Як харків'яни готуються до "червоної" зони карантину
"Червона" зона у цьому році буде набагато м'якша, ніж у 2020-му. Культурне та громадське життя практично не постраждають. Ресторатори радіють, що їм дозволили працювати, противники вакцинації купують довідки про щеплення і хибнонегативні тести.
Харківська область найближчим часом може перейти до "червоної" зони карантину. Але харків'ян нічого не зупинить від походів на багатолюдні концерти і у модні ресторани — незважаючи на те, що щеплення зробили 15% жителів.
Довідка для ресторану
Незважаючи на те, що теми поширення коронавірусу пригнічують, закривати місто на карантин цього разу не будуть. Технологію проведення багатолюдних зборів відпрацювали 6 жовтня на концерті Скриптоніта у Палаці спорту. Вистачило офіційної заяви про те, що для входу знадобиться негативний ПЛР-тест на коронавірус або довідка про вакцинацію. Біля входу навіть обладнали спеціальну зону для проведення експрес-тестів. Але глядачі у соцмережах стверджують: нічого цього не перевіряли, пускали всіх підряд. Величезна зала Палацу спорту була забита, маски під час концерту всі зняли.
Рестораторам під час цього карантину дозволять працювати. Але тільки тим, у кого щеплений весь персонал і всі відвідувачі. З персоналом простіше: ще у вересні KHARKIV Today писав про те, як керівники кафе і ресторанів щеплюють своїх співробітників. З відвідувачами складніше.
"Кабінет Міністрів зобов'язав нас перевіряти сертифікати про вакцинацію у всіх відвідувачів, але, на відміну від поліцейських, нас не забезпечили відповідним обладнанням. Тому все, що ми зможемо — просити відвідувачів показати паперовий або електронний сертифікат про вакцинацію, негативний тест, зроблений не пізніше 72 годин тому, або довідку про перенесений коронавірус", — розповіла KHARKIV Today директорка ресторану "Пробка" Олександра Рудь.
На жаль, далеко не всі харків'яни, які збираються відвідувати масові заходи, чесно роблять щеплення. Сертифікат або негативний ПЛР-тест можна купити.
Фальшивий тест дешевше справжнього
У місті працюють фабрики з виробництва підроблених ПЛР-тестів і довідок. На радість антивакцинаторам і тим, хто заперечує епідемію коронавірусу, вони відносно недорогі. Зробити справжній ПЛР-тест у Харкові коштує 900 гривень, купити підроблену довідку — 500.
Знайти продавців псевдо-тестів нескладно, свої інтернет-сторінки вони не приховують. KHARKIV Today зателефонував до однієї з "контор".
"Ми робимо відмову від вакцинації через алергічну реакцію, на півроку, вартість — 1250 грн плюс доставка. Ми конкретно сертифікатами не займаємося, займаються колеги. Можете зв'язатися, вас проконсультують", — відповів продавець підроблених довідок.
Спроба купити сертифікат за іншим номером не вдалася — продавці зачаїлися, мабуть, запідозривши недобре.
"Купувати сертифікати краще через знайомих у поліклініці. Я шукала контакти такого лікаря, знайшла через знайомих тільки у Києві, але це не має значення, щеплення теж часто роблять не за місцем реєстрації. Домовилися попередньо за 2000 гривень", — розповіла KHARKIV Today харків'янка Анна Іванова ( ім'я змінено на її прохання).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У харківському метро почали "полювання" на людей без масок
Ще один харків'янин зізнався, що купив сертифікат у Харкові за 1600 гривень, але подробиці розкрити побоявся. І не дарма, бо за підробку документів в Україні передбачена кримінальна відповідальність. За підробку сертифіката і печаток на ньому можна на три роки сісти до в'язниці. Внесення неправдивої інформації в електронну систему МОЗ буде коштувати медикам 17 тисяч гривень штрафу або до двох років виправних робіт.
Уряд планує карати і тих, хто використовує підроблені сертифікати. Якщо законопроєкт Кабміну підтримає парламент, за покупку підробок введуть покарання: штраф до 34 тисяч гривень або обмеження волі до двох років.