Всесвітній банк вимагає скоротити кількість вишів в Україні

У Харкові створили Державний біотехнологічний університет.

В Україні може залишитися менше 100 вишів.

Всесвітній банк виділить Україні 200 мільйонів доларів кредитних коштів на укрупнення університетів. Процес укрупнення вже стартував, зокрема у Харкові. Це — створення Державного біотехнологічного університету, куди увійшли Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка, Харківська державна зооветеринарна академія, Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва та Харківський державний університет харчування і торгівлі. Про це повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет в інтерв'ю "Стране".

"Міністерство освіти і науки займається цим сьогодні. Вже близько чотирьох проєктів з об'єднання у різних містах запустили. Останній — це Харків, чотири університети аграрних в один звели", — сказав Шкарлет.

За словами Шкарлета, підсумковий договір зі Світовим банком про виділення 200 мільйонів доларів Міністерство освіти і науки планує підписати у жовтні. Однак для його підписання необхідно провести аудит вищих навчальних закладів України, робити це будуть експерти Світового банку. Завдання — виявити сильні і слабкі сторони українських вишів. Після отримання коштів почнуть поліпшувати матеріально-технічні бази університетів (закупівля обладнання).

На укрупнення вишів не вплине наявність невеликої кількості студентів. Доля будівель вишів, які потраплять під скорочення, поки невідома, проте у МОН планують зберегти їх цільову спрямованість. Наприклад, після продажу будівлю можуть використовувати під приватний дитячий садок.

"Державний підхід у будь-якому випадку збережеться. Тому що просто розпродати вільні будівлі нераціонально і неправильно. Потрібно зберегти цільову спрямованість: бажано, щоб будівлі, якщо справи щодо майна будуть якось рухатися, то хотілося б, звичайно, щоб це майно не випадало з сфери освіти і зі сфери державності України. Якщо буде прийнято рішення на рівні установи, Міністерство освіти з Фондом держмайна ухвалять рішення про доцільність змін статусу цього майна. Якщо будівлю викуплять, то гіпотетично там може бути створений приватний дитячий садок — чому б і ні", — каже міністр освіти і науки.

Точну цифру вишів, які скоротять, поки не називають. За словами Шкарлета, вважається, що для України досить від 80 до 85 університетів, проте потрібно дочекатися результатів аудиту, який проведе Всесвітній банк. На сьогоднішній день в Україні — 140 закладів вищої освіти. Як стверджує міністр освіти і науки, у будь-якому випадку скорочувати кількість вишів доведеться, оскільки у держави не вистачить коштів на їх фінансування.

Як писав KHARKIV Today, 12 травня Кабінет Міністрів України підтримав пропозицію Міністерства освіти і науки про створення Державного біотехнологічного університету, до якого увійшли Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка, Харківська державна зооветеринарна академія, Харківський національний аграрний університет імені В. В. Докучаєва та Харківський державний університет харчування і торгівлі.

Однак незабаром колективи вишів  стали писати звернення  до Президента України Володимира Зеленського.