Як архітектори пропонують переосмислити площу Свободи і будівлю ХОВА (фото)

Перемогли три проєкти, проте у Фонді Фостера зазначили, що жоден повністю не відповідає завданню.

Завершився конкурс проєктів переосмислення будівлі ХОВА і майдану Свободи. Перемогли архітектори з Австралії, Індії та Ізраїлю, українські ідеї у цьому конкурсі не відзначили.

У конкурсі, який у вересні 2024 року оголосив Фонд Нормана Фостера, перемогли архітектори з Австралії, Ізраїлю та Індії. У 2022 році, за словами Фостера, до нього звернувся Харківський міський голова Ігор Терехов і попросив створити меморіал для міста. Згодом Фонд Фостера оголосив конкурс ідей. Проте начальник ХОВА Олег Синєгубов говорив, що ніяких замовлень щодо розробки проєкту до фонду не надходило. 

"Якщо це така просто ініціатива, це дуже добре. Однак ми так само виходили з передпроєктним рішенням. І, звичайно, рішення щодо відбудови, щодо проєктів, щодо проєктування — буде ухвалювати безпосередньо власник і обласна військова адміністрація", — пише "ЛЮК" із посиланням на начальника ХОВА Олега Синєгубова.

 Називаючи переможців, журі зазначило, що "жодна робота не відповідає збалансовано та адекватно різноманітним потребам ключової будівлі та громадського простору. Таким чином, замість першої, другої та третьої нагород журі відзначило однакове визнання та грошову винагороду трьом проектам за їхній внесок".

 ПРО ЩО ЦІ ПРОЄКТИ

Проєкт "Пам'ять"

Ідея команди з Австралії передбачає побудову підземного меморіалу, втручання на поверхні мінімальні (є лавки на площі та кілька архітектурних акцентів у вигляді колон). Під приміщеннями ХОВА та у його дворі пропонують організувати громадський простір.

"Цей проект зосереджений на підземному меморіалі, що забезпечує споглядальний простір, який вшановує стійкість та історію Харкова. Дизайн окулуса пропонує символічний зв’язок між меморіалом і навколишньою площею, підкреслюючи теми відображення, прозорості та доступності. Проект зберігає відкритість площі, зберігаючи її монументальний масштаб, одночасно включаючи сучасні елементи, які визнають останні виклики міста. Крім того, проектом пропонується розвиток підземної частини ОДА як громадського простору та як нового групового входу та транзитного пішохідного коридору, який вдало поєднує простір будівлі та площі. Внутрішнє подвір’я будівлі спроектовано як функціональний атріум, який є громадським простором", - йдеться на сайті організаторів конкурсу.

Проєкт "Вчасно"

Ізраїльській проєкт пропонує "облегшити" будівлю ХОВА за рахунок прозорих матеріалів та зробити басейн на площі Свободи.

"Подання підкреслює згуртований і занижений підхід до редизайну Площі Свободи, зосереджуючись на збереженні її монументального масштабу з одночасним впровадженням тонких сучасних оновлень. Особливо варто відзначити використання в пропозиції світлопрозорого фасаду будівлі Харківської облдержадміністрації, що пом’якшує будівлю та символізує прозорість і доступність. Це втручання відображає продумане переосмислення історичного значення будівлі, сигналізуючи про перспективне бачення Харкова. Автори проекту також акцентували увагу на трансформації внутрішнього простору ОДА та створенні нових інклюзивних публічних просторів", - йдеться в анотації до проєкту.

Проєкт "Садовий край" (Garden state)

Проєкт авторів із Індії передбачає озеленення майдану Свободи.

"Цей дизайн представляє сезонну ландшафтну структуру, яка поважає монументальний масштаб площі Свободи, інтегруючи адаптовані громадські зручності. Біорізноманітні зелені зони, затінені стежки та багатофункціональні простори створюють можливості для цілорічного використання. Пропозиція продумано розглядає екологічну стійкість і пропонує більш орієнтований на людину підхід до дизайну площі, наголошуючи на відпочинку та зв’язку з природою", - йдеться у презентації.