У режимі енергозбереження. Керовані відключення електрики в Харкові можуть тривати до весни

Росіяни і далі намагатимуться бити по ТЕЦ та підстанціям.

На Україну чекає темна зима. Регулярні щоденні відключення електроенергії за графіком можуть стати нормою, якщо росіяни продовжать обстрілювати ТЕЦ та підстанції. Потужностей резервних мереж не вистачає для того, аби забезпечити електрикою всі потреби. 

Харків згадує 90-ті роки і планові відключення світла. Після масштабних ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України 10 жовтня в області довелося запровадити відключення світла за графіком. В "Обленерго" запевняють, що це тимчасово, проте цілком імовірно, що українцям доведеться проводити без електрики кілька годин на день до кінця зими — особливо у лютому.

Рятують резервні лінії

10 жовтня росіяни нанесли відразу кілька ударів по ТЕЦ та електропідстанціях по всій Україні. В оселях харків'ян зникло світло, та вже за кілька годин у більшості споживачів відновилося електропостачання. Надії московських пропагандистів "вбомбити Україну в XIX" сторіччя не справдилися. Енергосистема достатньо стійка для того, щоб  впоратися з аваріями.

"Енергосистема України побудована за принципом резервування і дублювання. Усі великі міста та енерговузли мають додаткові лінії постачання. І якщо трапляється аварійна ситуація на одній лінії — відбувається автоматичне перемикання на іншу", — розповів KHARKIV Today голова ради Української асоціації відновлювальної енергетики Станіслав Ігнатьєв.

Коли місяць тому росіяни вдарили по ТЕЦ-5, того ж вечора більшість жителів Харківської області вже мали електрику саме через ці резервні лінії. 10 жовтня ситуація була складніша, тому що ворог вивів з ладу одразу кілька підстанцій. Але загального колапсу вдалося уникнути завдяки "віяловим відключенням". Споживачі звикли називати цим терміном регулярні тимчасові відключення електрики за графіком, але фахівці мають на увазі інше.

"Коли вчора були пошкоджені великі підстанції, увімкнувся автоматичний захист на інших, і вони відключились від загальної мережі. Ось це насправді називається віялове відключення, коли підстанції вимикаються, аби не виникло ефекту доміно і вони не виходили з ладу одна за одною", — пояснив Станіслав Ігнатьєв.

Таким чином більшість підстанцій в Україні вціліли навіть під час масштабної ракетної атаки і дозволили дати світло майже всім споживачам, доки основні лінії ремонтують.

Доведеться економити

Не дивлячись на те, що електропостачання відновили ще вчора увечері, харків'яни змушені були сидіти без світла сьогодні вранці з 9:15 до 11:30, у деяких кварталах на Салтівці світла не було до 16-ої. У "Харківобленерго" пояснюють, що резервні лінії не витримують такого навантаження як основні. У порівнянні з минулим роком жителі області споживають на 30-40% електроенергії менше, бо безліч підприємств у Харкові не працюють, а на частині деокупованих територій області так і не відновили електропостачання, тож такі великі міста як Ізюм та Куп'янськ змушені проводити вечори при свічках. Втім, цього не досить, щоб стабілізувати систему.

"Питання в тому, що дуже багато наших інфраструктурних об'єктів пошкоджено, і пропускна спроможність мереж нижча. Справа не в тому, що електроенергії не вистачає, справа в тому, що багато де її підключили  по резервних лініях, але вони не можуть пропускати такі обсяги", — розповів KHARKIV Today речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.

Мери багатьох великих міст України, які постраждали від ракетних ударів, вчора звернулися до містян та попросили обмежити споживання електроенергії з 17:00 до 22:00 — не вмикати праски, обігрівачі, пральні машини та кондиціонери. Українці послухалися.

"Ми щиро вдячні українцям за те, що вчора в вечірні години ви допомогли знизити споживання — по всій Україні воно вчора знизилося на 1,5-2 ГВт, що еквівалентно роботі 2 атомних блоків. Або на 13-15% менше, ніж в звичайний осінній будній день", — заявили в "Укренерго".

Практикувати вечори без електроприладів і навіть при світлі свічок та ліхтариків, можливо, доведеться до весни. І справа не тільки в тому, що росіяни можуть будь-коли знову вдарити ракетами по ТЕЦ та електропідстанціях. Взимку витрати електроенергії зростають, а виробництво цього року зменшилось, адже Україна поки що втратила свою найпотужнішу атомну станцію.

"Зупинка Запорізької АЕС і сезонне похолодання різко збільшило навантаження на потужності інших генерацій. Які і так різко скоротилися через російську окупацію та руйнування. А ті, що є, не усі змогли підготуватися до "нових" реалій. Мова, у першу чергу, про державні ТЕС, які вчасно не провели ремонти обладнання. Їх блоки зараз "вилітають" найчастіше. У результаті на державній генерації сумарно працює не більше 3 з 13 доступних блоків. Не в "обоймі" і усі атомні енергоблоки. З 9 доступних блоків один — не працює, ще один несе навантаження частково, — повідомив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ігор Терехов просить харківʼян економити електроенергію

Україні бракує і газу в сховищах. Є лише 14 мільярдів кубометрів, а потрібно 19. Була надія на те, що Євросоюз допоможе і поділиться ще двома мільярдами кубів, але теракт на гілках Північного потоку зруйнував ці сподівання. Отже, доведеться знижувати температуру в квартирах, аби дотягнути опалювальний сезон хоча б до березня.

"Дві третини споживачів — приватні домоволодіння. Якщо теплокомуненерго може знизити температуру в приміщеннях до 16 градусів, аби пройти опалювальний сезон, то приватний сектор важко регулювати. Якщо людина має гроші, то вона вмикає опалення так, як їй це комфортно. Це може призвести до того, що в лютому ми взагалі можемо лишитися без газу", — вважає Станіслав Ігнатьєв.

Саме для цього вводяться регулярні, за графіком відключення електроенергії. Так споживачі — хочеш-не-хочеш — змушені будуть економити, а газу на ТЕЦ вистачить для того, аби пройти опалювальний сезон. Тому не виключено, що такі відключення стануть щоденною практикою на всю зиму.