Волонтери відмовляються возити людей, які займаються пенсійним туризмом на Харківщині
Людей із захопленої частини Харківщини вивозили під обстрілами, обійшлося без постраждалих.
25 липня близько 1000 мешканців окупованих населених пунктів Харківщини потрапили на підконтрольну Україні територію через Печенізьку дамбу. Зокрема, багато дітей із жінками, а також пенсіонери та тяжкохворі люди. Про це KHARKIV Today розповіли волонтери, які займаються евакуацією.
"Було складно, тому що людям довелося довше йти пішки з дамби з метою безпеки. Їм було важко, нам було важко, оскільки ми їм допомагали нести речі. Але все одно усіх вивезли. Усе пройшло за планом, більш-менш гладко. Без жертв, без поранених", — повідомили вони.
Волонтери поінформували, що тільки забирають людей до Харкова. Назад — на загарбану територію, дороги немає.
"Ми не працюємо як таксі, бо так виходить, що ми забираємо, припустімо, 1000 людей там, а 300 людей потім повертаються протягом тижня в окупацію. Вони свої справи у Харкові роблять і повертаються назад. Сьогодні було прийнято рішення людей на захоплену територію взагалі не випускати. Тобто, якщо хтось вирішує виїздити з окупованих територій, то назад дороги не буде, вони туди не повернуться. Це підтверджено на вищих рівнях", — пояснили організатори евакуації.
Не виключено, що люди з тимчасово окупованих територій приїздять до Харкова для отримання соціальних виплат, а потім повертаються в окупацію, незважаючи на ризики.
На підконтрольну Україні територію через Печенізьку дамбу людей вивозять харківські волонтери організацій Eventroom, Kharkiv Help, Help me Kharkiv, "Незламний Харків" та ETOC за підтримки чеської ініціативи Helping to leave, а також Червоний Хрест України.
Поки що невідомо, чи відбудеться наступна евакуація. Тих, хто хоче залишити окуповані Купʼянськ, Ізюм, Шевченкове, Вовчанськ та інші селища та села, волонтери просять зареєструватися у Telegram-боті "Допомагаємо виїхати". Там можна отримати детальну інформацію, що постійно оновлюється. Для евакуації не дають офіційний "зелений" коридор, тому виїзд несе певні ризики, зокрема під час пересування захопленою частиною Харківщини.
Нагадаємо, 18 липня через Печенізьку дамбу з окупації евакуювали 942 людей, середи них — близько 300 дітей.