Потрібно, щоб наші підприємства працювали на користь держави — Разумков
Керівництво "ФЕДу" виступило з пропозиціями до Верховної Ради про поліпшення законодавства для розвитку економіки в країні. Зокрема, мова йшла про співпрацю державних і приватних підприємств, з'єднанні вузівської та фундаментальної наук і зміцненні внутрішнього ринку.
30 липня голова Верховної Рада України Дмитро Разумков відвідав харківський завод "ФЕД". Він зазначив його успіхи в експорті, однак наголосив на необхідності роботи підприємств на користь держави, тобто на внутрішньому ринку.
"З одного боку, це добре, що підприємство працює на експорт, а ще й 24 години 7 днів на тиждень. Ми говорили про середній рівень зарплати 22 тисячі за минулий місяць. Я думаю, що це одне з найбільших підприємств з таким рівнем заробітної плати. Це також завдяки експорту. Плюс дуже важливо для держави, коли наша продукція високотехнологічна і іміджева йде на експорт, це однозначно плюс. Тому що ми отримуємо валюту в державу. Також потрібно, щоб наші підприємства працювали на користь держави", — сказав Разумков.
За його словами, зараз проблема підприємств полягає в нестачі грошей, велика частина яких з бюджету зараз спрямована на оборону держави і боротьбу з коронавірусом. Але він обіцяє: гроші повернуться.
"У нас є одна глобальна проблема — бюджет, брак коштів. У нас окремо є війна, яка вже багато років йде, а з іншого боку, в цьому році додався Ковід. І з багатьох напрямків, які були закладені в бюджеті, ми повинні були провести зміни і забрати кошти з тих чи інших галузей, щоб сформувати так званий ковідовський фонд. Я сподіваюся, що в наступному році нам буде легше, буде збільшена можливість і оборонного замовлення, і допомога розвитку економіки", — пояснив Разумков.
Також голова Верховної Ради нагадав, що в Україні нещодавно з'явилося профільне Міністерство — Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, яке і буде займатися цими питаннями.
"Наскільки я знаю, позитивно цей крок оцінює вся галузь промисловості, тому що Україна завжди була таким потужним в цьому напрямку гравцем. Ми за багато років втратили темп, потрібно буде його відновлювати. Державне оборонне замовлення буде в наступному році", — розповів Разумков.
Голова Верховної Ради додав: падіння світової економіки відобразиться на Україні, але потрібно сприймати це як "можливість розвиватися".
На його думку, розвивати підприємства можна двома способами — це приватизація або співпраця державних і приватних підприємств.
"У нас все пов'язано в економіці. Якщо ми говоримо про розвиток якихось підприємств, які є недержавними, повертаємося до податків — це дає можливість розвивати та відновлювати інші підприємства, які є державними. Є дві теорії розвитку цього напрямку — приватизація. Якщо це необхідно і якщо це дійсно корисно для держави, тому що я не є прихильником "все продати", повинні бути обов'язково об'єкти, які є стратегічними не лише з точки зору обороноздатності, а й стратегічно можливим зростанням. Наприклад, до таких напрямків ми можемо віднести аерокосмічну галузь, аеробудівництво, високотехнологічні науки, які сьогодні є в державі. Ми бачимо тут і інші приклади — "ХАІ" і "ФЕД", які, я думаю, якщо буде велике бажання і можливість, то ми зможемо бачити і об'єднання як державних підприємств, так і приватних, щоб розвиватися. Якщо ми проводимо аналогію, то співпрацюють і харківські підприємства і з "Южмашем", і з Запорізьким заводом, і з "Антоновим", які фактично сьогодні є державними, спільними з державою або приватними напрямками розвитку економіки. Будемо сподіватися, що у нас вийде і це", — сказав Разумков.
Своє бачення розвитку економіки запропонував і голова правління "ФЕДу" Віктор Попов. Він вважає, що, перш за все, потрібно розвивати внутрішній ринок.
