У Малій Рогані окупанти використовували фосфорні снаряди

Село звільнили наприкінці березня.

Три фосфорні снаряди випустили по Роганському молокозаводу.

Російські окупанти застосовували фосфорні та термобаричні боєприпаси під час боїв за Малу Рогань, неподалік Харкова. Про це свідчать не лише українські військовослужбовці, випалені землі та зруйновані будівлі, а й захоплена техніка супротивника. Докази є дуже важливими для майбутнього міжнародного трибуналу над країною-агресором Російською Федерацією, повідомили у Східному оперативно-територіальному об'єднанні Національної гвардії України.

"Це — зарядний пристрій "важкої вогнеметної системи — 1А" Солнцепек", який стоїть на танковій гусеничній базі. Зараз він [пристрій] перевернутий, коли його відкрити, там лежать снаряди під реактивну установку. Є термобаричні та фосфорні заряди. Але коли по нас стріляли фосфором, то не звідси, бо то була вже ствольна "арта", — розповів військовослужбовець Нацгвардії України "Гром".

Він нагадав, що через виборчий характер дії цих видів озброєння їх заборонено застосовувати поблизу населених пунктів.

За свідченням військових медиків, їм також довелося евакуювати бійців, які отримали поранення через використання російськими окупантами не лише звичних боєприпасів, а й фосфорних та термобаричних. У багатьох були опіки, частина постраждала від наслідків потрапляння пари білого фосфору в дихальні шляхи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти просунулися на сім кілометрів на півдні у напрямку Барвінкового

"Коли бригада Збройних сил України зачищала частину Малої Рогані, вночі, ми прибули на Молочку, де евакуювали першого трьохсотого, тобто тяжко пораненого, у безпечну зону, і перемістили його у медичний транспорт, та повернулися знову на Молочку. Коли ми чекали наступних вказівок щодо вивозу поранених прилетіло ще кілька снарядів. Я цього раніше не чув і не бачив. Вибухи були дуже гучні, все навколо горіло. Нам знадобилися інструменти, бо "медичку" бригади Збройних сил України привалило плитами. Відкопали "Богдана". Завантажили найважчих поранених, контужених і тих, хто надихався фосфором і вивезли у безпечну зону. І потім повернувся вже наш "броньовичок" і знову забрав тих, хто надихався фосфором", — згадує військовослужбовець Нацгвардії України Сергій.

За його словами, того дня йому знадобилося згадати все, що він знав, і бути дуже сконцентрованим — на кону було життя побратимів, а також його самого.

"Перший поранений був дуже важкий: частково ампутована нога, уламки в голові, багато втратив крові. Внутрішньовенний доступ був неможливий, тому що ми рухалися дуже швидко, під обстрілом. Довелося робити непрямий масаж серця", — розповів Сергій.

Проте таке жорстоке та негуманне озброєння жодним чином не врятувало російську молодь, яку нагнали у цю лісосмугу на околиці Харкова. Зустріч із бійцями однієї з бригад Збройних сил України та добровольців харківського "Фрайкора" для багатьох стала останньою. Ворог встиг лише нарити неглибоких окопів та кілька бліндажів, натягнути накрадене у цивільних майно, продукти, спиртне. Про інші захисні споруди та ходи сполучення між позиціями росіяни не подбали. Натомість на місці їхньої безславної смерті знайшли купу пропагандистської літератури, стінгазети "Гвардеец", "Чебуратор" і "Объектив".

"Загалом операція тривала кілька днів. Ця лісосмуга перекривала дорогу на Чугуїв. Ми разом із батальйоном бригади Збройних сил України провели безліч підготовчих процедур. Ходили у розвідку. Взяли кілька одиниць техніки тут. Нарешті, була спланована наступальна операція. Ландшафт тут проблемний. Жодних точок підходу. Тут базувалося багато техніки та особового складу. Починали з Малої Рогані. Почалися бої у міській забудові. І три наші групи теж там брали участь разом із підрозділами бригади Збройних сил України. Першого дня ми зайняли половину місця і окопалися. Взяти цю лісосмугу першого дня не вдалося. Наш загальний звідний загін вирушив сюди і зустрів опір. Ми були певні, що тут немає людей [окупантів]. Хлопці дійшли до першої третини лісосмуги. Вони мали вогневі контакти на надмалих дистанціях, закидали ворога гранатами. Праворуч виїжджав танк [противника], починав працювати по наших хлопцях. І був потім підбитий. І тут ще була така "неприємна" техніка, як "Солнцепек". Він теж почав стріляти по наших, теж стріляти по дорозі, відсікати шляхи відступу. Тут як мурах вибігло з цієї лісосмуги людей [російських окупантів]. Зрештою вони відступили", — пояснив доброволець "Фрайкора" Макар.

Макар також засвідчує застосування росіянами запальних хімічних боєприпасів. Причому не лише проти військових, а й у цивільному об'єкті.

"По молокозаводу, який знаходиться неподалік Малої Рогані, було випущено три фосфорні снаряди. Там великі руйнування. Дуже неприємна історія — використання такої хімічної зброї", — підкреслив Макар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти примусово вивозять жителів Ізюму на територію РФ — Генштаб