Засудили "старосту", яка 18 днів керувала селом на Харківщині
Наталія Казарєзова була завідувачкою бібліотеки та депутаткою, а під час окупації допомагала росіянам.
4 серпня Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області оголосив вирок жительці Куп'янського району Наталії Казарєзовой, яка під час окупації села Кіндрашівка стала так званою "старостою". Жінку визнали винною й признали покарання у вигляді п'яти років ув'язнення та позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, держуправління й місцевого самоврядування на десять років, майно не конфіскували. Про це пише Харківський антикорупційний центр із посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.
Відомо, що Наталія Казарєзова 29 років була завідувачкою бібліотеки. У 2010 році пройшла до Кіндрашівської сільської ради від "Батьківщини" (станом на 2019 рік вона була вказана як депутатка). У 2020 році була головою Кіндрашівської сільської територіальної виборчої комісії. Тоді вона оголошувала підсумки виборів та називала обраного голову Кіндрашівської громади Сергія Коньшина.
У червні минулого року добровільно погодилася стати так званою "старостою" села. Наприкінці червня окупанти запропонували їй нову посаду — "исполняющей обязанности помощника начальника отдела Кондрашевского территориального отдела временной военно-гражданской администрации Купянского района".
"У період із 1 червня по 10 вересня Казарєзова, фактично виконуючи обов'язки старости села Кіндрашівка, а в подальшому перебуваючи на нижчій "посаді", організовувала життєдіяльність селища, а саме ремонтні роботи з відновлення водопостачання та прибирання території, видачу гуманітарної допомоги від представників окупаційної влади рф у вигляді продуктів харчування та грошових коштів (російських рублів)", — встановило слідство.
У суді Казарєзова своєї вини не визнала. Вона сказала, що на початку війни організовувала видачу хліба, оскільки сільський голова кудись зник. Окрім хліба, начебто займалася роздачею ліків, дитячого харчування, підгузків, які передавали з Харкова. Наприкінці квітня, за словами обвинуваченої, з'явився голова громади Сергій Коньшин, і сказав жителям, що йому вдалося домовитися щодо видачі російської "гуманітарки".
Казарєзова стверджує, що була проти свого призначення на посаду "старости", однак голова Кіндрашівської громади підписав відповідне розпорядження нібито з українською печаткою. Обирали її на зборах жителів. Окрім Казарєзої, було ще два кандидати на "посаду", проте вони відмовилися.
"Старостою" Казарєзова пробула 18 днів. Вона каже, що потім звільнилася. Однак російський військовий наказав їй залишатися працювати. Обвинувачена стверджувала у суді, що сказала йому, що хоче з родиною виїхати, через що відмовилася продовжувати працювати, на що окупант сказав дав їй кілька днів для роздумів. Потім жінка начебто отримувала погрози.
"Казарєзова стверджує, що їй погрожував голова Кіндрашівської ОТГ Сергій Коньшин та російські військові, після чого вона погодилась працювати в окупаційній адміністрації. Тісно співпрацювала до звільнення селища з Коньшиним, а можливості відмовитись не було, оскільки погрожували її дітям. Казарєзова заявляє, що у її підпорядкуванні не було нікого, накази вона не видавала, а рішення щодо видачі/невидачі 10 000 рублів не мала права приймати", — розповіли у ХАЦі.
Під час судового засідання свідки стверджували, що Казарєзову ніхто не примушував бути "старостою". Однак було й багато свідків, які казали, що вона не була агітаторкою за Росію й до повномасштабного вторгнення спілкувалася українською мовою, під час захоплення села начебто допомагала вижити мешканцям.
У Харківській обласній прокуратурі повідомили, що не погоджуються із вказаним вироком та будуть просити більш суворого покарання, а саме 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Наразі готується апеляційна скарга.
Як писав KHARKIV Today, арештували учительку, яка очолювала ліцей при окупантах у Харківській області. Колаборантка поїхала підвищувати кваліфікацію разом з іншими учителями до Росії.