіл — це чисте повітря, сприятлива екологічна обстановка. У нас в генеральному плані розвитку села так прописано, що це — основний фактор розвитку села. Створивши два кар'єри і три газові вишки ми поставимо хрест на розвитку села", — підкреслила Шибаєва.
Как писав KHARKIV Today, сім'ї з села Сороківка Вільхівської ОТГ, які борються проти видобутку піску, підпалили дві машини і кинули до будинку гранату.
5 лютого вночі в селі Сороківка Вільхівської об'єднаної територіальної громади (Харківський район) сім'ї Шибаєвих, яка активно виступає проти розробки піщаного кар'єру, підпалили два автомобілі і кинули у вікно на другому поверсі будинку гранату. Граната вибухнула у водостоку. На щастя, ніхто не постраждав.