Рано зняли маски. Чому епідемія в Харкові не йде на спад?
За прогнозами лікарів, незабаром слід чекати чергового спалаху захворюваності коронавірусом.
Маски геть: 5 червня Харківська область перейшла на черговий етап пом'якшення карантину. Запрацювали ресторани і кафе, басейни і спортивні клуби, в храмах тепер можна збиратися без обмежень. При цьому тільки вчора Україна поставила антирекорд епідемії. Лабораторний центр МОЗ підтвердив COVID-19 у 588 нових пацієнтів. Приріст інфікованих теж не зменшується. KHARKIV Today дізнавався, чи не небезпечно скасовувати карантин.
Не було навіть першої хвилі
Найгірше було на початку травня. 9 числа Харківська область поставила рекорд за новими хворими COVID-19: за добу їх було 52 випадки. До цього з початку травня лабораторний центр щодня фіксував більше 40 нових випадків зараження. Стрімке зростання виявлених тоді пов'язали з двома факторами: по-перше, стали робити більше тестів, по-друге, пройшло якраз два тижні після Великодніх свят, коли харків'яни ходили до храмів, на пікніки і в гості, масово порушуючи карантин.
Ситуація ненадовго стабілізувалася в середині місяця, а в кінці крива захворюваності коронавірусом знову рвонула вгору (див. графік). В останні дні в лабцентрі фіксують приблизно по 30 нових випадків. За весь час захворіло близько 1200 осіб, з них більше 500 вже одужали, а 51 людина померла.
В інфекційній лікарні кажуть, що останній місяць кількість хворих в палатах тримається на одному рівні, щодня "швидкі" привозять нових пацієнтів і менше їх не стає.
"Зараз в лікарні 189 хворих на 200 ліжок. 11 хворих знаходяться в реанімації", — розповів KHARKIV Today анестезіолог Харківської обласної інфекційної лікарні Володимир Корсунов.
Якщо порівнювати з іншими українськими областями, Харківщина входить в першу десятку за кількістю хворих. Регіон відстає від Чернівецької області і Києва, де кількість заражених COVID-19 за весь час епідемії перевищила три тисячі осіб, але набагато випереджає Херсонську і Сумську області, де виявили менше 200 хворих.
Імунолог Андрій Волянський каже, що регіони проходять епідемію нерівномірно, але рано чи пізно показники захворюваності і смертності зрівняються. Він порівнює рівень захворюваності в Україні з цифрами в країнах, які вже оголосили про те, що побороли епідемію, і дійшов висновку, що в Україні взагалі і в Харкові зокрема перша хвиля навіть не починалася.
"У нас першої хвилі не було. Була така збочена хвиля через карантин, тому що 25 тисяч інфікованих в країні — це взагалі нічого. У нас приблизно 15 летальних випадків за добу, 20 була максимальна кількість. Це все та ж перша хвиля", — розповів Волянський KHARKIV Today.
Говорити, що Україна пройшла першу хвилю, можна буде, коли кількість смертей від коронавірусу вийде на сьогоднішній рівень США, Швейцарії чи Голландії, а це 200-300 смертей на мільйон чоловік. В Україні цей показник поки тримається на рівні 17 смертей на мільйон, і крива смертності все ще йде вгору.
Тестувати правильно
Перейти на черговий етап послаблення карантину дозволили не всім регіонам України, а тільки тим, де були дотримані певні умови. Вісім областей, включно зі столицею, до цього переліку не потрапили.
Перше правило для пом'якшення карантину: кількість інфікованих має бути не більше 12 осіб на 100 тисяч чоловік. Харківська область цілком вписувалася в норматив: менше 7 хворих на 100 тисяч. А ось за кількістю тестів регіон ледь не потрапив в число тих, де не дозволили ні ресторани, ні спортзали. На 2 червня в області проводили 11,63 теста на 100 тисяч населення, а треба було не менше 12 тисяч.
У лабцентрі пояснили, що спад стався через те, що у вихідні робили менше тестів, за перші дні тижня піднатиснули і вийшли на необхідну МОЗ цифру.
Андрій Волянський вважає, що цей підхід до тестування необхідно докорінно змінити, тому що він не допомагає виявити нових хворих. Кількість тестів треба прив'язувати не до чисельності населення, а до кожного випадку зараження.
"Кількість тестів має бути пов'язане з кількістю нових інфікованих і тих, хто вже хворіють. На кожного нового інфікованого потрібно закладати можливість зробити не один тест, а 5 або 10, щоб розслідувати ланцюжок і перевіряти контактних. При цьому кожному з підозрою на коронавірус потрібно зробити два тести для його підтвердження і два, коли він одужає, щоб переконатися, що пацієнт одужав", — говорить інфекціоніст.
На думку лікаря, зараз, коли умови карантину пом'якшили, кількість хворих в Харківській області буде збільшуватися, але повертати суворі заходи немає сенсу, тому що в цьому випадку ми ніколи не зможемо виробити імунітет. Слід тільки захистити вразливі категорії населення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як в Харкові повинні працювати кафе і ресторани після карантину
В середині літа можливий тимчасовий спад рівня захворюваності, оскільки коронавірус чутливий до тривалості світлового дня, але він буде незначним, так як Україна і Харківська область зокрема навіть не вступили в епідеміологічний процес.
Що ж стосується інших країн, то експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я вважають, що світ досяг середини першої хвилі пандемії. Директор програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я Майкл Райан в ефірі CNN заявив про те, що крива поширення вірусу все ще на підйомі, а друга хвиля в цьому році може збігтися з сезонним грипом.
Автор: Олена Павленко