"У першу хвилю такого не спостерігали": харківські лікарі розповіли, як змінився коронавірус

У двох опорних лікарнях Харківської області з перших чисел березня — зростання хворих.

У головних лікарнях Харківської області, які приймають важких хворих коронавірусом, до початку березня скаржилися на простій. Зараз відпочивати лікарям ніколи: з 1 березня кількість хворих зростає. А в Первомайському "коронавірусне" відділення готуються розширювати, тому що вільні місця вже закінчилися.

За тиждень "приріст" хворих COVID-19 в регіоні склав більше 18%. 11 березня від китайського вірусу померла рекордна кількість жителів Харківської області —19 чоловік. Чиновники поки говорять, що ситуація контрольована і керована, заповнюваність ліжок не перевищує 38%. Лікарі опорних лікарень, які працюють з коронавірусом з початку першої хвилі епідемії, вже говорять про третю хвилю. Крім того, у цієї хвилі — своє, особливо важке протікання. Ми поспілкувалися з директорами Харківської обласної інфекційної лікарні Павлом Нартовим і Обласного диспансеру радіаційного захисту населення Іриною Пироговою. Наводимо їх мову дослівно.

ПАВЛО НАРТОВ:

"Кількість хворих щодня зростає, госпіталізацій стає більше, зараз понад 217 хворих у нас. Приріст йде останній тиждень, зростає кількість важких хворих, хворих на кисні — як магістральному, так і на концентраторах. Зростання з перших днів весни. За 9 березня 36 пацієнтів , 8 березня було 11, 7 березня — 18, 6 березня — 25, 5 березня — 28 осіб, 4 березня — 14, 3 березня — 12 осіб, 2 березня — 27, 1 березня — 21. А 28 лютого було всього 8 хворих. Симптоматика у всіх, хто надходить зараз, однотипна. Точно стало більше важких хворих. Раніше ми навіть в департамент писали доповідну, що кількість хворих знизилася, не працювали в повному обсязі. Зараз вже працюємо значно більше". 

ІРИНА ПИРОГОВА:

"Є зростання. Три тижні тому було мало, зараз 130 чоловік, в реанімації 11 чоловік. На кисні понад 100 чоловік. Пацієнти надходять важчі. Може, це пов'язано з мутацією вірусу. Клініка така: висока температура, в першу хвилю такого не спостерігали, лихоманить кілька днів без рентгенологічної картини, потім підключається дихальна недостатність. Тобто людина хворіє вже тиждень-два, а на рентгені не видно, що це запалення легенів. Тому є зміни в клініці захворювання і більш короткий інкубаційний період, і більш важке протікання хвороби. На кисні майже всі пацієнти".

ПО ДРУГОМУ КОЛУ

У Первомайській районній лікарні, де для лікування коронавірусних хворих перепрофілювали одне відділення, не виключають, що доведеться "розширюватися". Вже 11 березня пацієнтів було більше, ніж ліжок.

"У нас 140 чоловік на 116 ліжок, з цих 140 чоловік 90 з підтвердженою коронавірусною інфекцією, а також 30 знаходяться на кисневій підтримці. Реанімаційне відділення повністю зайняте: на шести ліжках перебувають вісім осіб. Троє з них у вкрай важкому стані, вони знаходяться на апараті штучної вентиляції легенів. Ще у двох стан погіршується. Часто бувають випадки, коли хворі через місяць-два повторно потрапляють до нас з коронавірусною інфекцією. Це пов'язано з тим, що вірус мутує, а також через те, що у людей не виникає стійкого імунітету.
Нинішня тенденція (захворюваності) відзначається більш різким наростанням інтоксикації, більш високою температурою і різким розвитком задишки. Також ми почали спостерігати те, що люди стали швидше вмирати. Зараз наших сил вистачає. Якщо епідемія буде далі рости і збільшиться кількість інфікованих, то ми будемо перепрофілювати інші відділення під коронавірусні",
— розповів телеканалу "Надія" начмед Первомайської ЦРЛ Сергій Ігольніцин.

Як писав KHARKIV Today, за останній тиждень приріст хворих коронавірусом в Харківській області склав 18% (дані на 11 березня). У Харківській обладміністрації кажуть, що хворими зайняті трохи більше третини ліжок в лікарнях — 37,7%. За словами заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Михайла Черняка, в області вже створено робочу групу з питань коронавірусу і вакцинації. Вона моніторить щоденну ситуацію в регіоні.