Через постанову Кабміну 40 учнів харківської школи Короленка не вийшли на навчання

Постанова зобов'язує батьків учнів отримувати дозвіл на цілодобове перебування дітей в спецшколі.

Цього року батькам учнів спецшкіл довелося збирати перелік документів і чекати рішення спецкомісії про дозвіл залишати їх в закладах. Однак отримати за короткий термін встигли не всі. Документ поширюється на всі класи і діє рік, півроку або місяць.

У школі імені Короленка навчаються 184 учні, з Харківської області — 47, з інших регіонів — 28. Однак через постанову Кабінету міністрів України №586 40 дітей досі не приступили до навчання. Батькам не видали дозволи на зарахування дітей на цілодобове перебування в спецшколі, яке передбачається постановою. Про це повідомила KHARKIV Today мама десятикласниці цього навчального закладу Ірина Волохай.

"На сьогодні у нас в школі близько 40 дітей не приїхали, тому що про порядок виконання цієї постанови органи опіки та департаменти освіти були повідомлені 19 серпня. Тобто мало часу залишалося до початку навчального року. Їх неможливо прийняти, поки орган опіки не видасть дозвіл. Щоб отримати дозвіл, потрібно зібрати дуже великий пакет документів. Вони зібрали всі довідки і чекають, коли вирішать це питання", — сказала Волохай.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більше 80% харків'ян вважають, що через дистанційне навчання успішність школярів погіршилася

Постанову №586 прийняли 1 червня. Набула чинності вона 17 липня. Батьки за короткий термін повинні були встигнути надати всі документи, серед яких — заява про тимчасове влаштування дитини до школи на цілодобове перебування із зазначенням терміну і причини, акт оцінки потреб сім'ї, інші документи, які підтверджують стан сім'ї і причину влаштування дитини, висновок комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами, індивідуальний план реабілітації для дитини з інвалідністю.

Подають документи вони в орган опіки, він в свою чергу протягом трьох днів — до комісії із захисту прав дітей. Комісія засідає десять днів, після чого дає рекомендацію органам опіки. Батькам видають (або не видають) відповідний документ. З ним йдуть до департаменту освіти, якому підпорядковується школа. Після цього дитину зараховують на цілодобове перебування. Дозвіл видають на рік, півроку або місяць.

"У нас (прим. — в школі Короленка) немає дошкільних. Але якщо маленькі — через півроку цей акт проходить. Він діє рік, але це, якщо дитину залишають на рік. А якщо ти хочеш залишати дитину не частіше, ніж на два вихідних на тиждень і один святковий день, дозвіл діє місяць. Тоді потрібно кожного місяця отримувати такі дозволи. Ця постанова — абсолютне знущання над батьками і дітьми", — пояснила мама учениці школи Короленка.

Ірина Волохай живе в Харкові, їй не потрібно отримувати такий дозвіл. Однак, за її словами, всі батьки обурені постановою, не розуміють, чому дітьми зі спецшкіл і санаторних шкіл займаються органи опіки. Постанова, вважають вони, направлена на стимуляцію інклюзії.

"Органи опіки та піклування не мають відношення до дітей, які не позбавлені батьківського піклування і не перебувають у важких життєвих обставинах. Це діти, школи, які підпорядковані Міністерству освіти. Це атака саме на спеціальну школу. Якщо дитина не приїде до такої школи, що потрібно буде робити — забезпечувати її навчальний процес на місцях. Це нібито буде стимулювати інклюзію. Поки спеціальні школи не закриють, інклюзія не розвиватиметься. Мені здається, це не розвиток інклюзії, це насильство над дітьми та їх батьками", — підкреслила Волохай.

Раніше батькам учнів зі спецшкіл не потрібно було збирати купу документів і отримувати дозвіл на їх перебування. Порядок зарахування дітей на цілодобове перебування в школах регулювався відповідним положенням. Директор подавав список до департаменту освіти з обґрунтуванням про необхідність такого перебування дітей в школах, який просто перевіряв інформацію. Нововведення, вважають в школі Короленка, має суб'єктивний характер і порушує закон, оскільки позбавляє батьків права вибирати місце і форму навчання дітей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кабмін дозволив батькам вибирати форму навчання для дітей

Незгодні з порядком зарахування дітей на цілодобове перебування дітей в спеціальних та санаторних школах написали петицію на сайті Кабінету міністрів України. Звернення опубліковане від імені Наталії Чумак — мами дитини, яка навчається в цій школі. У ньому вимагають внести зміни до постанови — виключити з нього спеціальні, санаторні школи та навчально-реабілітаційні центри, підпорядковані Міністерству освіти і науки.

"Усе впирається в те, що органи опіки та піклування перетягнули цю ковдру. Нехай в межах своїх повноважень займаються. Якщо виключити спеціальні та санаторні школи, то регулювати постанову будуть школи-інтернати, і інші заклади, які підпорядковані Міністерству соціальної політики (де діти позбавлені батьківського права). Мета цієї постанови — спеціальні, санаторні та навчально-реабілітаційні школи. Але чому батьки повинні якійсь комісії доводити доцільність цілодобового перебування дитини в спеціальній школі? Вони самі сумують за своїми дітьми, приїжджають, забирають", — обурилася Волохай.

Для того, щоб петицію, яка опублікована на сайті Кабінету міністрів України, розглянув прем'єр-міністр Денис Шмигаль, вона повинна набрати 25 тисяч підписів за три місяці. Зараз звернення Наталії Чумак підписали 625 осіб. Підтримати його можна за посиланням.