"Наша промисловість втратила традиційні ринки. Щоб виробляти і нарощувати темпи виробництва, потрібно бути конкурентоспроможним. Сьогодні основна мета нашої компанії — потрапити на авіаційний ринок. Я завжди кажу, що тільки лінивий не займається авіацією і космосом. Це майбутнє не тільки нашої країни, людства. Наші нові ринки — це Південна Корея, арабські країни, європейські країни, на які ми раніше не працювали, Китай. Тому я повинен сказати, що частка експорту продукції нашої компанії складає 90%. На жаль, я так говорю, тому що у нас практично відсутній ринок. Завдання, яке сьогодні стоїть і перед урядом, і перед законодавчими органами, — розкрутити пружину внутрішнього ринку, на якому все буде базуватися", — сказав Попов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Разумков не знає, що харківський нардеп Куницький лобіював "зелений автобізнес" друга
На підприємстві нове профільне Міністерство оцінюють як "просування" до мети. Тепер потрібно створити галузеві програми та поліпшити законодавчу базу. На думку Попова, тільки розвиток таким чином внутрішнього ринку зможе зробити українські підприємства конкурентоспроможними.
Керівництво заводу пообіцяло озвучити Разумкову свої пропозиції про розвиток економіки. Це —закріплення на законодавчому рівні відносин між приватними і державними машинобудівними підприємствами, створення інноваційних продуктів, співпраця вузівської та фундаментальної науки з підприємствами.
"У нас, на жаль, ні в суднобудуванні, ні в машинобудуванні, ні в авіації немає галузевих програм, і які б потрапляли в стратегію держави, фінансувалися, розвивали внутрішній ринок. Якщо ми не розвинемо внутрішній ринок, нам важко буде підвищити конкурентоспроможність в цілому нашого машинобудування і вийти на міжнародний ринок. Ми пройшли, ми хочемо зробити свої пропозиції щодо поліпшення законодавчої бази. У нас є куди йти, нашій економіці. Це, перш за все, сучасні організаційні форми, державно-приватні. У нас є партнерство. У нас сьогодні є закон про державно-приватне партнерство, але він чомусь реалізований тільки в сфері "видобуток надр", "енергетика" і так далі. У машинобудуванні, дивно, жодного проекту державно-приватного не існує. У той час як у вільній ринковій економіці є такі проекти. Я вже не кажу про Корею, Китай і так далі", — пояснив голова правління "ФЕДу".
Незважаючи на відсутність орієнтирів на внутрішній ринок, Попов вважає "ФЕД" хорошим прикладом успішного підприємства.
"Вважаю, що потрібно наш досвід масштабувати точно так, як це відбувалося при еволюційному розвитку економіки Китаю. Сьогодні досвід компанії "ФЕД" в підвищенні конкурентноздатності в підготовці кадрів, комерціалізації наукових розробок повинен бути побачений, почутий. Ми розуміємо, що рівень економіки розцінюється зростанням ВВП. Виробітком на одного працівника. У нас (прим. — в Україні) 2000 доларів з копійками, в Європі — 41 тисяча доларів, в США — 56 тисяч доларів. Ми досягли за результатами роботи в 19-му році виробітку на одного працюючого в компанії, включаючи керівника і технічний персонал, 41 тисячу доларів. Ось чого ми досягли організацією роботи", — зазначив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дмитро Разумков розповів, коли "Слуга народу" назве ім'я кандидата в мери Харкова
Крім поліпшення внутрішнього ринку, завод бачить ще одну мету — інтеграцію в світову авіаційну промисловість, що за словами Попова, взаємопов'язане і зробить підприємство конкурентоспроможним.
Після огляду роботи "ФЕДу" Разумков відправився в наукову бібліотеку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Там зібрався "круглий стіл", де також були присутні кілька харківських нардепів — Павло Якименко, Вікторія Кінзбурзька, Олександр Бакумов, Олег Бондаренко і Федір Веніславський, голова Харківської обласної державної адміністрації Олексій Кучер, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, секретар Харківської міської ради та ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Обговорили на ньому інтеграцію виробництва та науки як основу стійкого розвитку економіки. Однак підсумки дискусії залишилися невідомими.