Якщо завтра "дистанційка". Як викручуються сільські і районні школи області
Для учнів, які не мають власних смартфонів, освітній процес хочуть організувати за допомогою гаджетів батьків.
Слабкий мобільний інтернет у віддалених селах, гаджети лише у половини учнів, застаріла комп'ютерна техніка в школах — з таким багажем і рапортами про 100% готовність до дистанційного навчання розпочали навчальний рік школи Харківської області.
Одночасний сеанс з класу інформатики
Привид дистанційного навчання, який накрив весною всі без винятку школи, і зараз нависає над ними. Установи і класи, які ще не побували на двотижневому карантині, можна перерахувати на пальцях: якщо не педагог зліг з підозрою COVID-19, так школяр. У разі, коли заразився учень, на самоізоляцію відправляють весь клас — як контактний. Якщо захворює учитель, то на домашньому навчанні повинні бути всі, кому він викладав.
Днями діагноз "коронавірус" підтвердили у 11 вчителів в області. Всього з 1 вересня в Харківській області його поставили 149 викладачам і співробітникам шкіл. Зараз хворіють 74 людини — і 75 вже одужали, розповіли в департаменті науки і освіти ХОДА. Дітей з підтвердженим коронавірусом менше — з початку навчального року 138 випадків, і сьогодні хворіє 61 школяр.
Так-сяк, але школи Харкова з дистанційним навчанням справляються. Хтось з педагогів підготувався до форс-мажору ще влітку, освоївши Google Classroom, хтось в'їжджає в онлайн-програми на ходу. Загальне одне — вчителям доводиться читати матеріал, перебуваючи в школі.
"Адже не всі класи йдуть на ізоляцію. Учитель відчитав свій урок тим, хто в школі, а на час онлайн-уроку, який за розкладом, йде до класу інформатики. Там він може бути не один, а з колегами, людини три-чотири . І ось вони сидять, кожен перед своїм монітором, і проводять уроки своїм дітям. Шум, гам — учні теж відповідають, зосередитися важко. Інтернет в школі слабкий, як провели багато років тому — так ніхто і не оновлював. Тому під час онлайн- уроку часто зникає", — анонімно розповіла про реалії дистанційного викладання вчитель однієї зі шкіл Харкова.
"Якщо цікавляться — повинні дати?"
За межами обласного центру ситуація з дистанційним навчанням ще гірша. Щоб оцінити масштаби проблеми, ми направили в усі районні управління освіти інформаційні запити: наскільки школи готові до "дистанційки", чи в усіх населених пунктах є інтернет, а у дітей — гаджети?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З початку навчального року коронавірусом захворіли 149 вчителів в Харківській області
Відповіді посипалися як з рогу достатку. Менша їх частина — відписки на тему "Як чудово в нашому районі підготувалися до дистанційного навчання". Якщо вірити звітам чиновників, то в Кегичівському, Первомайському, Зміївському та Нововодолазькому районах Харківської області швидкісний інтернет є не тільки у всіх школах, а й у кожному селі, хоч праскою лови. І ні слова про те, у скількох дітей є гаджети. І у скількох їх немає.
"Якщо ми зараз почнемо опитувати людей в селах про інтернет і гаджети, вони вирішать: ага, раз цікавляться — значить повинні дати. А чого не дають? Значить, вкрали. У нас це миттєва реакція", — пояснила чиновниця від освіти одного з районів Харківській області.
Без гаджетів і засобів
Картина в інших районах Харківської області така ідилічна. Чиновники Краснокутського району відрапортували, що до "дистанційки" на 100% готові всі їх 14 навчальних закладів — і тільки 60% дітей. Причини неготовності інших 40% прозаїчні: кількість учнів в родині більша, ніж кількість гаджетів, і немає інтернету.
У Вовчанському районі смартфони є у 94,47% дітей, а ось доступ до швидкісного інтернету всього у 70% з них. У 8 селах району — Іванівці, Бочковому, Українському, Котовці, Шевченковому, Замулівці, Плетенівці і в Огурцовому — інтернет слабкий. Є в районі і 119 сімей, чиї діти не забезпечені гаджетами.
"Для такої категорії учнів освітній процес організовують за допомогою гаджетів батьків", — вийшли зі становища у Вовчанській райдержадміністрації.
У Борівському районі всі навчальні заклади готові до дистанційної освіти, але у 30% дітей немає ні смартфонів, ні комп'ютерів. 11 шкіл району — сільські, тому інтернет слабкий або зовсім відсутній.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Школи, вузи, дитячі сади: як пропонують вчитися в МОН
У школах Сахновщинського району офіційно інтернет є у всіх школах, але у 70% учнів, які проживають в селах, його немає, як і гаджетів, тому не всі діти можуть вчитися дистанційно.
