Які наслідки принесе пошкодження ядерної установки у Харкові

Харківський фізико-технічний інститут, де розташована ядерна установка, вкотре атакував ворог.

Основна частина ядерної підкритичної установки "Джерело нейтронів" не зачеплена.

З російської сторони на територію Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" потрапило вже кілька снарядів. Основна частина установки "Джерело нейтронів" не зачеплена. Про це 11 березня "Суспільному" повідомив гендиректор ХФТІ Микола Шульга.

"Інститут має такий самий статус, як і атомні станції в Україні — статус ядерного агента. На території нашого центру створюється фізична установка — джерело нейтронів, що працюєу режимі підкритичного складання, є прискорювачем електронів. Минулого року було здійснено фізичний пуск установки. Це означає, що в установку завантажили ядерне паливо (37 тепловиділяючих елементів) і ведеться подальша робота, щоб вивести установку на необхідні параметри. Встановлення зараз заглушено. Жодної небезпеки вона не становить. Тут постійно знаходяться чергові, які стежать за питаннями безпеки, контролю, що відбувається", — розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти обстріляли інститут у Харкові, де знаходиться дослідна ядерна установка

Шульга запевнив, із цих тепловидільних елементів неможливо зробити ядерну зброю.

Більше того, фейки, які пройшли останнім часом, що у нашому інституті ведуться роботи зі створення ядерної зброї — це абсолютна неправда. Більше того, все, що в інституті проводиться, це проводиться з боку Міжнародної агенції з ядерної енергії, повний контроль! Кілька разів на рік вони бувають тут і жодних зауважень щодо цього немає. Жодних ядерних вибухів. Це абсолютно безпечна за фізичною роботою установка", — пояснив гендиректор ХФТІ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківський фізико-технічний інститут спростував фейк про роботу над ядерним вибуховим пристроєм

За його словами, у робочому стані установка не є небезпечною, але її руйнування може призвести до катастрофи.

"Незважаючи на те, що у робочому стані установка не становить жодної небезпеки, водночас, якщо з якоїсь причини відбудеться фізична руйнація цієї установки, то можливий вихід назовні палива, радіоактивних елементів, і це, звичайно, велика проблема для довкілля.

Власне, картина така сама, як і на атомних станціях... Якщо буде її руйнування шляхом атак з боку, може статися такого ж типу катастрофа, яка може статися з атомними станціями", — повідомив Шульга.

Він уточнив, роблять усе, щоби цього не сталося.

"Зона радіоактивного зараження у цьому випадку може бути такою, що підвищиться радіаційна обстановка тут, і далі якщо це піде назовні — це радіоактивне зараження місцевості. Але тут все робимо, щоб цього не сталося", — сказав гендиректор ХФТІ.

Нагадаємо, близько 20:30 10 березня російська артилерія обстріляла Харківський фізико-технічний інститут. Після обстрілу почалася пожежа у сусідньому гуртожитку. Снаряд потрапив до трансформаторної підстанції. Знеструмлено дослідницьку ядерну підкритичну установку "Джерело нейтронів". 9 березня стало відомо, що ядерну установку перевели у глибокий підкритичний стан (режим "тривала зупинка").