Адвокат, убивця та лікарі допомагали чоловікам ухилятися від мобілізації у Харкові: як працювала схема

Під час обшуків в учасників групи знайшли майже пів мільйона доларів.

У Харкові працювала масштабна схема для ухилянтів. Організатори могли "допомогти" 100 чоловікам призовного віку.

Слідчі СБУ та Нацполіція ліквідували ще одну схему ухилення від мобілізації. Її розробив 54-річний харків'янин, засуджений за умисне вбивство. Серед його виконавців були співробітники лікарень та поліклінік, розформованих МСЕК та навіть колишні правоохоронці.

"Він залучив до протиправної діяльності більше десяти спільників, серед яких були медичні працівники комунальних закладів охорони здоров'я, співробітники нині розформованих МСЕК, а також адвокати та колишні співробітники правоохоронних структур. Встановлено, що кожний з учасників оборудки виконував заздалегідь узгоджені злочинні обов'язки. Посередники підшукували клієнтів, медичні працівники безпосередньо створювали фіктивну медичну документацію, співробітники МСЕК на підставі фіктивних документів приймали рішення про присвоєння інвалідності, а організатор - координував їхні дії та розподіляв грошові кошти, здобуті злочинним шляхом. Переважно, "клієнтами" зловмисників були чоловіки призовного віку, які прагнули уникнути мобілізації та отримати право на виїзд за кордон, або близькі родичі таких чоловіків", — повідомив речник УСБУ Харківської області Владислав Абдула.

Ухилянти сплачували 5 до 8 000 доларів у залежності від терміновості та "складності". За попередньою інформацією, незаконно уникнути мобілізації за цією схемою могли 100 осіб призовного віку. Під час слідчих дій вилучили понад 500 справ осіб призовного віку, їхні військово-облікові документи. Обшуки тривають.

За даними СБУ, у фігурантів знайшли майже пів мільйона доларів США. Слідчі затримали організатора та трьох його спільників. Учасникам групи повідомили про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ, вчинене за попередньою змовою групою осіб) та ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України).

Їм загрожує до 9 років позбавлення волі.

Як писав KHARKIV Today, затримали колишнього проректора університету, який обіцяв допомогти жителю Харкова вступити на аспірантуру, аби отримати відстрочку від мобілізації.