Харків на морозі: де і як рятуватися при екстремальних температурах

У Харківській області різко похолодає. Вже цієї ночі температура опуститься до -15 градусів, а до неділі в Харкові очікується -24, а в деяких районах і 27 градусів нижче нуля.

Рятувальники готуються розгорнути мобільні намети для обігріву, лікарі рекомендують щільно їсти і тепло одягатися, а співробітники зоопарку заварюють мавпам чай.

Рятувальники готові везти намети

Найбеззахисніші перед лютим морозом — безхатьки, а також ті, хто опинився в дорозі або через роботу змушений довго бути на вулиці. Саме для них в області готують пункти обігріву. Поки що — тільки стаціонарні. У Харкові таких всього чотири, в області — 450. В основному вони знаходяться в приміщеннях сільрад. Рішення про те, відкривати їх чи ні, будуть приймати представники місцевої влади, але зазвичай в сильні морози всі пункти відкриті.

У Харкові таких місць всього чотири. Вони знаходяться в Центрах соціальних послуг:

  • Московський район — вул. Валентинівська, 23-г;
  • Новобаварський район — вул. Власенка,14;
  • Шевченківський район — пр. Перемоги, 77-а;
  • Харківський міський центр реінтеграції бездомних осіб — вул. Миру, 102. 

Пункти працюватимуть цілодобово, обіцяють в міськраді. Там можна буде випити чаю і за необхідності отримати теплі речі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські рятувальники дали поради поведінки на дорогах в негоду

Допомагають бездомним і волонтери. Щодня на вулиці Костьольній, 15 людей без певного місця проживання годують гарячим супом. Мобільні бригади добровольців вивозять їжу на коло трамваїв на Південному вокзалі і зупинку "Парус" на Салтівці. Продукти харчування й речі активісти купують за рахунок благодійних внесків.

"У нас є мобільна бригада, яка їздить містом. Бездомні вже знають, що ми буваємо в певний час в певній точці, вони можуть підійти і розповісти, що десь знаходиться людина, яка потребує допомоги. Наприклад, у нас був випадок, коли прийшов бездомний і розповів, що в Харківському районі на дорозі лежить його знайомий, теж бездомний, і не може піднятися. Ми виїхали на місце, знайшли його, викликали "швидку" допомогу. Виявилося, у нього відморожені пальці, його забрали до лікарні", — розповів KHARKIV Today директор благодійного фонду "Деполь Україна" Володимир Балабанов.

За його словами, взимку до волонтерів за допомогою звертаються набагато частіше, ніж влітку.

У рятувальників в Харківській області є 13 мобільних пунктів обігріву, намети або автомобільні фургони, але поки що вони не будуть їх встановлювати.

"Ми ставимо пункти обігріву там, де це необхідно. Наприклад, був випадок такий: сильна заметіль, на трасі між Донецькою та Харківською областями поліція не пропускала фури, там зібралося майже 120 автомобілів. Ми виїхали і розгорнули пункт обігріву. Якщо будуть затори на дорозі, якщо є ожеледь — ми туди виїжджаємо", — розповів KHARKIV Today провідний спеціаліст пресцентру ГУ ДСНС в Харківській області Євген Василенко.

Служба автомобільних доріг розмістила 56 своїх пунктів. Тут можна подивитися, де вони знаходяться.

Гуляти не обов'язково — ні дітям, ні слонам

Напередодні морозів український Центр громадського здоров'я дав свої рекомендації, як пережити негоду з найменшими втратами. Різкі перепади температур негативно впливають на людей з хронічними серцево-судинними захворюваннями, їм лікарі рекомендують в разі різкого погіршення стану не займатися самолікуванням, а викликати "швидку".

Більш-менш здоровим громадянам лікарі рекомендують не виходити на вулицю голодними, віддати перевагу в'язаним рукавицям і утриматися від алкоголю, який різко розширює судини, а потім так само різко звужує, а це може стати причиною обмороження. Фахівці з Центру громадського здоров'я при МОЗ України радять одягатися багатошарово: так утворюється повітряний прошарок, який буде утримувати тепло. Обов'язкові в таку погоду термобілизна або просто зимова, тепла білизна, а також шапка — через голову організм втрачає найбільше тепла.

При -20 і більш серйозному морозі можна утриматися від прогулянок з маленькими дітьми.

"За старими санітарними нормами при -23 градусах дітей не пускали до школи. Якщо немає ніякої необхідності, не буде нічого страшного, якщо діти два-три дні не погуляють. Якщо потрібно їхати кудись, наприклад, до лікаря, то все вирішується адекватним одягом. Що стосується прогулянки, то я не вважаю, що при -25 виходити на прогулянку необхідно. Але 12-15 градусів морозу — це не настільки низька температура, щоб на вулицю не виходити", — пояснив KHARKIV Today відомий харківський педіатр Андрій Пеньков.

У зоопарку теж готуються до морозів. При -20 підопічних не випускають на вулицю, двері, що розділяють літній і зимовий вольєр, закриваються. При невеликому мінусі вони відкриті, і тварини самі вирішують, де проводити час: всередині, в теплі, або зовні на снігу.

"Тварини адаптовані до нашої харківської зими, навіть теплолюбні. Африканський лев дуже любить зиму. Тигр Єлисей сніг взагалі обожнює — виходить, перекидається. Американські пекарі зиму обожнюють, хоча у них в Південній Америці є тільки два сезони: посуха і дощі. А ось слони гуляти не люблять, хоча азіатські слони холод переносять нормально, їх бачили навіть в Гімалаях. Аун іноді може вийти ненадовго, а Тенді взагалі не виходить взимку", — розповіла прессекретарка зоопарку Жанна Сивуха. 

У морози тваринам в зоопарку дають на 15-20% більше їжі, а для мавп варять гарячий чай.

Автор: Олена Павленко