Воєнний стан до кінця літа: як житиме Харків та область

Верховна Рада продовжила термін дії воєнного стану до 23 серпня.

Україна житиме в умовах воєнного стану як мінімум до кінця літа. Народні депутати продовжили термін його дії до 23 серпня. Це означає, що продовжиться мобілізація і залишаться в силі багато обмежень у житті цивільних.

Вперше воєнний стан в Україні запровадили 24 лютого — у день, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення. Двічі його продовжували, щоразу — на один місяць. 22 травня продовжили одразу на 90 днів. Представник президента у Конституційному Суді Федір Веніславський пояснив, навіщо було запроваджувати обмеження на три місяці.

"Ми двічі продовжували цей режим, і щоразу наші дипломати звертаються до ООН і пояснюють, які обмеження діятимуть. Щоби щомісяця не повторювати цієї процедури, є рішення про продовження воєнного стану на три місяці", — розповів Веніславський.

Воєнний стан означає, що продовжують діяти безліч заборон та обмежень: заборона на виїзд за кордон для групи осіб, продавати та купувати алкоголь, перебувати на вулиці під час комендантської години

Мобілізація та заборона на виїзд з України

Головна особливість воєнного стану в тому, що всі чоловіки віком від 18 до 60 років можуть бути мобілізовані в армію. На початку дії воєнного часу говорили про черги мобілізації: спочатку резервісти, в останню чергу люди без досвіду служби. Насправді це умовне поняття і призвати можуть будь-кого. Повістку військкоми також мають право вручити де завгодно: на вулиці, на блокпосту, на роботі.

Під час воєнного часу чоловіки зобов'язані повідомляти центр комплектування при зміні місця проживання — особисто з'явитися і стати на облік за місцем фактичного перебування.

Не підлягають мобілізації батьки трьох і більше дітей, батьки, які виховують дітей одні, батьки дітей з інвалідністю, прийомні батьки чи опікуни, особи, які доглядають родичів з інвалідністю І та ІІ груп або самі мають інвалідність. Не призивають аспірантів, студентів та учнів очних форм, викладачів та вчителів, представників силових відомств, народних депутатів. Чоловіки всіх цих категорій мають право виїжджати за кордон, решта — ні.

Днями петиція, у якій Президента України просили дозволити виїзд, набрала 25 тисяч підписів. Тепер Володимир Зеленський зобов'язаний її розглянути, але він уже негативно озвався про таку перспективу. За його словами, на гарячих ділянках Східного фронту щодня гине 50-100 чоловік, потрібні резерви.

Підприємство може забронювати працівника через сайт Мінекономіки. Як правило, бронюють співробітників критично важливих підприємств у сфері енергетики, комунального та сільського господарства та оборонної промисловості.

Робота і безрабіття

Під час воєнного стану змінюються і трудові відносини роботодавців та найманих працівників. Начальник може скасувати відпустку або продовжити робочий день, не платити зарплату під час простою. Про це KHARKIV Today докладно писав у статті "Як працювати, брати відпустку і звільнятися під час війни".

На час воєнного стану Кабінет Міністрів спростив набуття статусу безробітного. Подати заяву до Державної служби зайнятості можна через програму або портал "Дія".

Також через портал та програму можна зареєструватися як тимчасово переміщена особа в тій громаді, де ви фактично проживаєте та отримувати допомогу у розмірі 2 тисяч гривень на місяць на дорослого та по 3 тисячі на кожну дитину. Але ця опція доступна не всім жителям Харківської області, а лише тим, хто зареєстрований в окупованих громадах чи там, де йдуть бойові дії. До переліку увійшла 51 громада, жителі яких мають право на виплати.

Окрема тема — робота державних службовців. Кабмін наказав усім чиновникам і  співробітникам державних компаній повернутися з-за кордону до 3 травня, якщо вони хочуть зберегти місце. Інакше їм може загрожувати штраф чи звільнення. Але покарання — це право роботодавця, а не його обов'язок, і багато структур користуватися ним і штрафувати співробітниць не стали.

Навчання та випускні тести

Харківські школи відновили навчальний процес на початку квітня. Його організацією кожен навчальний заклад займається самостійно — залежно від того, чи є у учнів вільний доступ до інтернету. Як правило, школи обирають дистанційний формат: вчитель надсилає дітям завдання, вони його виконують, коли можуть, і відсилають на перевірку. Навчальний рік закінчиться 3 червня у Харкові, 11 червня — у громадах області.

У такому ж режимі навчаються й харківські студенти. Загартовані карантинами викладачі, якщо можуть, влаштовують лекції чи складання іспитів у ZOOM чи інших платформах.

Для випускників замість ЗНО буде організовано мультипредметний тест з математики, української мови та історії України. Його складатимуть у п'яти містах Харківської області — Харкові, Богодухові, Валках, Краснограді та Лозовій. Час основної сесії пройде з 18 липня до 4 серпня. Згодом буде додаткова сесія.

Ті, хто виїхав за кордон, зможуть скласти тест у 39 містах 23-х країн. Абітурієнти з окупованих територій зможуть вступити до університетів навіть восени за спрощеною програмою — звісно, якщо на той час вони зможуть виїхати із зони окупації чи Україна поверне під контроль тимчасово зайняті російськими військами території.

Правила повсякденного життя

Під час воєнного часу всі громадяни зобов'язані носити із собою паспорт та пред'являти його на вимогу представників органів правопорядку.

Перевірити документи, доглянути особисті речі та автомобіль мають право і представники тероборони на блокпостах. Наразі блокпостів у Харківській області залишилося значно менше, ніж було у перший місяць війни, але вони є при в'їзді до кожного населеного пункту.

Діє комендантська година, під час якої заборонено без поважної причини перебувати на вулиці. У кожному районі вона визначається залежно від обставин. У Харкові, наприклад, не можна виходити надвір з 21:00 до 06:00. Під час телемарафону міський голова Ігор Терехов натякнув, що незабаром її скоротять через збільшення світлового дня. У деяких громадах уранці можна вийти вже о четвертій годині. Найдовша комендантська година — у Дергачівській громаді, з 19:00 до 6:00, причина — висока інтенсивність обстрілів.

У Харківській області також діє "сухий" закон. Під заборону потрапив лише міцний алкоголь, а пиво та слабоалкогольні напої дозволили продавати з   09:00 до 15:00, а в закладах — до комендантської години. У багатьох областях України закон скасували, у Харківській міцним алкоголем подекуди торгують з-під прилавка, а поліція час від часу показово карає таких підприємців.

У комендантську годину слід дотримуватися світломаскування. Щоправда, жодного покарання для любителів яскравого освітлення не передбачено. У парламенті зареєстровано законопроєкт, який передбачає для порушників режиму штраф від 170-510 грн (за перший раз) і до 1700 грн за повторну провину. Але законом він поки що не став.