Замість Пушкіна. Харківський театр тепер носить ім’я Квітки-Основ’яненка

Харківський академічний драматичний театр став називатися іменем Григорія Квітки-Основ’яненка.

Депутати Харківської обласної ради підтримали перейменування Харківського драматичного театру.

Театр, який багато років носив ім’я Пушкіна, відтепер називається іменем українського драматурга Григорія Квітки-Основ’яненка. Це рішення підтримали 88 депутатів на сесії облради.

Нагадаємо, назвати театр на честь літератора та громадського діяча Квітки-Основ'яненка придумали у творчому колективі. Колись розглядали й інші варіанти, зокрема творців Розстріляного Відродження Майка Йогансена та Миколу Хвильового, але врешті вирішили віддати шану першому харківському драматургу. Його п'єси йдуть у театрах по всій Україні, але досі немає жодного закладу, який носив би ім'я Квітки.

"Думку про необхідність перейменування театру я висловлювала ще до повномасштабного вторгнення, але тоді це здавалося безглуздим і неправильним, мене ніхто не підтримав. А зараз ми бачимо, що це треба було зробити. Є також думка, що давати імена театрам, — якась радянська звичка. Але вже якось так склалося, що в Україні театри мають імена, тож краще його мати", — розповідала KHARKIV Today режисерка театру Ольга Турутя-Прасолова.

Епопея з перейменуванням тривала понад два роки. Про це нагадав депутат облради від ЄС Сергій Жуков та подякував колегам за це рішення.

"Навіть під час повномасштабної війни далеко не одразу в раді знайшлися голоси, щоб прибрати з назви театру не лише слово "російський", а й ім’я Пушкіна. Питання двічі виносили на сесію, сперечалися на засіданнях комісій. Мені довелося не лише читати колегам міні-лекцію про використання Кремлем "сонця російської поезії" як інформаційної зброї, а й цитувати рядки з його найбільш шовіністичних віршів. Все для того, щоб перебити сумнівні аргументи про "величезне значення поезії Пушкіна для світової культури". Дотиснули, і й грудні 2022-го таки прибрали обидва російські маркери з назви театру. Сьогодні він нарешті отримав українське ім’я", — написав Жуков.

Нагадаємо, ХАДТ ім. Квітки-Основ’яненка переживає складні часи — як через постійні знеструмлення, так і через заборону військової адміністрації давати вистави в театральних приміщеннях. Тож будівлею на вулиці Чернишевській режисери та актори користуватися не можуть — хіба збиратися там для репетицій. А вистави проходять у підвалі Арт-укриття на площі Героїв Небесної Сотні.