ЮНЕСКО допоможе пришвидшити внесення Держпрому до Списку всесвітньої спадщини — міськрада
ЮНЕСКО обіцяє дати гроші на експертів.
Харківська міська рада провела онлайн-зустріч із головою Бюро Організації об'єднаних націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Україні К'ярою Децці Бардескі. На зустрічі говорили про будівлю Держпрому. Будівлю потрібно внести до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО для того, щоб посилити її захист. Також цього потребує увесь ансамбль на майдані Свободи. Про це повідомили у Харківській міській раді.
Нагадаємо, будівля Держпрому є архітектурною пам'яткою національного значення, із 2017 року входить до попереднього Списку ЮНЕСКО як об'єкт всесвітньої спадщини, а з 2023 року має статус посиленого захисту.
Також на онлайн-зустрічі говорили про ступінь руйнування Держпрому після обстрілу 28 жовтня. За результатами зустрічі ЮНЕСКО висловило готовність допомогти у пришвидшенні процедури внесення Держпрому до Списку всесвітньої спадщини.
"Організація готова допомогти місту з проведенням пришвидшеної процедури внесення об'єкта до Списку всесвітньої спадщини. Весь процес необхідно проводити у взаємодії з Міністерством культури та стратегічних комунікацій, яке висловило готовність до співпраці. У планах — зустріч, на якій будуть обговорюватися деталі номінаційного досьє, необхідного для подальших робіт з відновлення та захисту Держпрому", — сказала заступниця директора Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міськради Юлія Згурська.
У міськраді повідомили, що представники ЮНЕСКО готові профінансувати роботу експертів, які будуть допомагати формувати номінаційне досьє, що потрібне для внесення усього ансамблю майдану Свободи до Списку всесвітньої спадщини. Також до робіт хоче доєднатися мерія міста-побратима Варшави.
Зазначимо, до 2018 року будівля Держпрому була пам'яткою місцевого значення. У січні 2018 року її внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятку національного значення. Тоді у Харківській обласній державній адміністрації повідомляли про готовність проєкту номінаційного досьє.
"Крім того, фахівці Департаменту архітектури і містобудування ХОДА підготували повний пакет документів, у т. ч. проект номінаційного досьє, що були необхідні згідно з міжнародними стандартами. Матеріали були попередньо погоджені на засіданні Українського осередку DОСОМОМО та на робочих нарадах з представниками IKOMOS та ЮНЕСКО. У результаті 27 квітня 2017 року за поданням ХОДА та Міністерства культури України будівлю включили до Попереднього переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО", — розповіли тоді у ХОДА.
Як писав KHARKIV Today, у результаті російської атаки на Держпром постраждав 7-й під'їзд, випало скло із сотень вікон, але всі основні конструкції вціліли. Попри те, що будівля не має великих руйнувань, її відновлення може зайняти роки.