Як буде проходити перепис населення у Харківській області у 2023 році
Скільки нас, де ми живемо, вчимося або працюємо, якою мовою говоримо і чи перебуваємо у шлюбі. Про все це українців запитають через два роки, під час першого у країні перепису населення за комбінованим методом.
Народні депутати дозволили Кабміну витратити з бюджету 82 мільйони гривень на підготовку до перепису населення. Це тільки перший крок, на все дослідження грошей знадобиться у десятки разів більше. KHARKIV Today дізнався, як і навіщо нас вирішили перерахувати.
В ООН попереджають — пора порахуватися
Україна живе за поданнями про країну 20-річної давнини. Усі розрахунки у міністерствах і відомствах складаються з огляду на те, що в Україні живе 48 мільйонів людей, вони представляють більше 130 національностей, більшість з них — жителі міст, а чоловіків на три мільйони менше, ніж жінок.
Усі ці дані давно втратили актуальність — стверджують у Кабміні. За 20 років у країні багато що змінилося: ми пережили дві революції, анексію Криму, окупацію східних територій, масову трудову міграцію. Давно настав час дізнатися, скільки ж людей живе у країні насправді, як вони живуть і чим зайняті. До того ж, ООН настійно рекомендує проводити перепис кожні 10 років. Нещодавно Україні нагадали, що пора, нарешті, взятися за анкети.
"Останній перепис населення Україна проводила у 2001 році. Вона пропустила серію переписів по всьому світу у 2010 році. Тому ми вважаємо, що це дуже важливо, тому що зараз ми не знаємо, який знаменник для розміру населення", — заявила координаторка системи ООН в Україні з гуманітарних питань Оснат Лубрані на Міжнародній конференції з питань реформ в Україні у червні цього року.
Дайте мільярд
Перепис планували провести у 2011 році, потім перенесли на 2012-й, потім — на 2013-й, потім перешкодила війна, про необхідність переписати населення згадали у 2016-му, але не знайшли грошей, у 2020-му втрутився карантин.
У грудні минулого року Кабмін вчергове вирішив провести перепис — було видане відповідне розпорядження. Тиждень тому бюджетний комітет Верховної Ради дав добро на те, щоб витратити 82 мільйони на первинну підготовку. За ці гроші розроблять програму для ідентифікації респондентів по мобільному телефону, створять спеціальне програмне забезпечення для проведення анкетування по інтернету і оновлять систему електронних звітів органів статистики.
Це лише початок. У 2001 році увесь перепис обійшовся Україні у 25 млн доларів, тепер же, за підрахунками членкині комітету ВР з питань фінансів Ольги Василевської-Смаглюк, знадобиться мільярд гривень, або 37,5 млн доларів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 70% харків'ян знову проголосували б за Незалежність
Перепис вперше планують провести за комбінованою схемою. Раніше в Україні, як і у більшості країн, переписували жителів вручну: статистики ходили по домівках з анкетами і задавали питання, потім ці анкети вручну обробляли. Результати опитування 2001 року обробляли майже п'ять років. Цього разу на допомогу живим людям з анкетами прийдуть технології, тому замість 250 тисяч чоловік, як це було минулого разу, можна буде задіяти 100 тисяч.
"Цей перепис буде незвичним, ми хочемо проводити його з використанням найсучасніших цифрових технологій, про це міністр цифрової трансформації домовлявся, зокрема і і під час поїздки до США", — заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Під час перепису будуть використовуватися електронні реєстри, а у переписувачів будуть планшети.
Що показав перепис населення 2001 року?
Перепис населення — процес дорогий і клопіткий, але і політики, і соціологи стверджують, що без нього не обійтися.
"Склалася ситуація, у якій органи держвлади формують свою політику щодо освіти, праці, соціальних потреб, макроекономічні прогнози на основі даних 20-річної давності, які не мають нічого спільного з реальністю", — написала у своїй колонці народна депутатка, членкиня бюджетного комітету Анна Пуртова.
У Харківській області під час розрахунку економічних стратегій теж виходять з того, що нас — 2 млн 914 тис чоловік, що навряд чи відповідає істині. У 2020 році міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет оприлюднив результати дослідження, згідно з якими в Україні проживає 37 мільйонів чоловік, а у Харківській області — не більше 1 млн 700 тис чоловік. Такі дослідження можуть показати дуже приблизну картину, повну дасть тільки перепис населення.
Перепис показує не тільки цифри, але і тенденції. Наприклад, якщо порівняти дані перепису 1989 і 2001 років, стане видно, що за цей час у Харківській області стало менше дітей: у 1989 році 13% жителів регіону були дітьми до 9 років, а у 2001-му — тільки 7%. У інших вікових групах зміни не такі разючі.
Дуже цікаво змінювалася і мова харків'ян і жителів області. У 2001 році 53% населення вважали своєю рідною мовою українську. За 10 років, які пройшли з попереднього перепису, україномовних стало більше на 3,3%.