Живий щит: жителів окупованого Куп'янська просять не водити дітей до шкіл
Місцевих жителів закликають саботувати поновлення навчального процесу.
Відеозвернення до жителів Куп'янська 28 лютого записав голова Куп'янської райдержадміністрації Валерій Любота, батько народного депутата Дмитра Люботи. На день раніше в соцмережах було його відео, яке викликало багато питань.
"Вчора (27 лютого) до стін Куп'янська прийшов ворог. Дізнавшись про те, що мер Куп'янська Геннадій Мацегора їде на переговори, щоб здати місто, я вирішив також брати участь там, щоб бачити і чути, про що йдеться. Мацегора зустрівся, з ним була начальниця поліції, яка виконувала обов'язки, Наталія Шевченко. Вони домовилися про те, що у місті немає військових, що всі залишили місто, що можна заходити сміливо та нічого не боятися. Домовилися про те, що виділять три поліцейські машини для того, щоб супроводжувати колони. Він мер міста, він на них чекав і він зробить усе для того, щоб тут було гідне, нове російське життя", — сказав Любота.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жителі Харківської області продають танк окупантів
Раніше глава Куп'янської райдержадміністрації записував відеозвернення про те, що до міста заходять російські війська, з ними були переговори. Наразі він повідомив, що зробив це під дулом пістолета.
"Коли ми зібралися їхати, до нас у машину сів чоловік у цивільному з маскою на голові і під дулом пістолета мені довелося сказати ті слова, які я вчора сказав. Вибачте мене..., трохи... не злякався, ні — звернувся до жителів міста для того, щоб попередити їх, що йдуть війська", — пояснив Любота.
Голова Куп'янської райдержадміністрації просить не відправляти дітей до шкіл та дитячих садків.
"Зараз я розумію, що в місті бути сенсу немає. Треба вести війну, треба вести боротьбу з ворогом. І я прошу всіх вас, зрозумійте, що робить сьогодні Геннадій Мацегора, він сьогодні каже, що треба йти до шкіл, треба йти до дитячих садків. Для чого — для того, щоб вашими дітьми, як щитом прикритися, щоб тут не було нічого скоєного в місті. Щоб ворог тут ходив спокійно і нічого не проходило. Я вас прошу, не робіть цього, саботуйте", — повідомив Любота.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Балаклія сильно постраждала від авіаударів, продукти та ліки закінчуються
Нагадаємо, 27 лютого російські військові зайшли до Куп'янська після переговорів з мером міста Геннадієм Мацегорою. Він повідомив, що у місті буде порядок, зокрема працюватимуть дитсадки та школи і попросив вилазити з підвалів та бомбосховищ, налагоджувати побут. За його словами, з початку війни місто залишили всі.
На мера Куп'янська відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу України (за фактом зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України представником влади та за фактом державної зради), повідомили у Харківській обласній прокуратурі.
"Представник влади перейшов на бік країни-агресора — Російської Федерації. Чоловік в умовах воєнного стану надав представникам РФ допомогу у провадженні підривної діяльності проти України. Геннадій Мацегора вчинив навмисні дії з метою зміни меж території України, про що повідомив публічно в інтернеті", — пояснили у прокуратурі.
Як писав KHARKIV Today, близько 5 ранку 24 лютого Росія почала наступ на Україну. Атак зазнали Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Маріуполь, Краматорськ, пізніше ворожі обстріли поширилися на інші населені пункти України. Президент Володимир Зеленський оголосив на всій території України військовий стан, потім мобілізацію.
Станом на 18:00 26 лютого було відомо, що внаслідок російського вторгнення в регіоні загинули 13 людей, 103 людини — постраждали.
У ніч із 27 на 28 лютого були обстріляні Ізюм, Пісочин, Новий Високий, Березівка (поряд із Високим), снаряди прилітали до Південного вокзалу, гриміло у Змієві. Напружена ситуація у Балаклії, яка після вибуху Задонецького мосту залишилася відрізана від Харкова. У Харкові постріли лунають на околицях — у районі Північної Салтівки, аеропорту, у П'ятихатках.
Під владою окупантів 28 лютого залишаються Вовчанськ та багато сіл поруч, Липці та Циркуни, а також Куп'янськ.