План є, вакцини немає. Харків'яни не скоро отримають щеплення від COVID-19

Поки Європа вакцинується, Україна будує "дорожні карти".

Лютий вже наближається, а щеплення від коронавірусу так само далекі від Харкова, як і місяць тому. Президент і прем'єр обіцяють ось-ось привезти вакцину, чиновники області і міста розробляють карти вакцинації, але за цим нічого не стоїть. Досі в Україні немає навіть інформації про те, коли, скільки і яку вакцину нам привезуть.

Порожні обіцянки. Так коротко можна охарактеризувати всі так звані "дорожні карти вакцинації", які малює уряд, а слідом за ним — облдержадміністрація та Харківська міськрада. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль продовжує обіцяти вакцинацію в лютому, але дату поставки хоч якоїсь вакцини не назве ніхто. Найточніша відповідь керівника Кабміну на питання "коли" — "найближчим часом".

Як все виглядає на папері? 

У планах чиновників вакцинація в Харківській області проходить продумано і без збоїв. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу в Раді на цьому тижні розповів про механіку.

"Вакцинація відбуватиметься за допомогою спеціальних мобільних бригад, склад яких вже сформований поіменно. Є чітке розуміння, хто і коли буде працювати і кого обслуговувати. Таких мобільних бригад буде більше 500", — пообіцяв голова Кабміну.

Робити щеплення будуть по черзі. Уряд має план з 5 пунктів. Черговість виглядає так:

  1. Медики і соцпрацівники, які працюють в лікарнях для хворих коронавірусом, соцпрацівники з будинків для літніх, військові в ООС (367 тисяч чоловік).
  2. Інші медики і соцпрацівники, пенсіонери старше 70 років (2 540 000).
  3. Пожежні, поліцейські, вчителі, співробітники СБУ (7,4 мільйона).
  4. Люди старше 60 років і громадяни з супутніми хворобами.
  5.  Всі решта.

26 січня заступник директора обласного департаменту охорони здоров'я Геннадій Бондарчук запевнив усіх, що мобільні бригади вже сформовані в кожному районі на базі лікарень та центрів первинної медико-санітарної допомоги. На першому етапі вакцину отримають 10-15 тисяч чоловік. За інформацією KHARKIV Today, зараз логістика отримання вакцини в області така: її передадуть до "інфекціонки", потім — на баланс обласної лікарні, де і будуть формуватися мобільні бригади. Вони повинні будуть виїжджати до військових частин і лікарень, які вже почали підготовку списків бажаючих отримати вакцини.

Слідом за Бондарчуком рапортувала про цілковиту готовність до щеплень і його колега з міського департаменту охорони здоров'я Тетяна Бакалова. Вона  доповіла, що в Харкові вже визначили 34 поліклініки, де будуть робити щеплення на 2-5 етапах вакцинації і "в міру очікування вакцини щодня відпрацьовуються нюанси роботи з лікувальними установами".

Якщо вірити обіцянкам чиновників, поліклініки готові хоч завтра приступити до щеплень, залишилася справа за малим.

Разом з Африкою

Це мале — самі вакцини, яких немає. Поки країни ЄС укладали контракти з Pfizer / BioNTec, Moderna і іншими фармацевтичними концернами Європи і США, які провели всі випробування і довели ефективність своїх щеплень, уряд України годував громадян обіцянками, що завдяки співпраці з COVAX (глобальна ініціатива) країна ось-ось отримає вакцину, яка покриє 20% всієї потреби країни.

Час минав, в січні європейські країни почали вакцинацію від коронавірусу. В уряді України вже нібито забули про COVAX і заявили про контракт з китайським виробником Sinovac Biotech, який навіть не закінчив випробування свого препарату. Зараз він вже пройшов випробування, які показали дуже різні результати ефективності: від 50% до 90%. 

Постачати вакцину буде фармацевтична компанія "Лекхім". Вони обіцяють в першому півріччі завезти 5 мільйонів доз. Приватні компанії теж можуть придбати у "Лекхіма" цю вакцину, якщо до 15 лютого подадуть заявку.

Точної дати, коли китайська вакцина буде доступна українцям — безкоштовно або в приватній поліклініці за гроші — немає. Часовий проміжок, в якому буде проходити вакцинація, дуже великий — до кінця 2022 року. До цього часу Денис Шмигаль обіцяє щеплення половині українцям. За його словами, уряд має контракти на 15 мільйонів доз вакцин, але яких — не уточнює, ніяких документів ніхто не показував.

"Уже в лютому почнеться вакцинація. Ми очікуємо, що незабаром в Україні надійде один мільйон доз вакцини. Перший мільйон. Від провідної міжнародної компанії. Деталі зможемо озвучити найближчим часом", — оголосив 25 січня Володимир Зеленський.

Відомо, що від Sinovac надійде 1,9 мільйона доз. Термін постачання — через 30 днів після реєстрації в країні-виробнику або в іншій країні з відповідною регуляторною політикою. Минулого тижня вакцину зареєструвала Бразилія. Отже, перша партія прийде до України не раніше кінця лютого-початку березня. Значить, почати вакцинацію в лютому, як обіцяє Володимир Зеленський, ніяк не можна.

Pfizer / BioNTec і інші вакцини, якими щеплять громадян ЄС, з'являться в Україні не раніше літа, вважає імунолог Андрій Волянський.

"Восени почали говорити про чудову програму Covax. Тільки взимку змогли домовитися про крихітну кількість китайської вакцини. Covax спочатку був розрахований на бідні країни, недоїдки зі столу, так би мовити. Коли Захід прищепить своїх громадян, сформується більш-менш чітка логістика надлишків і їх, безумовно, передадуть жебраком. Але це станеться в кращому випадку в кінці весни - літа. Коли активний період пандемії завершиться", — вважає експерт. У своїй власній клініці він збирається робити щеплення китайською вакциною, яку вважає досить ефективною. За попередніми розрахунками, щеплення від коронавірусу буде коштувати близько 1000 гривень.

Через програму Covax Україна отримає 16 мільйонів доз. Що це буде за вакцина — поки теж невідомо. 16 мільйонів доз вистачить для щеплень 8 мільйонів чоловік. Якщо розділити на всі області, вийде, що в кожній з них щеплень вистачить на 300-400 тисяч чоловік. Це означає, що більшість залишиться без щеплення ще кілька років.

Так вважають і експерти видання The Economist. За даними аналітичного підрозділу журналу, Україна отримає широкий доступ до вакцин тільки в 2023 році — разом з африканськими країнами.

Автор: Олена Павленко