Вчені, на вихід! Чому у харківських університетах звільняють викладачів

Найбільші виші міста оголосили про великі скорочення.

Харківський національний університет звільняє викладачів. Те ж саме відбувається в об'єднаному біотехнологічному університеті, який об'єднав три аграрних виші і один університет харчування.

Дух підприємництва

Перше вересня День знань святкували далеко не всі викладачі ХНУ ім. Каразіна. Багато з них напередодні востаннє переступили поріг відділу кадрів, щоб забрати трудові книжки — для них кар'єра у науці на даний момент закінчена. Співробітник кафедри історії української літератури Юрій Ларін пропрацював в університеті 13 років. На 14-й для нього у бюджеті не вистачило грошей.

"Нібито для університету не вистачає зарплати у 200 млн грн. На рік. Тобто немає третини грошей на зарплату викладачам. Вирішили питання дуже просто — скороченням. На філфаку повинні скоротити 16 ставок. На кафедрах, які готують викладачів української, коректорів і літредакторів, скорочення найжахливіші", — написав викладач у Facebook.

В університеті кажуть: це не скорочення, а оптимізація. В адміністрації проаналізували, які спеціальності не користуються популярністю у контрактників, і там скоротили штат.

"Факультети орієнтувалися на ситуацію, коли існувало держзамовлення. Зараз вони повинні розвивати дух підприємництва і орієнтуватися на тих людей, які будуть приходити в університет і голосувати за нас або грошима своїх батьків, або своїми зусиллями", — заявив проректор ХНУ Володимир Родченко.

Він так і не назвав ні кількість співробітників, яким доведеться розпрощатися з університетом, ні факультети, які такі скорочення торкнуться найбільше, згадав тільки, що скорочення торкнуться 15 кафедр. Можна здогадатися, що мова йде про фундаментальну науку — філологію, фізику, хімію. Останнім часом охочих стати піарниками, психологами та юристами серед абітурієнтів — набагато більше тих, хто мріє про ядерну фізику. В університеті намагаються балансувати між бажанням зберегти наукову базу і прагненням заробити.

"Наприклад, у нас були проблеми з фізичними науками. З одного боку, вони не користувалася популярністю, з іншого ми розуміли, що без фізики нічого не злетить. Так у нас з'явилася медична фізика", — наводить приклад проректор.

До коронакризи тримати на плаву непопулярні фундаментальні науки допомагали іноземні студенти. Але з тих пір, як весь світ сів на карантин, справи у найбільшого університету Харкова похитнулися.

Звільнити 400 співробітників

Оптимізація повним ходом йде і у чотирьох об'єднаних університетах, які тепер називаються Державний біотехнологічний університет. "Нова мітла" в особі ректора вишу Руслана Тіхонченка мете по-новому, а тому старі ректори, проректори та багато викладачів залишаться без роботи. Мотив той самий, що і у Каразіна — скорочення витрат.

"У нас абсолютно розпатлана ситуація. Ніяких планів, плану переходу — нічого немає зовсім. Є тільки дві цифри: було в університетах 2600 співробітників, має залишитися 2200, тобто на один університет звільнять мінімум 100 співробітників. Кого — викладачів, лаборантів, вахтерів — ніхто не знає. Ставки зараз теж ріжуться. Людей змушують писати заяву про звільнення у зв'язку з переходом в інший університет, але коли вони переходять, то потрапляють у гірші умови", — розповів KHARKIV Today проректор Харківського національного аграрного університету ім. Докучаєва Ігор Швайка.

Він поки що залишається працювати в університеті ім. Докучаєва, новостворений вуз не визнає і сподівається, що вдастся відстояти свій. А ось ректор Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Василенка Олександр Нанка вже звільнив свій кабінет.

У Харківській зооветакадемії викладачі і зовсім бояться відкрито говорити про реорганізацію, але анонімно підтверджують: звільнень багато.

"У нас зараз 1937 рік — всіх, хто щось говорить проти, відразу прибирають. У мене забрали мій курс, шанованих професорів залишають на чверть ставки", — розповів KHARKIV Today один з викладачів університету.

В університеті харчування та торгівлі поки що до звільнень не готуються.

"Я залишаюся професором, зараз йдуть перемовини про те, на якій кафедрі. Поки що про скорочення не говорять, але все може бути", — повідомив KHARKIV Today вже колишній ректор університету Олександр Черевко.

Керівники аграрних університетів свого часу бурхливо протестували проти об'єднання під керівництвом нового ректора. Вони писали листа до Міносвіти і навіть подали до суду на Кабмін. судове засідання відбудеться 7 вересня в Києві. Тим не менш, багатьом  з викладачів тепер  доведеться шукати іншу роботу.