Навчання онлайн і наяву. Як школи і університети в Харкові виходять з карантину
З понеділка школярам довелося повернутися за парти, а студентам — до аудиторій. Проте, більшість харківських вишів продовжують вести лекції онлайн, а багато батьків учнів не пускають їх на уроки.
Оскільки "червону зону" в Харкові і декількох інших районах скасували, а в "помаранчевій", де зараз опинилася вся Україна, всі діти повинні вчитися в школах, харківські старшокласники з 16 листопада знову пішли до класів.
Дистанційна освіта замість віддаленої?
Учні молодших класів і не припиняли ходити на уроки навіть під час карантину. Тепер школи повністю повернулися до того режиму, в якому працювали з 1 вересня. Всі уроки проходять в класах, як виняток, в деяких школах з невеликими приміщеннями встановили "мигалку": учні займаються в класах і вдома через день.
Багато батьків кажуть, що уроки все одно доводиться скасовувати і переносити, тому що хворіють вчителі. У багатьох містах і селищах Харківської області дітей не відправляли на канікули, оскільки там і раніше була "помаранчева" зона. Батьки школярів скаржаться на ті ж проблеми, що і харків'яни: не вистачає вчителів. Наприклад, в школах міста Південний учні старших класів майже перестали вивчати новий матеріал, кажуть батьки. Багатьох школярів і вчителів немає на уроках: хтось боїться ходити, інші — хворіють. Схожа ситуація — і в Мерефі, яка теж не карантинила.
"У місті — по різному. У нас у восьмому класі в понеділок були всі 7 уроків, а у племінника в п'ятому — тільки чотири, вчителі хворіють, і замінити їх ніким", — розповіла мешканка Мерефи Ольга Кулішова.
Відсутні не тільки вчителі, а й деякі учні, батьки яких принципово вирішили не пускати до школи, поки епідемія коронавірусу не піде на спад. Одна з таких — багатодітна мама Ум Карім.
"З 1 вересня старші діти, дев'ятикласники, і наймолодша, першокласниця, пішли до школи. Середнього сина, який навчається в четвертому класі, перевела на домашнє навчання, тому що у нього була психологічна проблема, боявся заразитися. Після канікул старших залишили вдома, а середній вирішив ходити до школи. Зараз всі вдома, вчимося самостійно, будемо писати заяву на директора. Принаймні — на два тижні, а там подивимося", — розповіла Ум Карім KHARKIV Today.
У школі №56 на Салтівці перешкод не чинили, але й допомагати школярам з уроками вчителі не зголосилися. Ум Карім і близько 200 інших батьків підписали петицію на сайті президента з проханням ввести в Україні дистанційне навчання в школах і університетах на період пандемії. Для того, щоб президент розглянув петицію, потрібно зібрати під нею 25 тисяч голосів.
Ласкаво просимо до лабораторії
Якщо школи одностайно повернули учнів за парти, то в університетах Харкова думки розділилися. Більшість вищих навчальних закладів віддали перевагу поєднанню віддаленої форми з очними заняттями.
"Лекції проходять дистанційно, лабораторні — в університеті, в групах, де не більше 20 осіб. Якщо групи великі, то ділимо їх на дві підгрупи в різний час", — розповіла KHARKIV Today керівник прес-центру ХНУРЕ Інна Петрикова.
За такою ж системою вирішили навчати студентів і в Харківському державному університеті харчування та торгівлі. Навчання тут передбачає велику кількість лабораторних занять, особливо у технологів, тому з 18 листопада їх вирішили виводити до лабораторії. Лекції читають онлайн.
"Є у студентів також графік консультацій, вони можуть приходити до університету і зустрічатися з викладачами. Це особливо важливо для тих, хто в цьому році захищає диплом магістра. Припускаємо, що іспити теж будуть проходити очно, в університеті, але якщо хтось із студентів не зможе, ми будемо дистанційно приймати у них іспити і навіть захист диплома", — повідомив ректор університету Олександр Черевко.
Не всі студенти зраділи можливості ходити на лабораторні заняття. У студентських чатах ті з них, хто живе в гуртожитку, скаржилися, що тепер доведеться знову їхати до Харкова з інших міст і сіл. У Національному університеті імені Каразіна студенти теж не горять бажанням повернутися до університету. За інформацією прес-служби, в Студентському управлінні провели опитування на тему кращої форми навчання. 80% респондентів відповіли, що хотіли б продовжити онлайн-освіту. Проте, в ХНУ готуються до того, щоб повернути практичні заняття до лабораторії.
"Є групи, які хочуть вийти на заняття, і вони можуть це зробити. Йде відбір заявок по факультетах, до наступного понеділка будемо мати інформацію. Всі факультети радяться зі Студуправлінням, змушувати насильно виходити нікого не будемо", — розповіла KHARKIV Today прессекретарка ХНУ ім. Каразіна Лілія Змій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто і як в Харкові порушує "карантин вихідного дня"
Політехнічний університет — чи не єдиний в місті, який дотримується карантинного режиму. Всі лекції проходять онлайн, а студенти-фізики навіть придумали спосіб виконувати лабораторні роботи в домашніх умовах.
"До 30 листопада ми вчимося дистанційно. З 30 числа починається заліковий тиждень, тоді ж проведемо і лабораторні роботи, при цьому в одній аудиторії буде не більше 20 осіб", — говорить речниця НТУ "ХПІ" Олена Розова.
Коронавірус практично позбавив університети улюбленого свята, Дня студента, який відзначається 17 листопада. Більшість вишів скасували заходи, дехто вирішив провести їх в камерному режимі. Наприклад, в НТУ "ХПІ" ректор вручив деяким студентам грамоти за успіхи в науці, спорті та профспілковій роботі. У ХНУ ім. Каразіна на честь свята влаштували квест на свіжому повітрі по знакових університетських місцях Харкова.
Автор: Олена Павленко