Чому одиноким матерям з Харківської області затримують виплати допомоги
У вересні жінкам, які виховують дітей самі, обіцяють виплатити допомогу за три літніх місяці.
Самотні матері з Харківської області стали скаржитися на затримку допомоги. У Департаменті соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації пояснили: це сталося в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету міністрів №632 від 22 липня "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги". Для отримання допомоги з 1 липня — заяву та документи потрібно подати до кінця серпня, якщо програма буде допрацьована в найближчі дні, реальні гроші зможуть отримати у вересні.
"Чому виникли затримки на сьогоднішній день — по-перше, постанова від 22 липня (опублікована 24 липня) застосовується з 1 липня. Нам довелося повернутися до 1 липня, переглянути всі справи за заявами, які були подані з 1 липня. Крім того, на сьогодні в повному обсязі ще немає доробок програмного комплексу, в якому ми працюємо — АСОПД / КОМТЕХ, де відбувається формування електронної справи і призначення", — повідомила KHARKIV Today начальник управління соціальних гарантій Департаменту соціального захисту населення ХОДА Людмила Гончарова.
Програмістам Міністерства соціальної політики потрібно дописати зазначену програму з урахуванням зміненого законодавства. Якщо це зроблять швидко, одинокі матері отримають допомогу в вересні за три місяці — з липня по вересень.
"Програмісти інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики зараз цим і займаються. Як тільки програму допишуть в повному обсязі і вона буде коректно використовуватися, ми зможемо зробити призначення допомог, в тому числі і допомогу одиноким матерям. Нам Міністерство обіцяло надіслати доопрацювання програми, яка забезпечить обмін даними з Податковою інспекцією та Пенсійним фондом до 10 серпня. Але сьогодні 12-е, поки цього доопрацювання немає. Якщо припустити, що в найближчі дні — один, два дні — ця доробка прийде і з урахуванням того, як відбувається замовлення грошей на фінансування, то реально гроші люди зможуть отримати в кращому випадку на початку вересня. Десь з другого тижня вересня. Це за найоптимістичнішими прогнозами", — пояснила Гончарова.
Змін в постанові багато. Зокрема, тепер одиноким матерям не потрібно подавати довідки про доходи, інформація про яких є в Податковій інспекції та Пенсійному фонді: їх органи соцзахисту отримають безпосередньо від цих структур.
"Після отримання останньої доопрацювання програми органи соцзахисту зможуть провести обмін даними з Податковою інспекцією та Пенсійним фондом. Раніше такого не було, люди самі приносили нам довідки про доходи, якщо була в цьому необхідність. Це шлях до мінімізації кількості документів, які подає нам людина і до того, що органи соцзахисту самостійно отримують необхідну інформацію про доходи", — зазначила начальник управління соцгарантій.
Зміни торкнулися і самих доходів — періодів, за які обчислюються доходи, і їх складових. Якщо раніше брали період — шість місяців перед місяцем звернення, то тепер — два квартали перед місяцем, який передує місяцю звернення. Зарплату зараз рахують чисту, за мінусом податку з доходів фізичних осіб.
"Наприклад, якщо людина звертається в липні цього року, за старим законодавством, це був би період з січня по червень 2020 року, а за новим законодавством беруться доходи за четвертий квартал 2019 року і за перший квартал 2020 року. Плюс зарплата береться за мінусом податків . Раніше брався повний розмір нарахованої заробітної плати. Крім того, тепер в дохід будуть враховувати субсидію, яку отримують члени сім'ї самотньої матері", — говорить Гончарова.
А ось, наприклад, якщо одинока мати живе з літніми батьками, один з яких отримує субсидію, в її дохід ця субсидія не увійде.
Однак враховувати в дохід почнуть грошові перекази з-за кордону, які одинока мати може отримувати від родичів, і "чорну" зарплату.
"Для нашого регіону це не дуже властиво, а для західних областей характерно, коли хтось із членів сім'ї працює за кордоном тривалий час і вони природно відправляють гроші сім'ї. Ще нововведення — беруться до уваги доходи, які людина просто декларує. Це, наприклад , тіньова зайнятість, коли людина неофіційно отримує заробітну плату, але хоче вказати її в декларацію, щоб ці доходи враховувалися при розрахунку допомоги. Вона декларує їх без підтвердження документального", — зазначила начальник управління.
Змінами до постанови ліквідували розгляди на комісії, де могли приймати рішення стосовно окремих ситуацій.
"Комплексно підходи в призначенні допомоги, особливо одиноким матерям і малозабезпеченим сім'ям, змінилися в бік того, що якщо працездатні члени сім'ї не працюють, то право на допомогу немає. Раніше в деяких випадках можна було це розглянути на конфліктних комісіях. Зараз таких розглядів взагалі немає. Є чітко визначені норми — в яких випадках призначається, в яких ні. Але є перехідний період, куди потрапляють певні категорії, наприклад, члени багатодітних сімей або де є члени сім'ї з інвалідністю. Їм буде призначатися або на один шестимісячний період, за умови, що вони не працюють, або на два шестимісячних періоди в залежності від ситуації. Ця норма прописана з тією метою, щоб поступово людям дати зрозуміти, що змінилося законодавство і вони змогли зробити певні кроки, щоб працевлаштуватися або стати в центр зайнятості і надалі скористатися можливістю отримання допомоги", — підкреслили в управлінні.
Скільки одиноких матерів вже звернулися за допомогою, яку призначатимуть з 1 липня, невідомо. У Департаменті такої статистики не ведуть. Станом на 30 червня в Харківській області допомогу на дітей отримували 23 618 одиноких матерів. Розмір допомоги — різний, залежить від віку дитини, на яку призначається, і середньомісячного доходу сім'ї.
Максимальні розміри допомоги на сьогодні:
• на дитину до 6 років —1859 гривень;
• від 6 до 18 років — 2318 гривень;
• від 18 до 23 років у випадку, якщо діти ще навчаються, — 2197 гривень.
У департаменті соцзахисту населення просять одиноких матерів встигнути подати заяви та документи до кінця серпня.
"Вони повинні звернутися із заявами і деклараціями, щоб не втратити час. Це, так би мовити, наша кухня — обробка цих справ. Ми зі свого боку максимально намагаємося обдзвонити всі сім'ї, які у нас раніше отримували таку допомогу до липня, і розповісти, що змінилося законодавство і що їм необхідно прийти зараз з новою заявою і документами", — зазначила Гончарова.