ДТП з експрокурором Марченком: сторона потерпілих заявила про затягування судового процесу

Московський райсуд Харкова чотири роки не може винести вирок Максиму Марченку.

У жовтні 2020 року закінчився термін притягнення до відповідальності експрокурора Максима Марченка за однією зі статей, свідки змінюють показання, суддя відхиляє клопотання потерпілих.

У вівторок, 16 лютого, в Московському районному суді Харкова пройде чергове засідання за обвинуваченням експрокурора Максима Марченка, який п'яним в жовтні 2017 року врізався на BMW в "Славуту", де перебували брати Сергій і Андрій Шатохіни. Вони померли в лікарні.

Суд розглядає справу чотири роки, за цей час помінялися чотири судді, неодноразово відхилялися клопотання потерпілих про зміну обвинуваченому запобіжного заходу. У жовтні 2020 року закінчився термін притягнення Марченка до відповідальності за однією зі статей. Потерпілі вважають, що справу затягують.

"Потерпілі відчувають з боку судової та правоохоронної системи несправедливість і можливу корумпованість. Справу розглядають майже четвертий рік, вже четвертий суддя розглядає кримінальне провадження — Майстренко. Справа затягується навмисно. В процесі розгляду потерпілі неодноразово зверталися з клопотаннями про своєчасний розгляд кримінального провадження, — пояснив адвокат постраждалих Євген Самойлов. — При такому довгому розгляді термін притягнення обвинуваченого за ч. 1 ст. 135 КК України (залишення в небезпеці, — ред.) завершився 22.10.2020 року. Обвинувачений не буде в цій частині нести покарання".

На думку юриста, закінчення строків можна вважати неофіційним виправдувальним вироком, оскільки суд дозволил уникнути кримінальної відповідальності. Стаття 135 говорить про явне залишення без допомоги людини, яка перебуває в небезпечному для життя стані (після ДТП Марченко та пасажир його авто не надали допомоги братам Шатохіним).

Потерпілі бачать затягування процесу і в тому, що в останній місяць, коли минав термін притягнення обвинуваченого до відповідальності, суддя Олександр Майстренко пішов у відпустку, клопотання на голову суду залишилися незадоволеними.

Тривалий час слідство не могло знайти пасажира BMW, за кермом якого був Марченко. Про нього стало відомо до моменту, коли строки притягнення обвинуваченого за ст. 135 спливали.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У вихідні на дорогах Харкова зупинили 30 п'яних водіїв

"Пасажир BMW — учасник дорожнього руху. Несе відповідальність в разі неналежного надання допомоги. Майже чотири роки слідствок намагалося встановити (як стверджують) пасажира BMW. Весь цей час обвинуваченому Максиму Марченку ставилися питання, хто такий пасажир BMW і як з ним можна зв'язатися. Обвинувачений наполегливо ухилявся від відповідей. Щойно пройшли строки притягнення до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 135, Марченко зрозумів, що для нього буде комфортною можливістю заявити про допит пасажира BMW, подав клопотання до суду", — зазначив Самойлов.

За його словами, Марченко привозить пасажира Івана Грама до суду на своєму автомобілі, що говорить про повний контроль над ним. На першому допиті пасажира був присутній і адвокат потерпілих, однак після обвинувачений зажадав від слідчого, щоб пасажира допитували без Самойлова.

"Відразу ж після активних дій з боку слідчого і допиту свідка Грама Івана Григоровича слідчого, наскільки мені відомо, відрядили на два місяці до іншого відділу поліції. Кому таке вигідно? Обвинуваченому Марченку", — підкреслив Самойлов.

Про затягування процесу говорять і інші дії, вважають потерпілі. Спочатку не вносили до Єдиного реєстру досудових розслідувань статті 135 і 136 Кримінального кодексу (ненадання допомоги). Дивним бачать те, що обвинувачений, перебуваючи в слідчому ізоляторі, визнавав провину, вийшовши під заставу — перестав це робити і до того ж написав заяву на свідків про те, що ті його побили після ДТП. Однак допитували свідків не за нанесення ушкоджень Марченку, а за механізмом ДТП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЕ: Двоє водіїв загинули в потрійній ДТП під Чугуєвом.

Головними свідками сьогодні називають подружжя Трунових. Зараз їх допитати не можуть, оскільки до літа вони будуть знаходитися за кордоном. Під час досудового розслідування Сергій Трунов передумав і зробив припущення, яким змінив весь механізм ДТП. Він припустив, що брати Шатохіни не їхали по дорозі, а виїхали з узбіччя, тому аварія і сталася.

"Це кардинально змінює механізм ДТП, бо в даному випадку стає винуватим не Максим Марченко, а брати Шатохіни", — пояснив Самойлов. — Свідки змінюють свідчення, очевидно під тиском, можливо, це фізичний тиск, можливо, моральний, можливо, їх просто банально підкупили. Ми не знаємо і не дізнаємося ... ".

Змінити запобіжний захід обвинуваченому, щоб він не впливав на свідків, сторона потерпілих не може. Це можна було зробити тільки на стадії досудового розслідування. Потерпілі подавали клопотання, однак постійно отримували відмову.

Нагадаємо, ДТП за участю експрокурора Марченка сталося 22 жовтня 2017 року. На Салтівському шосе BMW X 5 під його керуванням врізався в "Славуту", водій і пасажир (брати Шатохіни) якої померли, не приходячи до тями, в лікарні. Марченко намагався втекти з місця аварії. Потерпілі — дружина і дочка Сергія Шатохіна — заявили про погрози з боку батька Максима Марченка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підозрюваний в смертельній аварії на Окружній залишиться за ґратами

"Ми поїхали в лікарню, десь через дві години після цього з'явився батько Марченка — Юрій, так він представився. Сказав, що він — свідок. На місці ДТП був водій, в машині був його син, якісь діти. Наступного дня дізналися, що за кермом був його син. Після цього батько Марченка почав нам погрожувати і говорити, що купить всі суди, домовиться з прокуратурою, але його син сидіти не буде, і плями на кар'єрі сина йому не потрібні", — згадує дочка загиблого Сергія Шатохіна Анастасія.

За чотири роки справу розглядали судді Московського райсуду Горбунова, Букрєєва, Мельникова, зараз справа перейшла до Майстренка. Під час одного з засідань потерпілі помітили, що Майстренко був п'яний і викликали поліцію. Незважаючи на затягування процесу, потерпілі сподіваються на винесення максимального вироку обвинуваченому — десять років позбавлення волі.

"Потерпілі намагаються боротися за свої права, вони зверталися до Вищої ради правосуддя, із заявами до правоохоронних органів, наполягали, щоб пред'явили підозру за ч. 136 пасажиру BMW. Будемо відстоювати таку позицію, щоб пред'явили все ж підозру пасажиру BMW. Будемо відстоювати права потерпілих в суді у справі Марченка, так як у потерпілих позиція — десять років позбавлення волі обвинуваченому", — сказав Самойлов.