Історики розказали про цінність знайдених у "чорного археолога" у Харкові цінностей

Археологічні пам'ятки знайшли вдома у чоловіка, який хотів продати їх через Інтернет.

У "чорного археолога" з Харкова виявили 21 кілограм цінностей, що належать до культури Ґава-голіград, пов'язаної із Західною Україною.

Про це повідомив Національний музей історії України. Це скарб майстра, який використовував пошкоджене знаряддя як сировину.

“Це надзвичайно рідкісний скарб уламків серпів і інших знарядь, які належать до культури Ґава-голіград. Вона пов'язана із Західною Україною. Можна лише уявити собі ту величезну кількість важливої для науки інформації, яку знищила ця людина своїм грабежем. Цілі пласти знань про минуле вже ніколи не відкриються людству, через жагу до наживи лише одного цього "чорного копача", - повідомив науковець музею, куратор виставки "День археолога: врятовані скарби" Максим Левада.

На думку пана Левади, перейти до вивчення знахідки фахівці зможуть тільки після завершення суду над "сорним археологом". Зараз визначається експертна установа.

Імовірно, відповідальне зберігання знахідки буде в Національному музеї історії України, потім буде проведена експертиза, потім суд.

За спостереженням Левади, правоохоронці розуміють важливість негайного розслідування таких справ, а найкраще просувається робота з порятунку культурних цінностей на Лівобережжі.

Як писав KHARKIV Today, до правоохоронців звернувся директор Національного музею історії України та повідомив, що побачив в інтернеті оголошення про продаж скіфських виробів — "набора бронзолитейщика" та котла загальною вагою 21 кілограм. Вироби датовані другим сторіччям до нашої ери. Вони привласнені незаконно, мають історичну й культурну цінність, є унікальними, оскільки несуть інформацію щодо стародавніх технологічних прийомів, торговельних зв'язків й рівня економіки суспільства. У музеях України таких експонатів не було.

За товар продавець просив 350 000 гривень. Як виявилося, вироби продавав 48-річний харків'янин, на сайті оголошень він був указаний під псевдонімом.

Довідка

Гава-голіградська культура розгядається як єдина культурно-історична спільнота, що охоплює північну зону Східнокарпатського регіону від Верхнього Потисся до Дністра з його лівими притоками. В Україні її ареал відповідає Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатські та Львівській областям.