Архітектор: "Удар по Держпрому — це ляпас, зазіхання Росії на світову культурну спадщину"
Російські окупанти влучили керованою авіабомбою по сьомому під'їзду Держпрому.
Тут немає і не могло бути ніяких військових цілей, проте РФ не вперше намагалася знищити символ Харкова та пам'ятку національного масштабу. Це знак для культурної спільноти світового масштабу, упевнений архітектор-реставратор, член Національної спілки архітекторів України, співзасновник "Платформи урбаністичного розвитку" Віктор Дворніков.
Він виїхав на документування руйнувань у Держпромі 28 жовтня, майже одразу після влучання, і працював там до пізньої ночі. Його задача — задокументувати та зібрати усі автентичні елементи оздоблення цінних конструкцій. Це дозволить проаналізувати матеріали у спеціальній лабораторії, що важливо при відбудові. Окрім того, ці елементи зможуть колись стати доказами у справі проти Росії, яка нищить українські пам'ятки світового масштабу.
Загалом пошкодження для сьомого під'їзду Дворніков називає тяжкими, проте для загального ансамблю Держпрому — скоріше незначними, такими, що можна і треба виправити.
"Унаслідок прямого влучання пошкоджено фрагмент перекриття над третім поверхом і фрагмент зовнішньої стіни, частково перекриття між другим і третім поверхами. Це тяжкі пошкодження, але пошкодження самої будівлі Держпрому незначні: деформаційні тріщини не позначились на загальній конструкції. Внутрішнє оздоблення постраждало найбільше, вибиті майже всі вікна з північного боку.
Плюс увечері, коли почали першочергові заходи, нагорі порвало комунікації. Імовірно, вода та опалення. Тому були затоплені 2-3-4 поверхи. Там, де ми були, стояла вода — пошкоджені оздоблення стелі, стін, підлоги, проводка", — повідомив Дворніков Kharkiv Today.
Держпром має статус посиленої охорони від ЮНЕСКО, але яким чином вони будуть (якщо будуть) документувати наслідки влучань, архітектор не розуміє, адже досліджень на місцях вони не проводять.
Надалі Держпром потрібно законсервувати і відбудовувати. Спочатку мають бути технічний огляд, експертиза. Вікна, вважає Дворніков, точно можна вставляти, у відповідності до статусу будівлі — дерев'яні. На час виготовлення пройоми закриють ОСБ, щоб зберегти тепловий контур. Тим часом у лабораторіях проведуть дослідження бетону, елементів армування, щоб знайти "формулу" для відновлення.
Росію треба притягти до колективної відповідальності за цей злочин, адже Держпром як пам'ятка має значення не тільки для України.
"Це знаковий ляпас, цілеспрямований акт агресії Росії, психологічний тиск на містян. Стратегічної мети там ніякої немає, ніяких військових цілей там не могло бути. Ураження об'єкта національного статусу, із попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як пам'ятки архітектури в стилі конструктивізму - це сигнал усьому світу", — упевнений Дворніков.
Який вигляд має Держпром зовні і зсередини після влучання російського КАБу.