Троє жителів Харківщини допомагали окупантам розбудовувати Росію

Одній колаборантці оголосили підозру, двох судитимуть.

Жителька Куп'янщини працювала у "відділенні центру соцобслуговування", мешканці Ізюмщини були правоохоронцями.

Співробітники Служби безпеки України викрили жительку Куп'янського району, яка під час окупації працювала начальницею у так званому "Великобурлуцькому відділенні територіального центру соціального обслуговування військово-цивільної адміністрації Куп'янського району". За даними слідства, жінка обіймала посаду із серпня по вересень 2022 року. До її обов'язків входило отримання та організації видачі російської "гуманітарки", а також пропагандистської газети "Харьков Z". Крім того, жінка ходила на наради до керівництва окупантів, збирала підлеглих, працевлаштовувала людей.

"Вона отримувала в окупаційній адміністрації так звану "гуманітарну допомогу", організовувала її розповсюдження серед місцевих жителів та своїх підлеглих, створюючи ілюзію, неначе рашисти з турботою ставляться до жителів окупованих територій. В додаток до "гуманітарки", через цей "центр" розповсюджувалася ворожа пропагандистська газета "Харьков Z", у матеріалах якої заперечувалася збройна агресія рф проти України та пропагувалася легітимність окупаційної влади", — повідомив речник управління Служби безпеки у Харківській області Владислав Абдула.

Незадовго до деокупації Куп'янщини жінка втекла до Росії. Слідчі заочно оголосили їй підозру за ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до десяти років ув'язнення, позбавлення права обіймати певні посади від 10 до 15 років та конфіскацію майна. Наразі ухвалюють питання про оголошення колаборантки у розшук.

Ще двоє колаборантів — це 43-річна жителька Балаклії та 34-річний мешканець селища Борова. Слідчі встановили, що жінка добровільно пішла працювати до так званого "отделения по борьбе с групповой преступностью УВД ВГА Харьковской области", яке створили загарбники. Вона стала оперуповноваженою. Після деокупації втекла до Росії.

Житель Борової влаштувався "уповноваженим дільничного інспектора групи дільничних уповноважених інспекторів пункту поліції №1 (дислокація смт Борова) Управління внутрішніх справ". На роботу окупанти його прийняли у травні 2022 року. Чоловік незаконно затримував мешканців та проводив "допити". Наразі переховується на території Росії.

Спецрозслідування щодо жінки та чоловіка завершили, справи передали до суду. Обвинувальні акти складені за ч. 7 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає від 12 до 15 років тюрми з позбавленням права обіймати певні посади від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої. Колаборантку заочно судитимуть у Балаклійському райсуді Харківщини, колаборанта — у Дзержинському райсуді Харкова. Обох оглоосили у розшук.

Як писав KHARKIV Today, 27-річна жителька Козачої Лопані організовувала роботу проросійського Telegram-каналу "Балаклійський телеграф". Жінка влаштувалася до "адміністрації окупантів".