Як Харків прожив 2021 рік: злети і падіння у 21 фото

KHARKIV Today відобразив усі головні події року, що минає.

Цього року харків'янам надалася можливість вакцинуватися проти коронавірусу, відвідати зоопарк, покататися у нових автобусах і трамваї, а також знову обрати мера.

Після затяжних січневих свят вся Україна здригнулася від трагедії, що сталася у Харкові. 21 січня спалахнув приватний будинок для літніх людей  "Золотий час". Загинули п'ятнадцятеро людей, ще п'ятеро чоловік постраждали, один з них помер через три дні. Наступного дня на місце трагедії приїжджав президент Володимир Зеленський і оголосив день жалоби. У справі четверо обвинувачених — адміністратор Ігор Мирончук, керуючі Ольга і В'ячеслав Кравченки (орендували будівлю), а також власник будинку, у якому знаходився "Золотий час", Славік Акопян. У суді допитують постраждалих.

Продовжила забирати життя людей пандемія коронавірусу. Наприкінці лютого до України приїхала перша партія вакцини проти COVID-19. 24 лютого індійська вакцина Oxford/AstraZeneca (Covishield) з'явилася на обласному аптечному складі у Харкові. Спочатку щеплювали лише медиків. Першою, хто вакцинувався у місті, стала 36-річна лікарка, яка виконує обов'язки завідувачки четвертого лікувально-діагностичного відділення обласної інфекційної лікарні. Пізніше список тих, хто може зробити щеплення, став розширюватися. Влітку вакцину проти коронавірусу міг отримати будь-хто. У центрах вакцинації у Харкові вишиковувалися черги. Зараз регіон наближається до 2000000 зроблених щеплень.

16 травня у Харкові підірвали вежу елеватора у районі Південного вокзалу. Десятки людей прийшли подивитися на те, як звалиться вежа заввишки 60 метрів — приблизно з 16-поверховий будинок. У 2020 році будівельна компанія "Житлобуд-1" заявила про намір будувати на місці елеватора житловий комплекс. Для цього будівлю треба було знести.

Через 22 роки будівництва у центрі Харкова відкрили торговий центр "Нікольський". 21 травня ТРЦ прийняв перших відвідувачів. У "Нікольському", зокрема, є супермаркет, магазини одягу і взуття, фудкорт, кінотеатр і боулінг.

Літо для деяких харків'ян розпочалося з виборів. 2 червня у Харківському національному університеті ім. В. Н. Каразіна пройшов другий тур виборів ректора. Найбільше голосів віддали за декана юридичного факультету Тетяну Кагановську, дочку Євгена Кушнарьова Вона приступила до обов'язків у середині липня. До цього протягом 22 років ВНЗ керував Віль Бакіров. У березні він заявив, що йде з посади, і вирішив не брати участі у виборах ректора. Свій вчинок пояснив тим, що йому стало важко поєднувати адміністративні та професорські функції.

Найспекотніша пора року була багата на спортивні події. На початку липня 97-річного харків'янина внесли до Книги рекордів Гіннеса Леоніда Станіславського визнали найстаршим тенісистом планети, який бере участь у чемпіонатах.

З кінця липня до початку серпня вся країна стежила за виступами українців на Олімпіаді у Токіо. Харківські спортсменки не підвели. Представниці синхронного плавання вибороли першу медаль для України у цьому виді спорту. Спочатку "русалоньки" здобули бронзову медаль за виступ у дуеті, за виступ у групі вони також посіли третє місце

У серпні на зміни чекала Харківська облрада. Артуру Товмасяну, який її очолював, висунули підозру в отриманні хабара. До цього на хабарі викрили його заступника Андрія Малиша. Артура Товмасяна виключили із фракції "Слуга Народу" у Харківській облраді. 19 серпня депутати звільнили його з посади голови облради. Замість Артура Товмасяна на цю посаду обрали депутатку Харківської облради ("Слуга Народу") Тетяну Єгорову-Луценку. Вона стала першою жінкою, яка очолила Харківську облраду.

Кінець серпня у Харкові був насичений відкриттями. 23 серпня у День Державного прапора у Харкові підняли прапор на найвищий флагшток Європи. Також цього дня харків'яни відзначили День міста. Біля входу до міськради відкрили меморіальну дошку п'ятому меру Харкова Геннадію Кернесу. Також 23 серпня свою роботу після багаторічної реконструкції розпочав Харківський зоопарк.  

Наступного дня, 24 серпня, у Харкові відкрили оглядовий майданчик на даху Держпрому. У День Незалежності місто вперше можна було побачити з висоти 12-го поверху першого українського хмарочоса.

Осінь у Харкові розпочалася приємною подією. 1 вересня у місті почали курсувати перші нові турецькі автобуси Karsan. За проїзд у цьому транспорті не можна розплатитися готівкою лише за допомогою E-ticket або картки харків'янина. До кінця року Харків отримав 150 автобусів із Туреччини, у лізинг планують взяти ще 160.  

5 вересня до Харкова повернувся найтитулованіший спортсмен Паралімпіади, 26-річний плавець Максим Крипак. У Токіо він завоював сім медалей — п'ять золотих, а також по одному "сріблу" і "бронзі".

12 вересня центр Харкова заполонили райдужні прапори. Проспектом Науки пройшов марш ХарківПрайд. На марш рівності вийшли близько 800 людей, задля безпеки їх охороняла поліція.

У середині вересня у Харкові почали видавати перші екземпляри картки харків'янина. З їх допомогою можна оплатити проїзд у міському транспорті та отримати різні знижки. Станом на 9 грудня картку харків'янина отримали близько 300 000 чоловік.

На початку жовтня Харків на якийсь час став оперною столицею України: 1 та 2 жовтня у Харківському національному театрі опери і балети ім. М. В. Лисенка відбулася світова прем'єра опери "Вишиваний. Король України". Наймасштабніша опера у країні розповідає про історію життя та смерть спадкоємця австрійського імператорського будинку Вільгельма фон Габсбурга. Він закохався в Україну і загинув за її свободу. У роботі над "Вишиваним" поєднали зусилля поет Сергій Жадан, композитор Алла Загайкевич і режисер Ростислав Держипільський. Головну партію виконав баритон Володимир Козлов, соліст СХІД Оpera.

Трохи згодом у Харкові сталася ще одна подія, яка змусила жителів міста завмерти на кілька секунд. 6 жовтня у Харкові презентували трамвай швейцарської компанії Stadler. Перший раз він проїхав маршрутом №12 — від проспекту Незалежності до Лісопарку, потім його тестували на різних маршрутах. Через місяць Stadler зник з міських вулиць.

Наприкінці жовтня у Харкові відбулися вибори мера. 31 жовтня мешканці міста могли обрати одного з десяти претендентів на крісло міського голови. Ближче до ночі 1 листопада стали відомі результати виборів. Найбільше голосів харків'яни віддали за тоді ще секретаря Харківської міськради Ігоря Терехова. 11 листопада на позачерговій сесії Харківської міської ради Ігор Терехов склав присягу мера.

Взимку у місті закрився перший McDonald's. 15 грудня ресторан швидкого харчування на площі Павлівській приймав останніх відвідувачів. Рішення про закриття ухвалили через те, що McDonald's потребував повної модернізації. Але з фінансової точки зору для компанії вигідніше відкриття нового закладу з McDrive — у сучасному форматі.