Знову керовані бомби. Чому росіяни бомблять північ Харківської області
Два найбільші населені пункти між Харковом та російським кордоном, Золочів та Дергачі, за останній тиждень піддаються нещадним бомбардуванням. Агресивна поведінка ворога тим часом не пов'язана ані з наземними операціями, ані зі знищенням військового потенціалу України — росіяни, імовірно, намагаються вплинути на цивільних.
Перші тижні 2025 року для Дергачів були відносно тихими, як і для Харкова. Але за останній тиждень ворог повернувся до тактики випаленої землі, яку активно застосовував упродовж 2024 року — відтоді, як засвоїв керовані авіабомби. Зараз ця потужна зброя знову загрожує харківським передмістям.
Скидає бомби вглиб громад
До Дергачів від центру Харкова автомобілем можна доїхати менше, ніж за пів години. І туди знову дістають керовані авіабомби. За останні два дні ворог тричі бомбардував місто та села навколо. Удари стали потужнішими, ніж раніше — у Цупівці бомба знесла цілу вулицю. Жителі села кажуть: такого страхіття не було від початку повномасштабної війни. Більше доби минуло, а на місці не можуть розібрати завали.
"Місцеві мешканці вийшли на порятунок, розгрібають завали, бо там може бути людина, та ліквідовують наслідки. Будинок з дерева та соломи дуже розгорівся, його неможливо було загасити, просто залили водою та залишили до ранку жевріти", — розповів KHARKIV Today голова Дергачівської МВА Вячеслав Задоренко.
Того ж дня, 24 лютого, увечері ворог завдав удару КАБом вже по самому центру громади. Бомба впала посеред приватного сектору в Дергачах, на щастя, не у двори, а на город. Десять приватних будинків були пошкоджені — переважно повилітали вікна під дією вибухової хвилі. Дві жінки постраждали, але їхньому життю нічого не загрожує — це була гостра реакція на стрес.
За словами Вячеслава Задоренка, останнім часом обстріли посилилися. Якщо місяць тому від ударів російської авіації потерпало переважно прикордоння, то зараз ворог скидає керовані бомби вглиб громади.
У Золочеві, який так само страждає від потужних авіаударів, ситуація трішки інша. Селище знаходиться на 20 кілометрів ближче до кордону з РФ, ніж Дергачі і не мало ані тижня перепочинку від обстрілів. Але і в цьому випадку видно, що удари посилилися з грудня минулого року. Масштаби обстрілів вражають: 17 грудня росіяни скинули на селище одразу 10 керованих авіабомб, наступний епізод масованого бомбардування стався менше, ніж за тиждень — 26 грудня ворог обстріляв селище тричі. У лютому ворог наносить удари мало не щодня. 25 числа на населений пункт впало аж п'ять авіабомб, які пошкодили шість багатоквартирних та 20 приватних будинків. Голова громади Віктор Коваленко каже, що ворог закидає вулиці Золочева переважно 500-кілограмовими бомбами.
Ворог створює паніку
Керівники обох прикордонних громад не пов'язують посилення обстрілів із активізацією наземних бойових дій.
"На кордоні рух залишається майже без змін, там постійно тактичні групи противника пробують пройти вглиб наших кордонів, але їх знищують", — пояснює Задоренко.
Удари, які ворог наносить останніми днями, приходяться по районах приватної забудови. На думку начальника МВА, план у ворога тільки один — залякати місцевих.
"Це ті локації, де немає ні військових, ні військової техніки. Це психологічний тиск. У громаді проживає 30 тисяч місцевого населення, таким чином ворог створює паніку, тисне на людей, аби вони залишали територію", — каже він.
Удари останніх днів ніяким чином не вплинули на повсякденне життя громади, люди не покидають свої домівки. Навіть у прикордонній Козачій Лопані, яка знаходиться всього за два кілометри від Росії, кількість населення зупинилася на рівні приблизно 550 чоловік. Коли обстріли посилюються, дві-три родини тимчасово переїжджають до Дергачів, але обов'язково повертаються назад, як тільки стає тихіше.
Схожа ситуація і в Золочівській громаді. Усі удари припадають на середмістя, житлову забудову.
"Логіки я не бачу. Просто залякують місцеве населення, щоб виїжджали, аби створити так звану "сіру" зону. У нас тут і потужного військового контингенту немає", — заявив Віктор Коваленко в ефірі телемарафону.
Зараз у селищі практично всі багатоповерхівки мають пробиті дахи та вибиті вікна. Як і в Дергачах, адміністрація та соціальні служби не припиняють роботу, у громаді оперативно лагодять освітлення та газопостачання після обстрілів. Але прикордоння стало майже недоступним для ремонтних бригад. В Олександрівку, Івашки, Одноробівку стало важко заїхати електрикам та гуманітарним місіям — над селами цілодобово кружляють ворожі FPV-дрони на оптоволокні, які дуже складно виявити та збити.