Засудили співвласника харківського заводу, який сплачував мільйони податків у Росії
Олександр Романенко є співвласником харківського заводу Фрунзе та засновником однойменного підприємства у російському Бєлгороді.
Голосіївський районний суд Києва оголосив вирок співвласнику публічного акціонерного товариства "Завод Фрунзе" Олександру Романенку, який вів бізнес у Росії із 2022 по 2023 роки. Його визнали винним та оштрафували на 170 000 гривень. Майно Романенка не конфіскували. Про це пише Харківський антикорупційний центр із посиланням на Єдиний державний реєстр судових рішень.
Відомо, що Романенко із 2008 року і до сьогодні є засновником і директором ще однієї фірми. Це товариство з обмеженою відповідальністю "Завод имени Фрунзе "ТД", зареєстроване у російському Бєлгороді. Воно займається торгівлею автомобільними деталями, вузлами й приладдями у Росії. Має філії у Бєлгороді, Воронежі, Єкатеринбурзі, інших російських містах, а також окупованому Криму. Під час війни Романенко продовжував працювати у цій фірмі.
"Після початку російського повномасштабного вторгнення у 2022 році Романенко не припинив де-факто керувати цією фірмою. Для здійснення контролю за станом витрат та прибутків від проведення господарської діяльності російського заводу Романенко організував отримання відповідних звітних фінансових та бухгалтерських документів через головного бухгалтера підприємства, яка надсилала їх засобами електронного зв'язку. Романенко опрацьовував ці звіти, надавав вказівки щодо подальшої діяльності заводу, видавав накази, підписував господарські угоди", — пояснили у ХАЦі.
Слідство встановило, що 5 серпня 2022 року на електронну пошту російського заводу "Фрунзе" надійшов договір поставки із підписом покупця. Його відправив секретар керівника акціонерного товариства "Краснодарський завод РТИ". Романенко підписав документ і відправив назад. Наприкінці серпня того ж року Краснодарському заводу сплатили 288 540 рублів за товар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківський нардеп і депутатка міської ради причетні до постачання обладнання в окупований Крим
У серпні того ж року Романенко підписав договір щодо поставки товарів акціонерному товариству "Урожайненский комбинат хлебопродуктов", розташованому у Криму. Вартість договору склала 172 500 російських рублів. Із липня по вересень 2022 року російський завод Фрунзе працював, зокрема з такими фірмами — "Крымгазресурс", "Рубин", "Градвент", "Гефест", "Промхим", "Крымстройгарант", "Комета", "Крымпрофсталь". Таким чином завод сплачував податки до бюджету Росії. Крім того, Романенко підписав угоди між харківським заводом Фрунзе і російським. Останній мав поставляти товар у Харків.
"Після 24 лютого 2022 року з розрахункового рахунку Заводу Фрунзе у державний бюджет держави-агресора сплачено податків на загальну суму понад 20 млн. 400 тис. російських рублів. Також Романенко як директор Заводу у лютому 2023 року власноручно підписав дві додаткові угоди до договору поставки від 2018 року, укладеного між харківським “Заводом Фрунзе” в якості покупця та ООО "Завод имени Фрунзе "ТД" в якості продавця. Першою додатковою угодою були змінені банківські реквізити постачальника, а другою додатковою угодою — строк дії договору поставки та установлено, що він діє до 14 лютого 2023 року, а у частині розрахунків — до повного виконання сторонами своїх зобов'язань", — повідомив Антикорупційний центр.
У суді Романенко провину визнав. Він заявив, що складнощі для заводу почалися із 2019 року, коли на кордоні з Росією "практично не пропускали українські вантажі", поїхати до Бєлгорода "майже не було можливості". Тому завод став збитковим і розпочав підготовку до припинення роботи. Проте на рахунках заводу були кошти, які потрібно було освоїти. Романенко став підписувати угоди.
"Тому на свій страх і ризик він підписував господарські угоди, фінансові, адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі документи, внаслідок чого відбувалися звільнення працівників, реалізація товарів, у тому числі, сплата податків до бюджету рф. Завод співпрацював із підприємствами на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим і після 24 лютого 2022 року. Романенко вважає дії, які вчиняв після 24 лютого 2022 року, спрямованими саме на закриття підприємства, а не на розвиток", — пише ХАЦ.
У російського заводу Фрунзе був борг перед харківським заводом Фрунзе. Останній надіслав до Нацбанку України запит щодо можливості перерахувати ці гроші з Росії. Нацбанк дозвіл надав.
Романенко каже, що після початку війни активно волонтерив у Харкові, допомагав будувати земляні укріплення біля кордону, давав техніку, готував гарячі обіди для постраждалих, надавав фінансову допомогу.
"Він також повідомив, що виділяв кошти та допомагав з ремонтом автотехніки українським військовим підрозділам, що дислокуються на Харківському напрямку та силам ТРО. У січні 2024 року Романенко здійснив благодійний внесок на допомогу Збройним Силам України через офіційну фандрейзингову платформу України United 24 на загальну суму 1,05 млн грн", — повідомив ХАЦ.