У Харкові магазини, перукарні і ресторани пішли в підпілля
Кабмін дозволив відкрити ринки з 30 квітня, але харківські підприємці не дочекалися дозволів і відкрилися самі.
Черги на продуктових ринках, запис на стрижку в перукарні і магазин взуття, який відкривається по дзвінку від постійних клієнтів. Малий бізнес в місті виходить з підпілля, незважаючи на заборони уряду. Навіть на "Барабашово" працюють магазини.
Ринки в Україні офіційно закрили з 14 квітня по розпорядженню головного санітарного лікаря. Непродовольчі магазини, перукарні, салони краси офіційно припинили роботу ще раніше — з 18 березня. Проте, в Харкові можна купити на ринку м'ясо і овочі, взуття та канцтовари, а при бажанні — зробити стрижку і сходити до косметолога. KHARKIV Today перевірив, як малий бізнес обходить державні заборони.
Продавці взуття і таємні кімнати
Тиждень тому на ринку біля автостанції "Героїв Праці" було порожньо. Після того, як 21 квітня на засіданні Кабміну міністри розкритикували Геннадія Кернеса і мера Одеси Геннадія Труханова за те, що дозволяють ринкам працювати, базарі в місті, дійсно, на кілька днів закрили, хоча міський голова і говорив, що це не в його повноваженнях.
"Це не наші повноваження — закривати рики, це повноваження санітарного лікаря. У нас в місті немає санітарного лікаря", — виправдовувався Кернес тиждень тому.
Уже до вихідних торгівля ожила. Покупці, які скучили за звичними базарними продуктами, шикуються в чергу за свіжими овочами. Зайняті далеко не всі ряди: тут завжди торгували не лише підприємці, а й жителі передмістя, які привозили до Харкова овочі, зелень, молоко і яйця з власних господарств. Зараз їм нема на чому добиратися до міста. Зате торгівля контрабандними сигаретами — тут як тут, двоє продавців з лотками розмістилися прямо біля перону автостанції.
Ще жвавіше йде торгівля на стихійному ринку біля кінотеатру "Познань". Тут можна купити що завгодно: поруч з огірками продають жіночі колготки, пластмасові квіти і розсаду.
Радіоринок працює, але підпільно. Продавці стоять біля магазинів і запитують перехожих, що їх цікавить. Якщо потрібний товар є — відкривають магазин. Через дорогу відкрився копіювальний центр. Хитромудрі власники придумали спосіб обійти карантин: клієнти не заходять в приміщення, а спілкуються з працівниками через маленьке віконце у дверях, через нього ж передають гроші і документи.
Речовий ринок на перший погляд виглядає порожнім, магазини огороджені стрічками. Але якщо придивитися, можна побачити майже на кожних дверях номер телефону: це означає, відкриються на вимогу. Деякі продавці чергують на місці.
"Дівчина, що вас цікавить? Заходьте, у нас нова колекція, Туреччину привезли ще за старим курсом, по 24 гривні за долар", — зазиває господар магазину. Всередині, крім нього, сидить продавчиня. І вона, і власник магазину — в масках. Коли покупець заходить всередину, двері за ним закривають на ключ і опускають штору. Усередині все як і до карантину: на полицях розставлено товар, є стільці, щоб приміряти взуття.
"Ганяють, звичайно, але ми обережно. Зараз будете йти — я перший вийду подивлюся, щоб охоронець не бачив", — говорить господар.
Навпроти працює такий же магазин. Продавчиня Надя пише на папірці свій номер телефону.
"Ви якщо надумаєте щось купувати, зателефонуйте мені хвилин за 40, я тут поруч живу, відкрию", — попереджає Надія.
Раніше в цьому магазині був термінал, але в підпільних умовах розрахуватися можна тільки готівкою.
"Барабашово" відкривається
Магазини працюють не тільки на ринку біля метро "Героїв Праці". По дзвінку відкриваються торговельні точки по всьому місту. Маленький магазинчик на проспекті Гагаріна торгує одягом з США і Євросоюзу. Ще до карантину власники налагодили торгівлю через Instagram, але для постійних покупців відкривають двері.
"Перший тиждень карантину вони не працювали, але люди продовжували дзвонити і писати, тому відкривають, якщо є клієнти. Ролети на вікнах закриті, потрібно зателефонувати, двері відкриють. Я недавно забирала там речі для дітей, в магазині було троє покупців, всі в масках . Господарі кажуть, що новий товар зараз буде довго надходити, є труднощі з його перевезенням з Америки і Європи", —розповіла KHARKIV Today на умовах анонімності постійна покупниця.
Навіть на "Барабашово", проти якого зараз діє не тільки карантин, але і мер міста Геннадій Кернес, який задумав побудувати через ринок дорогу, працюють магазини. Ринок закрили одним з перших, ще 16 березня. Проте, тут теж є життя.
