Місто в Харківській області може залишитися без опалення

"Замкнене коло" в Первомайському: опалювальний сезон не можуть почати, поки не погасять борги, а погасити борги не можуть, поки не почнуть опалювальний сезон.

У минулому році в Первомайському опалювальний сезон стартував 28 жовтня, в цьому році дата старту досі невідома. Дитячі садки гріються електрообігрівачами, жителі рятуються завдяки теплій погоді.

Станом на 30 жовтня в місті Первомайський (Харківська область) до цих пір не стартував опалювальний сезон. Причина — шість мільйонів гривень боргу за розподіл газу перед "Харківгазом". З них 3,4 мільйона гривень вже погасили, проте цього недостатньо. Щоб розплачуватися далі, потрібно отримувати гроші від споживачів.

Постачальник вимагає повної сплати боргу до кінця року — тобто протягом двох місяців. За два місяці з'явиться новий рахунок — по 1,3 мільйона гривень за кожен місяць. Рішення у місцевої влади поки немає, дата старту опалювального сезону до цих пір невідома. Про це повідомив KHARKIV Today перший заступник Первомайського міського голови Антон Орєхов.

"На жовтень підприємство має заборгованість в розмірі шести з лишком мільйонів гривень за розподіл природного газу перед "Харківгазом"."Харківгаз" в ультимативній формі, можна сказати, вимагає з нас погашення заборгованості, але це викликає подив, оскільки підприємство "Тепломережі" має сезонний характер роботи. Для того щоб зараз запустити процес і розрахуватися з боргами, потрібно мати нарахування за подання послуги теплопостачання. Місто пішло назустріч цьому процесу і заплатило передоплату в розмірі 3,4 мільйона гривень на "Тепломережі" за бюджетну сферу", — пояснив Орєхов.

Сьогодні ця сума — 3,4 мільйона гривень — пішла "Харківгазу". Міська влада веде переговори з постачальником, поки там вимагають повного погашення заборгованості до кінця року. Однак сума збільшиться, оскільки щомісяця нараховуватиметься плата за розподіл газу — 1 130 000 гривень. У підсумку з урахуванням вже погашеної частини сума боргу складе більше п'яти мільйонів гривень.

"З "Харківгазом" у нас діалоги кожен день. Вони від нас хочуть побачити прийнятний графік погашення. Той графік, який ми надали, їх не влаштовує, тому що він не передбачає повного розрахунку до кінця року. За два місяці ми повинні розрахуватися по всіх боргах, включаючи ті, які будуть нараховані ще за ці два місяці — по мільйону 130 тисяч гривень. В результаті з цими шістьма мільйонами до кінця року буде дев'ять мільйонів. З них ми погасили 3,4 мільйона, відповідно це буде близько 5,5 мільйона гривень", — каже перший заступник міського голови.

У Первомайській міській раді зазначають, що виною всьому методика нарахування плати за розподіл газу. Відповідно до неї, плата за розподіл газу в нинішньому опалювальному сезоні дорівнює одній дванадцятій від обсягу споживання газу в минулому сезоні. Крім того, "Тепломережі" повинні платити, зокрема, за місяці, коли газ не споживають і відповідно не отримують гроші від споживачів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Будинки з холодними батареями шукають в Харкові

"Методика нарахування плати за розподіл з минулого року має трохи несправедливий характер. Відповідно до кодексу газорозподільних мереж, плата за розподіл нараховується щомісячно як одна дванадцята обсягу споживання в фінансовому еквіваленті минулого опалювального періоду. Тобто в минулому році ми витратили стільки-то газу, порахували розподіл . І цей розподіл в цьому опалювальному періоді нараховується як константа незалежно від того споживають "Тепломережі" цей обсяг газу чи ні. Крім того, ми розуміємо, що в міжопалювальний період підприємство не здатне платити за цими рахунками. Причина — відсутність виручки від реалізації. Зараз "Тепломережі" не можуть почати опалювальний сезон і почати отримувати виручку, це — замкнуте коло", — підкреслив Орєхов.

Первомайська міська рада зверталася до Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, з проханням змінити норматив відрахувань. Там погоджуються з недосконалою методикою, але вдіяти нічого не можуть.

Після всіх відрахувань у "Тепломереж" залишається, за словами Орєхова, від 20 до 30% обігових грошей. З них вони повинні платити співробітникам зарплату і міняти зношені мережі. Погасити борги пропонують місту, оскільки підприємство комунальне. Але в бюджеті таких грошей немає.

"З одного боку нам кажуть:" Ви ж хочете отримати тепло, заплатіть з бюджету міста". Але це неправильно і протизаконно. З деяких пір антимонопольне законодавство забороняє фінансову підтримку комунальних підприємств. Ще один фактор — вільних грошей в міському бюджеті просто немає. Я знаю, що крім нас є ще такі міста, як Лозова, Красноград, які теж не запустили опалювання з тієї ж  причини. Тобто питання не вирішується або вирішується дуже погано", — зазначив Орєхов.

Крім методики нарахування плати за розподіл газу залишається проблема заборгованості перед "Тепломережами" у населення. На сьогодні борг жителів Первомайського становить 35 мільйонів гривень. При цьому ті, хто платить справно, теж змушені залишатися без тепла. На думку Орєхова, вирішити цю проблему може ухвалення законопроєкту про посилення відповідальності споживачів за несплату комунальних послуг. У Верховній Раді він зареєстрований, але поки не розглядався. Навіть якщо його розглянуть, проблеми з опалювальним сезоном зараз він не вирішить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Два тижні з початку опалювального сезону: де в Харкові холодні батареї

Як крайній варіант вирішення проблеми із заборгованістю перед "Харківгазом" в Первомайському розглядають виділення коштів з бюджету, але тоді постраждають інші сфери. Крім того, голосувати за рішення повинен новий склад депутатів.

"Для цього потрібно сформувати новий склад ради. У нас пройшли вибори, новий склад депутатського корпусу повинен вступити в свої права і далі прийняти рішення про виділення грошей з бюджету. Це не може пройти одномоментно. Друге — депутати можуть не підтримати таке рішення, тому що об'єктивно це посадить міський бюджет в інші проблеми. Отже, говорити про це як про дієве вирішення, я б не став. У той же час, якщо ми розуміємо, що інших варіантів не буде, то ми це зробимо. Змушені будемо, але вкрай не хочемо", — пояснив перший заступник міського голови.

За словами Орєхова, старт опалювального сезону в Первомайському — завжди "досить складний процес". У минулому році опалення на об'єкти соціальної сфери та житлові будинки подали 28 жовтня, в цьому році про дату старту поки навіть не говорять. Дитячі садки опалюються електрообігрівачами, школи рятувалися тільки тим, що учнів відправили на дострокові канікули.

"Благо, що зараз за вікном — плюс 10-12 градусів. Якби були заморозки, то це питання. Зараз школи не працюють, дитячі садки вимушені обігріватися електроприладами. У будинках теж гріються, як можуть", — підсумував Орєхов.