У Балаклійському районі, де школи теж заявили про бойову готовність, половина всіх учнів із сіл і містечок не зможуть повноцінно вчитися через те, що немає смартфонів і доступу до мережі.
Схожа ситуація і в Печенізькому районі, де через перебої з інтернетом немає зв'язку з дітьми з віддалених сіл — таких 20% всіх учнів. І ще близько 30% школярів з малозабезпечених сімей без гаджетів.
У Зачепилівському районі для навчання дітей вчителі готові використовувати свої гаджети. Але 49 дітей з бідних сімей не мають смартфонів, як і грошей на їх купівлю.
"Підключити оптоволоконний інтернет в селах нереально"
У Лозівському районі при загальній готовності — теж проблема з інтернетом у віддалених селах, тому учні з Плісового, Миронівки, Нижньої Краснопавлівки, Єлизаветівки, Українського та Петропілля не мають зворотного зв'язку з учителем, повідомив заступник голови райадміністрації Юрій Петренко. І більша частина малозабезпечених сімей не може купити своїй дитині навіть простенький смартфон.
А у Валківському районі в деяких селах зовсім відсутнє інтернет-покриття або перебої навіть з мобільним зв'язком.
На тлі райдужних рапортів про бойову готовність особливо вразила відповідь з Чугуївської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 7.
"50% батьків учнів школи не мають можливості забезпечити дітей інтернетом і гаджетами. Мережа інтернету на мікрорайоні "Дружба" (де проживає 80% учнів) працює з перебоями. Заклад не в повному обсязі забезпечено комп'ютерним обладнанням та інтернетом. Виходячи із зазначеного, школа в 2020-2021 навчальному році не готова до дистанційної освіти", — повідомила заступниця директора ЗОШ № 7 з навчальної роботи Юлія Семененко.
"У кожному районі Харківської області є села, які наказали "довго жити". Так, там інтернет, але, як правило, нижче 30 мегабіт на секунду — онлайн-урок не подивишся. А підключити оптоволоконну мережу в сільських районах в принципі нереально. Тому весь інтернет отримують з вишок", — розводять руками чиновники від освіти.
"Немає комп'ютерної техніки через релігійні переконання"
Детальніше за все ситуацію проаналізували в Дергачівському районі. Тут є і 7 передових установ, готових хоч завтра включитися в дистанційне навчання: Полівська гімназія, КЗ "Токарівський ліцей", КЗ "Безруківський ліцей", КЗ "Слатинський ліцей", КЗ "Великопроходівський ліцей", КЗ "Русько-Лозівський ліцей", КЗ "Солоницівський ліцей № 3".
І школи, для яких така форма викладання буде проблемною: наполовину готові КУ "Пересічанський ліцей", КЗ "Солоницівський ліцей № 2", філія "Протопопівська гімназія", КЗ "Прудянський ліцей", КЗ "Дворічнокутянський ліцей", Солоницівська гімназія "Перлина", на 43% — КЗ "Цупівская гімназія", на 30% — КЗ "Дергачівський ліцей № 2", на 16% — КЗ "Козачолопанський ліцей". У них або немає якісного інтернету, або потрібної кількості комп'ютерів і веб-камер, або те, що є, безнадійно застаріло. З 8335 учнів можуть отримувати дистанційну освіту лише 6306 учнів. Решта 2029 школярів, а це чверть усіх дітей району, не мають техніки для онлайн-навчання або доступу до мережі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через дострокові канікули школярі можуть завершити навчальний рік пізніше
У Чугуївському районі напередодні старту нового навчального року поліпшили інтернет в 7 навчальних закладах. Але знову біда з незаможними сім'ями — таких в районі 215, і у них немає коштів, щоб придбати гаджет.
"Не те, що комп'ютер або гаджет — телевізор в будинку один. Він навесні для малозабезпечених сімей був єдиним джерелом знань. А дітей, наприклад, троє. І уроки для різних класів навесні йшли в один і той же час по різних каналах. І як їм дивитися? Ніяк. Ще виручав — і продовжує — кнопковий телефон. У нас же класи маленькі — 5 дітей. У двох є комп'ютери та інтернет, у трьох — немає. І вчитель дзвонить своїм дітям і пояснює кожному індивідуально: і українську, і математику, і англійську", — розповіли в Ізюмському районному управлінні освіти.
У місті Первомайську все п'ять шкіл укомплектували сучасними комп'ютерами і підключили до швидкісного інтернету. За словами чиновників, майже у всіх дітей є гаджети і інтернет вдома, крім "незначної кількості учнів, які не мають вдома комп'ютерної техніки через релігійні переконання". Які саме, чиновники не уточнили.