"Карантину дотримуємося, але за весь цей час я виходив три рази. Приїжджав постійний покупець за великими замовленнями", — розповів Іван, продавець в магазині швейної фурнітури.
Багато підприємців освоїли торгівлю через Інтернет і, так само, як власники магазинів в інших частинах міста, відкривають двері "під клієнта".
"Ми шукали доньці велосипед через OLX, наткнулися на оголошення, зателефонували. Нам сказали: "Так, є велосипед, забирайте на "Барабашово", ряд такий-то, магазин такий-то". Поїхали, забрали", — говорить харків'янка Аліна Михайлова.
З цього тижня підприємці готові відкритися, вже не криючись.
"Завтра на "Барабашово" прийняли рішення виходити кілька людей. Мені говорив про це підприємець, який торгує господарчими товарами. Ще 12 його друзів відкриватимуть магазини. Вони готові надягати маски, дотримуватися всіх правил торгівлі, але змушені відкриватися негайно: у них є сім'ї, є наймані працівники, до того ж, місто не звільнило їх від сплати єдиного податку", — повідомив KHARKIV Today президент асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.
За його словами, харківські підприємці сьогодні не змогли приєднатися до всеукраїнської протестної акції малого і середнього бізнесу під стінами Кабміну, але готові їхати на наступну акцію, яка запланована на 6 травня. Крім загальної вимоги дозволити бізнесу працювати, у харківських підприємців є ще й особливе: відкрити в місті метрополітен.
Ресторани пішли в підвал
Приблизно так само, за закритими ролетами і по дзвінку, працюють багато перукарень та салонів краси. Косметолог Лариса, яка спеціалізується на лазерній епіляції, каже, що з початку карантину в її роботі мало що змінилося: жодна клієнтка не відмовилася від послуг. У Лариси — вигідне становище: в її маленький салон без вивіски в тихому центрі в районі вулиці Пушкінської стороння людина не потрапить.
"Я і раніше так працювала: клієнтка дзвонить, я її записую на певний час. Щоб потрапити в салон, потрібно знати два коди: перший — від воріт на подвір'я, другий — безпосередньо на двері в салон. Всі клієнтки його знають, звичайно, а стороння людина просто так до нас не зайде", — говорить косметолог.
За таким же принципом працюють перукарні і косметичні салони. Великі і дорогі заклади в центрі міста закриті, але майстри виходять в приватному порядку.
"Моя косметолог працювала на території спортивного комплексу, зараз він закритий, і вона змушена орендувати приміщення в салоні краси. Я їздила до неї недавно, вони перед кожним клієнтом миють підлогу з хлоркою, всеі в масках, клієнтів відразу ведуть мити руки і після знову миють підлогу", —говорить клієнтка косметолога Ксенія.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні хочуть ввести адаптивний карантин
Кілька днів тому в Харкові оскандалився італійський ресторан Osteria il Tartufo по вулиці Культури. Відважний заклад, який ризикнув відкритися під час карантину, "підставив" один з відвідувачів, який виставив в Instagram фотографії з банкету. Це привернуло увагу поліції, як повідомили в пресслужбі управління Нацполіціі в Харківській області, за фактом відкрили кримінальну справу за ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційних хвороб і масових отруєнь) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає штраф від 17 тисяч гривень до 51 тисячі гривень, арешт на строк до півроку, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.
Osteria il Tartufo — не єдиний заклад в Харкові, який приймає гостей. Працює і ресторан "Вітальня" на розі вулиць Сумської та Гіршмана. На час карантину тут навіть великі вікна закрили спеціальними панелями, але в підвалі закладу триває життя. Як розповів KHARKIV Today один з клієнтів ресторану, в цокольному поверсі, де немає вікон, можна пообідати і випити. Зрозуміло, зайти з вулиці на чашку кави не вийде — відкривають тільки постійним клієнтам.
Харківські підприємці не унікальні в своєму бажанні працювати. Пом'якшити карантин вчора під стінами Кабміну вимагали більше ста бізнесменів з різних регіонів. Вони погрожували зробити акцію безстроковою, якщо уряд уже з 1 травня не дозволить малому бізнесу відкритися. У Кабміні обіцяють розробити план.
"Є змученість у суспільства від карантинних заходів, але ми знаходимося на етапі правильного виходу з карантину, критично важливо правильно з нього вийти, ми зробимо все правильно", — заявив на засіданні Кабміну його голова Денис Шмигаль і попросив підприємців перетерпіти ще і травневі свята.
Судячи з того, як жваво працюють магазини, ресторани і перукарні в Харкові, дозвіл уряду в місті вже нікому не потрібний, і штрафи не лякають.
Автор: Олена Павленко